Cēsis šogad iemirdzēsies kā Latvijas kultūras galvaspilsēta, un pirmais notikums būs Ludviga van Bēthovena "Missa Solemnis"jeb "Svinīgās mesas" atskaņojums 18. janvārī koncertzālē "Cēsis". 

"Klasikas" studijā tiekamies ar Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieku un Cēsis 2025 darba grupas vadītāju Ati Egliņu-Eglīti un operdziedātāju Ingu Kalnu, kura piedalīsies atklāšanas koncertā.

"No visiem Bēthovena lielajām formām "Missa Solemnis" man patīk visvairāk – un nevis tāpēc, ka man tur visvairāk jādzied," smejoties stāsta Inga Kalna.

"Kā saka, Devītajā simfonijā ir četrarpus minūtes ciešanu, un tad tu dabū savu naudiņu un skrien prom. Šeit tas ciešanu laiks ir krietni ilgāks, apmēram stundu divdesmit (smejas), bet kompozīcijas ziņā šis skaņdarbs ir ārkārtīgi skaists."

Koncertā (kura tiešraide gaidāma arī Latvijas Radio 3 "Klasika" viļņos) piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts Akadēmiskais koris ,,Latvija”, solisti Inga Kalna, Zanda Švēde, Rihards Mačanovskis un Rafals Bartminskis, bet pie diriģenta pults stāsies britu maestro Džeimss Šerloks (James Sherlock). 

Ideja par Cēsīm kā Latvijas kultūras galvaspilsētu dzima pirms apmēram diviem gadiem, kad Cēsu novada pašvaldība paziņoja, ka turot publiski pausto solījumu par Eiropas kultūras galvaspilsētai 2027. gadam sagatavoto kultūras programmu, Cēsis kopā ar novada pagastiem īstenos apjomīgu kultūras programmu.

Plānots, ka katru mēnesi cēsinieki un pilsētas viesi varēs baudīt vienu līdz trīs Latvijas mēroga īpaši šim gadam veltītus pasākumus, kā arī vairākus vietējas nozīmes pasākumus.

"Šis nav stāsts tikai par kultūru vai kultūras gadu. Šis ir stāsts arī par ekonomiku. Šis ir stāsts par vidi, par izglītību un ddemokrātiju," teic Atis Egliņš-Eglītis, aicinot piedzīvot Cēsis kā Latvijas kultūras galvaspilsētu. "Mēs arī mērīsim kultūras gada ietekmi. Ļoti ceram, ka mums izdosies sadarbība ar Latvijas akadēmiķiem – gan par kultūras patēriņu, gan par to, cik viens apmeklētājs tērē paralēli kultūras notikumam, jo kultūras tūrists ir diezgan prasīgs – viņš grib labu servisu, viņš grib labu viesnīcu, labu restorānu. Tur ir zināmas metodikas, kā to var izmērīt."