Bauskas pils muzejā sestdien, 2. novembrī, skanēs senās mūzikas koncerts "La Folias", kurā goda vietā celta 16. un 17. gadsimta mūzika. To atskaņos sirsnīgi domubiedri, kas tikušies daudzās dažādās programmās – Ieva Nīmane, Pēteris Vaickovskis un Ainārs Paukšēns.

Ievas Nīmanes rokās šajā koncertā būs dažāda izmēra blokflautas un baroka oboja, Pēteris Vaickovskis spēlēs ne tikai ērgļeļpozitīvu un dziedās, bet arī lasīs fragmentus no Roterdamas Erasma "Muļķības slavinājumiem". Ainārs Paukšēns spēlēs viola da gamba.

Bauskas pils ar mūziku tiek pieskandināta visu cauru gadu. "Domāju, ikviens, kurš nodarbojas ar seno mūziku Latvijā, vismaz reizi ir koncertējis Bauskas pilī un dažādās Bauskas pils zālēs. Arī man bijis tas prieks to darīt vairākkārt gan ziemā, gan vasarā, un mums vienmēr ir prieks tur atgriezties, jo mūzika tur ļoti labi iederas," stāsta Ieva Nīmane, kura absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA), savas prasmes blokflautas un obojas spēlē papildinājusi arī Grīga akadēmijā, bet šobrīd apgūst baroka obojas spēli Hāgas Karaliskajā konservatorijā. Viņa ir docētāja Muzikoloģijas un Stīgu instrumentu katedrā JVLMA, pasniedz tradicionālo pūšaminstrumentu spēli Rēzeknes Mūzikas vidusskolā un spēlējusi visdažādāko ansambļu sastāvā.

Koncerta nosaukums ir intriģējošs. Tā iniciators Pēteris Vaickovskis 16. gadsimta mūzikas žanru foliju, kas tiešā tulkojumā nozīmē "muļķība", salīdzina ar brīvu improvizāciju džeza mūzikā, kur raksturīga melodiska tēma un nemainīgs, atkārtots harmoniskais pamats, kas dod iespēju brīvai improvizācijai. Taču nosaukums drīzāk ir kā aicinājums klausītājiem nākt un atklāt daiļu seno mūziku. "Tie nebūs tikai viena žanra darbi, bet princips, kas izmantots skaņdarbos, kurus mēs atskaņosim, gan laikam ir viens," stāsta Nīmane. "Būs diezgan daudz improvizācijas, kas senajai mūzikai ir ļoti raksturīga – dažas no improvizācijām ir pierakstītas, dažas radīsim uz vietas, kā mēs to nereti darām."

Vairāk un plašāk šeit!