3. aprīlī vajadzēja notikt Latvijas Nacionālā baleta jauniestudējuma "Gulbju ezers" pirmizrādei. Ārkārtas situācijas dēļ skatītājiem nāksies palikt mājās un mūsu Baltā nama piedāvātajā ciklā "Piektdienas un sestdienas vakars Operā" baletus "Gulbju ezers" un "Dons Žuans" baudīt digitālajā platformā.

Par to, kā šobrīd klājas mūsu baleta māksliniekiem, telefonsarunā atklāj Latvijas Nacionālā baleta vadītājs Aivars Leimanis. "Saglabāsim optimismu – viss būs!" viņš ir pārliecināts.

Uz jautājumu, cik tālu radošā komanda bijusi nokļuvusi iestudējuma procesā, Leimanis atbild, ka tas bijis jau finiša taisnē, bet ir stingri pārliecināts, ka pirmizrāde tomēr reiz būs, tikai vēlāk. “Tas būs mūsu visu laiku greznākais, krāšņākais un dārgākais iestudējums, jo sadarbojamies ar izcilo kostīmu mākslinieku Robertu Perdziolu, kurš veidojis izrādes gan Ņujorkas Metropoles operā, gan BBC amerikāņu baleta teātrī un Maskavas Lielajā teātrī. Tāpat arī scenogrāfs Huans  Giljermo Novair ļoti labi zināms. Tas būs skaists, klasisks iestudējums. Šī nu reiz ir izrāde, kuru nevajadzētu "uzlabot". Tā ka saglabāsim optimismu – viss būs!"

Lai gan mūsu baleta mākslinieki izveidojuši jautru videostāstu, kā treniņi notiek ārkārtas laikā, Leimanis neslēpj savas raizes: "Dejotājiem šis ir grūts laiks – mums taču visu laiku jātrenējas! Pat atvaļinājuma laikā vadošie solisti var atļauties atpūsties tikai nedēļu, augstākais – desmit dienas. Tagad – kā nu kurš: cits pie palodzes turas, cits pie durvju stenderes, un trenējas mājās. Ir gan doma nākt baletdejotājiem palīgā – mēs dejojam uz speciāla linoleja, speciālas baleta grīdas – tāpēc nevaram trenēties uz koka, parketa vai kādām flīzēm.

Tāpēc acīmredzot šobrīd ziedosim vienu baleta grīdu, kuru sadalīsim divu metru fragmentos un nogādāsim katram dejotājam, lai var pilnvērtīgi trenēties mājās."

Aivars Leimanis arī stāsta, ka viņa rīcībā ir informācija no visas pasaules, kas šobrīd notiek baleta pasaulē. “Nīderlandes baleta vadītājs sākumā izsūtīja 14 baleta vadītājiem, tai skaitā arī man, aicinājumu uz informācijas apmaiņu, kas pie katra notiek, rezultātā šim čatam pievienojās vēl un vēl, un pašlaik šajā čatā esam 107 baleta vadītāji no visas pasaules. Sākumā bija informācija, kur vēl kaut kas notiek – kur vēl mākslinieki trenējas, kur trenējas mazās grupās, kur vēl notiek izrādes.

Pēdējās izrādes notika Dienvidāfrikā un Krievijā, bet tagad čats arvien apsīkst un apsīkst, jo nekur vairs nekas nenotiek."

Vairāk šeit!