Neparasts koncerts ar astoņu jaundarbu birumu 14. novembrī skanēs Ventspils koncertzālē "Latvija". "Ideja plīvoja un gruzdēja gadu gadiem, un esmu ļoti priecīgs, ka šogad beidzot tā tiks īstenota," stāsta Latvijas Nacionālās operas kora diriģents un Ventspils kamerkora diriģents Aigars Meri.

Koncertā "Ventspils rakstnieku mājas stāsti" dziedās jauktais koris "Ventspils", muzicēs Ventspils kamerorķestris, kā arī piedalīsies kupla solistu plejāde – mecosoprāns Ieva Parša, soprāns Evelīna Plostniece, baritons Eduards Siliņš, akordeoniste Inita Āboliņa, pianiste Zane Volberga, vijolnieces Sanita Salmane un Jekaterina Rosuščana, čellists Pēteris Ozoliņš, ērģelnieks Aigars Reinis un saksofonists Renārs Lācis. Pie diriģenta pults būs Aigars Meri, bet koncertu vadīs muzikoloģe Liene Jakovļeva.

Projekta ideja dzimusi pirms vairākiem gadiem. Tās pamatā – vēlme radīt un plašākai publikai piedāvāt īpašus latviešu mūzikas jaundarbus. Unikalitāti šai idejai piešķir fakts, ka uzrunātie komponisti savam skaņdarbam iedvesmu smēlušies un tekstos izmantojuši tieši Ventspilī tapušus literārus darbus.

Projekta ideja dzimusi pirms vairākiem gadiem. Tās pamatā vēlme radīt un plašākai publikai piedāvāt īpašus latviešu mūzikas jaundarbus. Unikalitāti idejai piešķir apstāklis, ka uzrunātie komponisti savam skaņdarbam iedvesmu smēlušies un tekstos izmantojuši tieši Ventspilī tapušus literārus darbus.

Aicinājumam iesaistīties projektā atsaukušies astoņi spilgti, atšķirīgi, dažādu paaudžu mūziķi un komponisti – vecmeistars Aldonis Kalniņš, ģitārists un komponists Kaspars Zemītis, grupas “The Sound Poets” līderis Jānis Aišpurs, komponists, diriģents un pedagogs Andris Kontauts, džeza mūziķis Ritvars Garoza, meiteņu kora “Spīgo” mākslinieciskā vadītāja Līga Celma – Kursiete, polifonijas lielpratējs Georgs Pelēcis, kā arī dziedātājs, mūzikas autors, producents un diriģents Andris Sējāns. Katrs no nosauktajiem izvēlējies sev tuvas dzejas rindas un ietērpis tās mūzikā. Komponistus iedvesmojuši gan ķīniešu dzejnieka Dzjidi Madzjas (Ulda Bērziņa atdzejojums), gan latviešu autoru - Rutas Štelmaheres, Līgas Celmas – Kursietes, Sergeja Timofejeva, Eduarda Aivara, Ulda Bērziņa, Ingas Gailes un Ineses Zanderes, darbi.

"Šo ideju kādā neoficiālā sarunā man pirms gadiem trim vai četriem izteica Iveta Lāce, sakot, ka Ventspils Rakstnieku mājā ir tāda lieta kā gadagrāmatas, kurās literāti, kuri uzturējušies Ventspils Rakstnieku mājā, tiek aicināti rakstīt par laiku, kad uzturējušies Ventspilī. Rezultātā 2011. gadā tika izveidots krājums "Sirds ir jūras vārti".

Tad nu Iveta ieteica pārskatīt gadagrāmatas un krājumu, sakot, ka jāskatās, jālasa, tur noteikti ir bāze, no kurienes varētu ņemt literāro pusi un uzrunāt dažādu paaudžu latviešu komponistus, mēģinot izveidot skaistu koncertu. Tā nu šī ideja plīvoja un gruzdēja gadu gadiem, un esmu ļoti priecīgs, ka šogad beidzot tā tiks īstenota," stāsta Latvijas Nacionālās operas kora diriģents un Ventspils kamerkora diriģents Aigars Meri.

Aicinājumam iesaistīties projektā atsaukušies astoņi spilgti, atšķirīgi, dažādu paaudžu mūziķi un komponisti – vecmeistars Aldonis Kalniņš, ģitārists un komponists Kaspars Zemītis, grupas “The Sound Poets” līderis Jānis Aišpurs, komponists, diriģents un pedagogs Andris Kontauts, džeza mūziķis Ritvars Garoza, meiteņu kora “Spīgo” mākslinieciskā vadītāja Līga Celma-Kursiete, polifonijas lielpratējs Georgs Pelēcis, kā arī dziedātājs, mūzikas autors, producents un diriģents Andris Sējāns. Katrs no nosauktajiem izvēlējies sev tuvas dzejas rindas un ietērpis tās mūzikā. Komponistus iedvesmojuši gan ķīniešu dzejnieka Dzjidi Madzjas (Ulda Bērziņa atdzejojums), gan latviešu autoru – Rutas Štelmaheres, Līgas Celmas-Kursietes, Sergeja Timofejeva, Eduarda Aivara, Ulda Bērziņa, Ingas Gailes un Ineses Zanderes darbi.

Pēc kādiem kritērijiem izraudzījies komponistus?

Aigars Meri skaidro: "Vienmēr esmu latviešu mūziku godā turējis, un arī projektos, kuros esmu atskaņojis visdažādāko laikmetu Amerikas, Eiropas vai krievu mūziku, tomēr esmu atradis nišu, kurā iekļaut kādu latviešu mūzikas skaņdarbu.

Laika posmā, kamēr strādāju Ventspilī, man izveidojusies tāda kā domubiedru komponistu grupa, kurus arī uzrunāju. Piemēram, Ritvars Garoza un Ventspils bigbends strādā roku rokā – Ritvars veido ļoti interesantas, svaigas, brīžiem neprognozējamas, bet ļoti dzīvas un atvērtas instrumentācijas. Kāpēc Zemītis? Pirmkārt, ar Kasparu esam ļoti daudz spēlējuši visdažādāko mūziku – ieskaitot Hoakina Rodrigo Aranhuesas koncertu, nupat bija arī Astora Pjacollas koncerts ģitārai, akordeonam un stīgu orķestrim. Esam atskaņojuši arī viņa "Mesu". Ar katru no komponistiem ir kāda saistība...

Vairāk un plašāk šeit!