Izstāde "Teksts mūs neinteresē" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) ir viens no centrālajiem cikla "Latviešu grāmatai 500" 2024. gada notikumiem, izceļot grāmatas dizaina, cilvēka un tehnoloģijas mijiedarbību. Izstādes veidotājas Ineta Vaivode, Beāte Orlova, Madara Lesīte-Volmane ved mūs nelielā izstādes iepazīšanās ekskursijā.

Izstādē skatāmi Rīgas pirmā iespiedēja Nikolausa Mollīna (ap 1550/1555–1625) un viņa skolotāja, ievērojamā Eiropas tipogrāfa Kristofa Plantēna (ap 1520–1589) darbi no LNB krājuma. Tie iepazīstina ar 16. gs. grāmatu iespiešanas tradīciju, atklāj Mollīna saikni ar Rietumeiropas grāmatniecību, kā arī uzsver zināšanu pārneses nozīmi. Izstādes vēsturiskā daļa apvienota ar ieskatu mūsdienu izaicinājumos – 21. gs. poligrāfijas nozare turpina attīstīties līdz ar jaunajām tehnoloģijām, digitalizāciju un mainīgajām lasītāju vēlmēm.

Ar šo izstādi, iespējams, izdodas pārrakstīt Latvijas tipogrāfijas vēsturi. Nozīmīgo atklājumu vidū ir arī dokumenti, kas liecina, ka Rīgas tipogrāfijas pārstāvji ir piedalījušies slavenajā Frankfurtes grāmatu tirgū. Izstādes dialogā no sendienām ar mūsdienām tiek uzdots arī jautājums, kāda būs tipogrāfu nākotne?

No Gūtenberga preses revolūcijas līdz pat "Apple Macintosh" ieviestām pārmaiņām izstādes scenogrāfija veidota, iedvesmojoties no 20. gadsimta 80. gadu videospēlēm, tās apmeklētāju ievedot īpašā spēļu pasaulē, kurā interaktīvā veidā ar animācijas, instalāciju un video palīdzību atklājas grāmatu uzbūves principi.

Izstāde "Teksts mūs neinteresē" Gaismas pils 5. stāva izstāžu zālē būs skatāma līdz 2025. gada 30. augustam.