No 10. janvāra Jūrmalas pilsētas muzejā iespējams vairāk iepazīt kādreizējo Baltā nama scenogrāfu un dekoratoru Eduardu Vītolu, kurš savulaik sekmīgi strādāja slavenajā Marijas teātrī Pēterburgā un bija viens no mūsu Mākslas akadēmijas mācībspēkiem. Par izstādi „Eduards Vītols. Zināmais un nezināmais” stāstīs mākslinieka dzimtas pārstāve, Valsts Leļļu teātra aktrise Dace Vītola un izstādes kuratore Ingrīda Burāne. Ar viņām sarunājās Baiba Kušķe.

Gleznotājs, akvarelists, scenogrāfs, dekorators, mākslinieku grupas “Rūķis” biedrs, Pēterburgas Štiglica Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas absolvents un viens no Latvijas mākslas pedagoģijas pamatlicējiem Eduards Kārlis Vītols (1877–1954) ir nozīmīga Latvijas kultūras personība. Viņš no 1918. līdz 1935. gadam bijis Latvijas Nacionālās operas dekorators un veidojis scenogrāfiju un dekorācijas neskaitāmiem operas un baleta iestudējumiem. Dž. Pučīni opera Madama Butterfly mūsu Baltajā namā joprojām skatāma viņa 1925. gadā radītajā scenogrāfijā un kostīmos

Ingrīda Burāne: "Scenogrāfs, pedagogs, gleznotājs – tās vēl nebūt nav visas Eduarda Vītola darbības šķautnes. Viņš ilustrēja arī grāmatas, veidoja metus mēbelēm, rotām un metālkalumiem, arī Kuzņecova un Jesena porcelāna traukiem. Viņa devums lietišķajā mākslā, piemēram, varētu būt ļoti interesants vēl kādas nākamās izstādes temats".

Izstādē “Eduards. Vītols. Zināmais un nezināmais” skatāmas dekorāciju skices, akvareļi no Latvijas muzejiem, Valsts arhīva un privātkolekcijām, kā arī izstādes scenogrāfa Ivara Novika veidots operas skatuves interaktīvs makets.