"Man vienmēr bijis sapnis dziedāt Mālera mūziku," atzīstas Frankfurtes operas soliste Zanda Švēde, kura kopā ar pasaulslaveno tenoru Aleksandru Antoņenko un Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri diriģenta Andra Pogas vadībā 29. augustā Dzintaru koncertzālē piedalīsies Gustava Mālera monumentālās simfonijas "Dziesma par zemi" atskaņojumā. Šo koncertu, kas izskanēs "Jūrmalas festivāla" ietvaros, tiešraidē piedāvās "Klasika".

Dziedātāja atklāj: "Otro un Trešo simfoniju jau biju iemācījusies un gaidīju iespēju, kad man kādreiz kāds zvanīs un teiks - Zanda, vajag! Brauc un dziedi! Un tad Guntars Ķirsis man piedāvāja "Dziesmu par zemi"... Nebiju to īsti vēl izpētījusi, bet, tā kā man patika pārējās simfonijas, nojautu, ka tas varētu būt kaut kas ļoti labs.

Kad apskatījos, teicu - protams, jā, tas ir fantastiski! Tagad, mācoties, studējot un mēģinot apgūt šo opusu, tas aiznes lielos augstumos... 

Melodijas, melanholija, tēmas - par mūžību, par mieru, par to, kur rast šo mūžīgo mieru.

Zinu, ka Māleram pašam tās bija svarīgas, kad viņš šo simfoniju rakstīja. Bet tās ir arī tādas tēmas, kas mums katram ik pa laikam ir aktuālas dzīvē. Citam biežāk, citam ne tik bieži...

Bet to visu pirmoreiz izdziedāt šeit, uz Dzintaru koncertzāles skatuves. Ļoti gaidu šo vakaru - domāju, tas būs maģisks..."

Intervijā Ingai Saksonei dziedātāja neslēpj prieku par aktīvāku koncertdzīves atsākšanos: "Šovasar beidzot viss atsākās! Man bija koncerti Frankfurtes operā, Riharda Štrausa operas "Ariadne Naksosā" koncertiestudējumi, kur dziedāju Triādi, kopumā piecas reizes - tā bija pirmā atgriešanās pie dzīvās publikas. Pēc tam biju Tiroles vasaras festivālā Austrijā: dziedājām ļoti skaisto Skrjabina Pirmo simfoniju, kas likās tik ļoti piemērota atklāšanas festivālam pēc pandēmijas. Bija pilna zāle ar publiku, ļoti skaisti un pacilājoši. Tagad esmu Latvijā. Būs šis koncerts, šis lielais notikums, tad vēl būs koncerts Mazajā Mežotnes pilī augusta beigās un vēl paredzēts Tālivalža Ķeniņa simfonijas ieraksts kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Darba šobrīd netrūkst."

Vaicāta, kas ir grūtākais, gatavojoties Mālera simfonijai "Dziesma par zemi", dziedātāja uzsver: "Pats grūtākais, ko, ceru, izdosies pārvarēt, ir jautājums par komunikāciju ar publiku - mūzika ir sarežģīta, bet negribas skatīties partitūrā - negribu, lai pazūd vēstījums, ko gribu aizsūtīt publikai. Ceru, ka ar visu sarežģītību izdosies izveidot labu kontaktu ar publiku."

Visbeidzot, vai Mālers ir saudzīgs dziedātājam? Zanda Švēde atbild apstiprinoši: "Jā, man viņš ir ļoti piemērots, tāpēc arī es ilgi esmu gaidījusi šo brīdi..."

Vizītkarte

Kopš 2018. gada Zanda Švēde ir Frankfurtes operas soliste. Dziedātāja ir pazīstama arī daudzos ASV opernamos – lomas izpildītas Kanzasā, Sietlā un Pitsburgā, Sanfrancisko, Ziemeļkarolīnas un Palmbīčas, kā arī Aidaho opernamos, Čikāgas liriskajā operā un Atlantas operā. Līdztekus skatuvisko tēlu interpretācijām Švēde ir arī aktīva koncertžanra māksliniece. Kopā ar Sanfrancisko simfonisko orķestri viņa piedalījusies Bēthovena 9. simfonijas atskaņojumā, bet diriģenta Gustavo Dudamela vadībā izpildījusi mecosoprāna partiju Bernsteina Mesā kopā ar Losandželosas filharmoniķiem.