2003. gada 2. decembrī durvis vēra Līvānu Stikla un amatniecības centrs. Nu tas svin jau 20. gadskārtu, un tas ir lielisks iemesls, lai "Klasikā" satiktos ar centra vadītāju Ilzi Griezāni.

Runājam gan par Līvānu stikla fabrikas kolekciju un zināmo un nezināmo tās daļu, par stikla pūšanas dzīvo tradīciju kultūrmantojuma sarakstā, par leģendāro meistaru Aleksandru Logvinu, kā arī spriežam par Venēcijas stikla mākslas tehnikām. Vēl pārrunājam jubilejas kolekciju un pieminam nākotnes grāmatu.

***

Kur skrējienā vienojas upes veidojas dabīga pussala, kur tālajā 1533. gadā barons Līvens bija izveidojis muižu un nosaucis to savā vārdā, - par Līvenhofu. Muižas centrā bijusi divstāvu balta mūra dzīvojamā ēka – pils, bet blakus tai – klēts, saimniecības ēkas, staļļi, kalpu mājas. Pēc 1. Pasaules kara no muižas ēkas pāri bija palikušas tikai drupas. Līdz mūsdienām tika saglabāts vien 16. gs. velvju pagrabiņš, 19. gs. vēsturiskā muižas laukakmeņu klēts un skanīgais pilsētas nosaukums Līvāni, kas pilsētai tika piešķirts 1926. gadā kā apliecinājums nozīmīgajiem vēsturiskajiem notikumiem.

Ilgu laiku senā muižas klēts ēka grima dziļā vientulībā un mazdārziņu aizsegā, līdz Līvānu novada dome rada iespēju, ar Eiropas Savienības projekta atbalstu, senās muižas vietā izveidot unikālu kompleksu – Latgales mākslas un amatniecības centru, pirmo amatnieku centru Latvijā. Atdzima no drupām!, tā var teikt par skaisto, 19. gadsimtā no laukakmeņiem veidoto klēts ēku, kas tagad kalpo par apbrīnas vērtu objektu ikvienam Latgales mākslas un amatniecības centra apmeklētājam vai garāmgājējam.

Gadsimtiem apgarotajā klētī apskatāma ekspozīcija “Amatnieki Latgalē 19. – 20. gs.”, kas stāsta par cilvēkiem ar “zelta rokām” – amatniekiem. Ar laiku ekspozīcijā tika eksponēta apbrīnas vērtā, garākā josta Latvijā. Pateicoties 13 atsaucīgām Līvānu novada audējām, pusgada laikā darināja īpašu, neatkārtojamu, vēl nebijušu dāvanu – tautisko jostu, kā dāvanu Līvānu pilsētai 80 gadu jubilejā. Jostas garums ir 94 metri jeb 296 pēdas jeb 174 olektis un tā ir garākā tautiskā josta visā Latvijā.

Tāpat kā Daugava savus viļņu rakstus un plūdumu maina ikvienu dienu, arī audējas tautiskajā jostā ir ievijušas daudzveidīgas rakstu zīmes, kas spēj cilvēku nomierināt, sasildīt un darīt stiprāku.

Vēsturiskā ēka saplūst  ar moderno daļu, kurā izvietota izstāžu zāle ar ikmēneša mākslinieku un amatnieku darbu izstādēm, radošās stikla un keramikas darbnīcas ar iespēju līdzdarboties, kā arī aprīkota izīrējama konferenču zāle ar skatu uz mūžīgi mainīgo upi Daugavu.

2013. gadā, speciāli uzbūvētā ēkas daļā, tika atklāta vēsturiskā Līvānu stikla muzeja ekspozīcija ar vairākiem tūkstošiem visās varavīksnes krāsās zaigojošiem stikla izstrādājumiem.

Līvānu stikla un amatniecības centra atrašanās vieta, vēsturiskā un mūsdienīgā gaisotne, seno amatnieku darbarīku enerģija, unikālie stikla fabrikas izstrādājumi un amatniecības centra personāla viesmīlība rada īpaši labo auru, kuru izjūt ikviens tā viesis un apmeklētājs. 

Kopš 2021. gada Latgales mākslas un amatniecības centrs ir mainījis nosaukumu un tagad atpazīstams kā Līvānu stikla un amatniecības centrs.

(Teksts no livanustikls.lv)