No 7. līdz 11. jūlijam Rīgā norisināsies otrais "Osokina Brīvības festivāls @152". Ar tā rīkotāju pianistu ANDREJU OSOKINU tiksimies piektdienas "Neatliekamajā sarunā".

"Brīvības iela ir kā tāds simbols, tā ir vienmēr mainīga," intervijas gaitā uzsver pianists. "Un, protams, arī "brīvība" kā vārds, kas vispār šajā gadā katram no mums ir ļoti svarīgs.

Brīvība būt vienam ar sevi vai tieši otrādi – brīvība būt sabiedrībā vai brīvība ceļot. Tā ir ļoti svarīga tēma."

Konteksts

No 7. līdz 11. jūlijam Rīgā norisināsies otrais “Osokina Brīvības festivāls @152”, kura laikā gandrīz nedēļas garumā ar īpašām koncertprogrammām uzstāsies dažādi latviešu mākslinieki – Andrejs Osokins, Ģirts Krūmiņš, Rihards Lībietis, Magdalēna Geka, Iveta Cālīte, Katrīna Gupalo un citi.

"Pirmais mūsu festivāls sniedza neizsakāmu baudu gan mūziķiem un aktieriem, gan visiem klausītājiem, kuri piedalījās koncertos, jo tā mums visiem bija pirmā satikšanās klātienē pēc vairāku mēnešu ilga pārtraukuma. Mēs katrs saņēmām kultūras un mūzikas trieciendevu, kas bija tik ļoti vajadzīga pēc ieilgušās klusuma pauzes. Katrs koncerts bija īpašs – ar savu atmosfēru, brīnišķīgu pēcgaršu un vienmēr lielu klausītāju entuziasmu – un tieši tādu gaidām arī otro festivālu šovasar," saka festivāla idejas autors un īstenotājs pianists Andrejs Osokins. "Šī gada festivālu un vasaru gaidu ar lielu nepacietību, jo beidzot mēs, mākslinieki, varēsim brīvi dalīties ar saviem priekiem un sāpēm, mīlestību un iedvesmu ar klausītājiem klātienes koncertos. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ festivālu nosaucu par "Brīvības festivālu". Turklāt tas notiek Brīvības ielā, kas ar savu nemitīgo un neapstādināmo dzīves ritmu simbolizē laiku, kas arvien liek mums jaunus šķēršļus, kas jāpārvar."

Festivāla laikā – no 7. līdz 11. jūlijam – izskanēs astoņi koncerti, no kuriem trijos būs dzirdams Andrejs Osokins, kurš uzstāsies gan ar solo programmu, kas veltīta vācu romantisma daudzveidībai klaviermūzikā, gan kopā ar dziedātāju un pianisti Katrīnu Gupalo, izpildot kino un mūziklu mūziku. Viena no festivāla kulminācijām būs gaidāma sestdien, 10. jūlijā, kad pianists uz skatuves satiksies ar aktieri Ģirtu Krūmiņu īpaši festivālam radītā koncertizrādē, kas būs brīnišķīga dzejas, aktiermeistarības un mūzikas simbioze. Tajā savīsies Marinas Cvetajevas un Velgas Kriles dzeja ar Lūcijas Garūtas, Aleksandra Skrjabina, Sergeja Rahmaņinova, Igora Stravinska, Sergeja Prokofjeva un Jāņa Mediņa mūziku.

Par koncertizrādi Ģirts Krūmiņš saka: "Izvēlējos Marinas Cvetajevas un Velgas Kriles dzejoļus. Cvetajevu lasīšu oriģinālvalodā, krieviski. Abas šīs dzejnieces saista jūtīgā pasaules uztvere. Mīlestības dzejoļi, kas radušies no laimes un sāpēm. Šos dzejoļus, manuprāt, labi papildinās mūzika. Tas būs ceļojums pasaulē, kas izteikta vārdos, skaņā un ritmā."

Festivāla laikā izskanēs arī vijolnieces Magdalēnas Gekas un pianistes Ivetas Cālītes koncertprogramma "Sievietes – komponistes", kā arī pirmo reizi uz skatuves satiksies Katrīna Gupaloun Rihards Lībietis, izpildot skaistākos latviešu, itāļu un ukraiņu skaņdarbus balsij, klavierēm un ģitārai. Gaidāmi arī vairāki pārsteigumi.

Arī šogad festivāls notiks Klavieru salonā Rīgā, Brīvības ielā 152, tādējādi tiks saglabāts mini-festivāla koncepts, kas sniedz iespēju apmeklēt koncertus šauram klausītāju lokam, nodrošinot īpašo tuvības sajūtu starp māksliniekiem un klausītājiem. Andrejs Osokins atklāj, ka šis salons kā festivāla norises vieta saglabāts arī tādēļ, ka tam piemīt intīma un izsmalcināta gaisotne, kas līdzinās 19. gadsimta aristokrātu saloniem, kuros spēlēja Šopēns, Lists un citi izcili komponisti un kuros radās daudzi mūsdienās slaveni skaņdarbi.