27., 28. un 29. septembrī Liepājā norisināsies festivāls "Liepājas Mākslas forums", kuram šogad aprit desmit gadi. Šogad par kopējo festivāla tēmu izvēlēta "Pēctecība"...

Par festivālu plašāk runājam ar tā māksliniecisko vadītāju Baibu Bartkeviču un Latvijas Radio kora māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu Kasparu Putniņu.

Visupirms noskaidrojam, vai tieši foruma 10. jubilejas reize noteikusi programmas tēmu "Pēctecība". Baiba Bartkeviča stāsta par sapņu programmām ar "Rotko kapelu" centrā, par laika garu un kā uztaustīt tēmu loku, kas valda gaisā.

Dzīvojam saspringtā laikā. Spriedze pieaug pa dienām, ieskaujot mūs arvien lielākas neziņas un skumju krāsās. Un tieši tā tiek raksturoti slavenā mākslinieka Marka Rotko milzīgie tumši violetie audekli klusajā meditatīvajā vidē – Rotko kapelā Hjūstonā, kas aicina ieskatīties sevī, padomāt un rast spēku. "Rotko kapelas" nosaukumu nes vēl viens iespaidīgs mākslas darbs – amerikāņu komponista Mortona Feldmena maģiskā kompozīcija, kas kļuvusi par festivāla desmitgades centrālo darbu, un gluži kā Rotko kapela Hjūstonā, Feldmena skaņdarbs ir mierinājuma meklējoša pārdomu vieta. Rotko kapelas misija ir izgaismot mūsu kopīgo cilvēcību, veidojot pasauli, kurā katram ir vieta, un tā kļūst par mūsu festivāla iedvesmas avotu un Liepājas koncertzāle par sava veida Rotko kapelu.

"Liepājas Mākslas foruma" desmitgades programmu atklās kuratores Ineses Rozentālas veidota vizuālās mākslas izstāde "Izaugsmes stāsti" ar SEB glezniecības stipendijas laureātu darbiem koncertzāles izstāžu zālē Civita Nova. Izstāde atspoguļo ideju par izaugsmi un pēctecību, par talanta attīstību mākslā, pievēršot uzmanību radošajiem procesiem un transformācijām.

Atklāšanas koncerts koncertzāles lielajā zālē ar pārpasaulīgu, visu maņu krāšņu baudījumu – Krista Auznieka monooperu "Apzināšanās". Monodrāma ir viena cilvēka ceļš iekšup. Pāli valodā dziedāts librets, kas balstīts Sattipathāna sutrā. 

Operai sekos vienlaikus meditatīvi iegremdējoša un dzīves apliecinoša Evijas Vēberes un Elīnas Silovas veidota festivāla atklāšanas ballīte-performance "Pulss". Īpaši šim vakaram mākslinieces ar nepieradinātiem skaņu dizainiem, elektronikas radītiem sulīgiem deju ritmiem un balsi veidos dzīvas skaņu ainavas vienreizīgā atmosfērā.

Liepājnieki ik dienas dodas iegādāties svaigu pārtiku vēsturiskajā Liepājas Pētertirgū – vietā, kas nosaka liepājnieku ikdienas dzīvi. Norvēģu un japāņu horeogrāfi Haine Avdāls un Jukiko Šinozaki, komponists Fabriss Moinē cieši radošā sinerģijā ar Latvijas mākslinieku apvienību "IevaKrish" un citiem Latvijas dejotājiem uzburs īpaši šai vietai adaptētu poētisku laikmetīgās dejas izrādi "Aizņemtā ainava" (Borrowed landscape). Izmantojot atjautīgas un humoristiskas intervences, palielinātas kustības, absurdas darbības, izrāde pievēršas mūsu neapzinātai rutīnas uzvedībai, ikdienas struktūrām, liekot apzināties mūsu paradumus, apkārtni un to, kā mēs tajā dzīvojam.

28. septembra vakarā Latvijas Radio koris Kaspara Putniņa vadībā ar Latvijas izcilākajiem instrumentālistiem pirmo reizi Liepājā atskaņos Mortona Feldmena meistardarbu "Rotko kapela" starp Latvijā vēl nedzirdētiem citu izcilu amerikāņu skaņražu darbiem. 

Kaspars Putniņš, klāstot par 28. septembra programmu, akcentē, cik svarīgi tajā būt klāt. Kopīgi atceramies Latvijas Radio kora pirmo sastapšanos ar šo Mortona Feldmena darbu, par iešanu cilvēka centra virzienā un iekšējo spriegumu.

Bērnu rītā svētdienā paši mazākie apmeklētāji gaidīti uz sajūtu izrādi "Gadalaiki", kuru veidojusi režisore Liena Šmukste un aktrises Rūta Dišlere un Ilze Bloka. Tā caur spēli, mūziku un kustību apliecinās mūžīgi mainīgo lietu kārtību.

Festivālu noslēgs jaundarbs, vedot pārdomās par to, kas notiek pēc tam – pēc dzīves. Darbs veidots īpaši festivālam vasaras rezidencē PAiR, Pāvilostā. Nedēļas garumā izcila mākslinieku komanda – pianisti Roberts Flaics, Rihards Plešanovs un dzejniece Madara Gruntmane  – radīs Rekviēmu nezināmajai pēcnāves dzīvei.

Ar studijas viesiem runājam arī par publiku un to, cik sagatavotai tai jābūt, dodoties uz foruma notikumiem, par riskiem, drosmi un netradicionālām norises vietām.