Ungurmuižā 4. augustā notiks "Šūbertiāde" – šī tradīcija pulcina ap sevi labākos Latvijas kamermūzikas talantus un uzticīgos klausītājus jau daudzu gadu garumā.

"Gara acīm redzu, ka Šūberts Ungurmuižā justos kā mājās, manuprāt, te viņš varētu radīt brīnišķīgus skaņdarbus," atzīmē "Šūbertiādes" rīkotāja Evita Zālīte-Grosa.

Šogad "Šūbertiādē" skanēs Franča Šūberta vokālās un instrumentālās mūzikas pērles – dziesmas no vokālā cikla "Skaistā dzirnavniece" tenora Jura Vizbuļa un pianista Rūdolfa Vanka izpildījumā, čellsonāte "Arpeggione", ko atskaņos Ivars Bezprozvanovs. Būs dzirdama arī Introdukcija un variācijas par "Trockene Blumen" tēmu, ko spēlēs flautiste Ilona Meija, bet ar valšiem, lendleriem un Fantāziju dominorā priecēs pianistes Lelde Tīrele un Agnese Egliņa.

"Kampenhauzenu dzimta, kas no 1732. līdz 1939. gadam te čakli saimniekojusi, rūpējusies par to, lai muižas gars nepazūd," atzīmē Zālīte-Grosa. "Viņi visi pazemīgi un mērķtiecīgi kopuši tādu kā gaismas garu, kura aurā atrasties patīkami ir arī šodien. Tas gars tik ilgi līdz mums nācis, tik rūpīgi par to gādāts un Dievs lūgts, bērni audzināti – man šķiet, ka tas hernhūtiešu gars, lielā ticība, paļāvība un mīlestība sagatavojusi vidi, kurā šodien mēs katrs, kurš ienākam tiem laikiem šķietami necilajā, vienkāršajā, bet ārkārtīgi mīļajā un siltajā muižiņā, jūtamies labi. Tolaik šeit bija gandrīz nekuriene – lai tādā izdzīvotu, bija īpaši jārūpējas par iekšējo pasauli, lai dzīve būtu krāšņa. Tāpēc arī viņi ļoti izkopa savu iekšējo un mājas dzīvi, laika ritu un tradīcijas.

Šūberts, manuprāt, šajā vidē ieguļas kā zelta oliņa plaukstā – jo tā ir kamerīga, ļoti harmoniska. Gara acīm redzu, ka Šūberts šajā muižā justos kā mājās – viņam ļoti šeit patiktu. Manuprāt, viņš varētu šeit radīt brīnišķīgus skaņdarbus!"

Flautiste Ilona Meija "Šūbertiādēs" piedalās divdesmit gadus. "Ungurmuižas atmosfēra mani absolūti saviļņoja – milzīgie koki, muižiņas siltā atmosfēra, cilvēki. Koncertos uzstājoties,

vienmēr domāju – ja kaut kur gribētos tā ilgāk atrasties, tad šī nu būtu tā vieta. Tāds siltums dvēselē no apkārtnes!"

Savukārt Lelde Tīrele "Šūbertiādēs" piedalīsies astoto gadu pēc kārtas. "Negribu nevienu reizi izlaist! Šūberts ir komponists, kura mūziku gribas spēlēt vienmēr, un šī ir tā brīnišķīgā iespēja, ka reizi gadā to pilnīgi noteikti ir iespējams izdarīt," stāsta mūziķe, kura spēlējusi ar dažādiem solistiem – bijuši dueti gan ar čellu, gan daudzas solodziesmas. "Katru gadu gribas kaut ko jaunu, kas vēl nav spēlēts, un domāju, ka šogad būs viens skaņdarbs, kas pilnīgi noteikti Latvijā skanējis reti – to spēlēsim duetā ar Agnesi Egliņu. Arī publika "Šūbertiādēs" vienmēr ir brīnišķīga, jo lielākā daļa jau zina, uz ko brauc.

Bet ik pa brīdim ir klausītāji, kuri pēc koncerta nāk klāt un stāsta, ka draugi jau gadiem viņiem stāstījuši, ka uz šejieni braucot – tad nu arī viņi saņēmušies, atbraukuši un braukšot vēl un vēl!

Vairāk un plašāk šeit!