23. Siguldas opermūzikas svētki, kas notiks no 31. jūlija līdz 2. augustam, būs vērienīgāki nekā pērn piedzīvotie. Svētku ietvaros tiek plānoti pat divi Galā koncerti un opera.

"Siguldas opermūzikas svētki ir vajadzīgi sabiedrībai, jo tajos var gūt tādu piepildījumu kā nekur citur. Mēs nevaram neatļauties rīkot svētkus. Siguldas zīmols dzīvo dažādās lietās. Kāds to redz caur sportu - mūsu olimpiešiem -, vēsturi - Turaidas pili - vai neparasto dabu, bet kāds to redz tieši caur opermūzikas svētkiem. Būtu neprāts to zaudēt. Kamēr opermūzikas svētki Siguldā varēs piedzimt, tie piedzims. Ar katru nākamo gadu arī negribas latiņu nolaist zemāk. Mēs iesim līdz galam," uzsver Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Sākot domāt par šī gada svētku programmu, Dainis Kalns atgriezies pie opermūzikas svētku saknēm, kad pirmajos no tiem 1993.gadā bija uzaicināti ārzemēs dziedošie latviešu operdziedātāji.

31. jūlijā notiks gala koncerts "Mēs no Latvijas", kurā uzstāsies Latvijas solisti Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis, Dināra Rudāne, Romans Poļisadovs, Andris Ludvigs, Andžella Goba, Liene Kinča, Kalvis Kalniņš un citi, kā arī pareizticīgo vīru koris "Logos". Koncertu diriģēs Andris Poga.

2. augustā Grand gala koncertā būs iespējams dzirdēt izcilo argentīniešu tenoru Marselo Alvaresu, gan Klementīni Mergēnu. Abi mākslinieki piedalījušies svētkos pagājušajā gadā. Mergēna pērn opermūzikas svētkos uzstājās Karmenas lomā, savukārt Alvaress regulāri uzstājas La Scala un Metropoles operā, kā arī Parīzes nacionālajā operā un Cīrihes operā. Šajā koncertā uzstāsies arī dziedātāja Marina Rebeka, kā arī Dmitro Popovs un citi. Dainis Kalns uzsvēr, ka Rebeka ir īsts brīnums, par kuru sajūsminās klausītāji daudzās pasaules operās. Rebeka uzstājusies Metropoles un Koventgārdena, kā arī Vīnes valsts operā, Berlīnes vācu operā un Cīrihes operā. Koncertu vadīs diriģents Vladimirs Kiradžijevs. Pirms šī koncerta notiks arī Miervalda Jenča un Antras Bigačas koncerts Siguldas evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kurā skanēs Emīla Dārziņa solodziesmas.

Nozīmīgs būs Arvīda Žilinska operas "Zelta zirgs" iestudējums brīvā dabā, kas notiks 1. augustā plkst. 21.00. ""Zelta zirgu" vēlējos iekļaut programmā jau pirms kādiem diviem gadiem. Nav tā, ka tā ir pasaku vai bērnu opera. Tā ir īsta gudrības grāmata," atklāj Dainis Kalns. Viņš vizuālo noformējumu tāpēc uzdevis veidot jaunajiem māksliniekiem Kristai un Reinim Dzudzilo. Krista Dzudzilo stāsta, ka tas ir ļoti aizkustinoši un svarīgi nelikt vilties. "Svarīgi nelikt vilties ne Dainim, ne Rainim," uzsver abi mākslinieki.

Dainis Kalns stāsta, ka svarīgi bijis tas, kurš dziedās Antiņa lomu. Viņam ieteikts solists Jānis Kurševs. Pats dziedātājs atklāj, ka viņam ir liels gods un prieks uzņemties šo lomu. "Es ticu labajam un ticu, ka cilvēkiem ir jādzīvo pāri pasaulīgajam," uzsver Jānis Kurševs. Viņam šis stāsts sasaucas ar to, cik grūti Latvijā klājas cilvēkiem, īpaši pensionāriem.

"Latvijā ir svarīgs Antiņa tēls - tāds, kurš mīl cilvēku un dabu. Šī ir arī iespēja atgādināt, īpaši jauniešiem, ka uz priekšu var tikt nevis ar viltību, bet ar sirsnību un pārdabisko palīdzību," uzsver dziedātājs Jānis Kurševs.

Viņam pievienojas arī Saulcerītes lomas atveidotāja Jolanta Strikaite, norādot, ka Antiņš ir tīrs cilvēks, kura būtību ir grūti saprast. "Cilvēks ikdienā apaug ar pesimismu un rutīnu, bet mums katram vajadzētu tiekties uz balto mērķi," uzsver Jolanta Strikaite.

Dainis Kalns prāto, ka viņš Žilinska mūzikā saklausījis līdzības ar Džakomo Pučīni mūziku. "Tāpēc tā arī ir populārākā opera, kura vairāk nekā 300 reizes spēlēta uz operas skatuves. Tā ir ļoti melodiska." Operā piedalīsies 140 mākslinieku. Kormeistars Gatis Langenfelds norāda, ka ideja pēc 50 gadiem atkal atskaņot šo operu ir apsveicama - viņaprāt, šī opera ir ļoti mūsdienīga. "Tā ir ļoti saprotama mūzika, ļoti skaidra partitūra. Manuprāt, cilvēki būs ļoti gandarīti - gan tie, kuri operu dzirdēs pirmo reizi, gan tie, kuri jau dzirdējuši."

Visbeidzot, režisors Guntis Gailītis norāda, ka darbs pie operas ir ļoti grūts, jo to varētu veidot gan kā bērnu, gan kā simbolisku, gan kā reālu vai veristisku operu. Režisors operas tapšanā ķeršoties klāt pie saknēm. Viņaprāt, ir daudz motīvu, kas liek aizdomāties gan tiem, kuri veido operu, gan tiem, kuri to skatīsies.

Pirms operas Siguldas pils parkā notiks arī jauno talantu koncerts.