"Klasikā" viesojas ērģelnieces Ilona Birģele un Diāna Jaunzeme-Portnaja, un mūsu sarunas tēma ir Piektie vēsturisko ērģeļu svētki "Latvija – ērģeļu zeme", kas no 23. jūlija līdz 1. augustam risināsies Latvijas dievnamos Cēsīs, Slokā, Valmierā, Rīgā, Ugālē, Viļakā un Liepājā.

Svētku jubilejas gadā gaidāmi septiņi ērģeļmūzikas koncerti, pirmskoncertu sarunas, ērģeļu demonstrējumi, video translācija un vairāki pasaules pirmatskaņojumi...

Inga Žilinska: Ilona, jūs esat šo svētku veidotāja un uzturētāja. Kāda bija šo svētku sākotnējā ideja, un vai tā šajos piecos, sešos gados ir īstenojusies?

Ilona: Sākotnējā ideja bija tāda, lai mēs vairāk pievērstu uzmanību tieši mūsu vēsturiskajām ērģelēm Latvijā, kuru mūsu mazajā zemītē ir gana daudz, apmēram ap trim simtiem, un to vidū ir ļoti nozīmīgi, ļoti labi instrumenti, par kuriem būtu vērts uzzināt arī vairāk. Tāpēc arī radās ideja veidot vēsturisko ērģeļu svētkus visas Latvijas mērogā, kuros labprāt pastāstām, parādām un atskaņojam arī ļoti skaistu ērģeļmūzikas koncertu.

Tas nozīmē, ka katru gadu tiek izcelti arvien citi instrumenti un citas baznīcas?

Ilona: Lielākoties jā. Bet ir daži īpaši instrumenti, kuri katru gadu tiek rādīti un spēlēti - piemēram, Ugāles luterāņu baznīcas ērģeles, kas faktiski ir vienīgais baroka instruments, kas saglabājies no 1701. gada, pareizāk sakot - vissenākās ērģeles Latvijā. Te koncerti notiek katru gadu.

Kuras koncertvietas izcelsit šogad? Kuras būs pilsētas un kuri būs tie instrumenti, kurus klausītājiem būs iespēja apskatīt, aptaustīt, dzirdēt?

Ilona: Līdz ar to, ka šogad mūsu festivālam ir neliela jubileja - jau pieci gadi, oar ko ļoti priecājamies un ar ko lepojamies, izvēlējām krāšņākos, lielākos un nozīmīgākos vēsturiskos instrumentus, kas atrodas gan Slokas luterāņu baznīcā, gan Cēsu luterāņu baznīcā, gan Rīgā, Valmierā, Ugālē un arī Viļakas Romas katoļu baznīcā, kur atrodas vienīgās poļu ērģeļbūvētāja ērģeles. Bet noslēguma koncerts - Liepājas Trīsvienības katedrālē.

Varbūt pievērsīsimies katrai no šīm vietām un parunāsim tuvāk par ērģelēm un arī par gaidāmo koncertu dalībniekiem un programmu.

Diāna: Pirmā koncertvieta būs Cēsis, un uzstāties tur būs tas gods man... Ar mani kopā būs kupls skaits solistu - minēšu trompetistu Jāni Porieti un flautisti Maiju Kļaviņu, dziedās Jēkabs Bernāts un Inese Romancāne, un būs arī kamerkoris MoonBeams diriģentes Noras Kalniņas vadībā. Turklāt koncertā būs ievadsarunas, kuras vadīs Jānis Pelše.

Šīs sarunas būs par instrumentu vai par mūziku?

Diāna: Sarunas aptvers ļoti plašu tēmu loku, sākot no vēstures par konkrēto instrumentu, kas atrodas Cēsu baznīcā, gan arī par komponistiem un viņu darbiem, kas ietverti šajā programmā. Zinot Jāni Pelši, būs arī kāds interesantāks domu grauds...

Vairāk un plašāk - ierakstā.