21. maijā plkst. 14.00 Dzintaru koncertzālē cikla "Brīvdienu mūzika" ietvaros gaidāms dzejas un mūzikas uzvedums "Dzeltens trotuārs", kurā piedalīsies Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa, flautiste Maija Zandberga, pianists Rihards Plešanovs un fagotists Jānis Semjonovs, bet konceru vadīs diriģents Jānis Ozols. Šajā programmā savīsies "Klasikas" kolēģes, komponistes Annas Veismanes mūzika un Montas Kromas dzeja.

Bet jau šobrīd ar Gunu Zariņu, Jāni Semjonovu un Annu Veismani tiekamies "Klasikas" studijā. Sarunas gaitā Jānis Semjonovs neslēpj, ka sākotnēji nemaz nav uzdrošinājies uzrunāt Gunu Zariņu, Anna Veismane pauž gandarījumu par sastapšanos un mākslinieku lielo iedziļināšanos radošajā mēģinājumu procesā, bet pati Guna Zariņa atklāj, ka šķietami vieglā dzejas skandēšana prasa milzu koncentrēšanos un darbu...

***

Monta Kroma (1919–1994) ir viena no spilgtākajām un novatoriskākajām latviešu modernisma pārstāvēm. Dzejnieces simtgadei veltītie pasākumi un izdevumi, tostarp literatūrzinātnieces Agijas Ābiķes-Kondrātes sastādītā izlase "Trotuārs", pirms dažiem gadiem ar jaunu enerģiju aktualizēja šīs neparastās dzejnieces lomu 20. gadsimta 70. gadu lirikas telpā un visā latviešu dzejas vēsturē. Kromas darbos saklausāmi dinamiski pilsētas motīvi, intīma jūtu atklāsme, jutekliskums un grafiska izteiksme. Tālaika literārās vides bieži nepieņemti vai pārprasti, šie dzejoļi ir pārdzīvojuši savu laiku un mūsdienās ļauj runāt par Kromu kā novatorisku un fascinējošu dzejnieci, kuras mantojums saista uzmanību gan modernisma un urbānās dzejas, gan femīnās rakstības kontekstā. Montas Kromas dzejas iedvesmota tapusi arī programma "Dzeltenais trotuārs" ar Annas Veismanes oriģinālmūziku. Dzeju un mūziku uzvedumā izdzīvos izcilā aktrise Guna Zariņa un labi zināmi latviešu mūziķi: flautiste Maija Zandberga, pianists Rihards Plešanovs un fagotists Jānis Semjonovs.