"Demokrātijas nekad nevar būt par daudz," uzskata Starptautiskā jaunā teātra festivāla Homo Novus kuratore Santa Remere un režisors, aktieris un mūziķis Artūrs Čukurs, stāstot par festivālu, kas šogad notiks jau divdesmito reizi.
Festivālā Homo Novus, kas sāksies 29. augustā un līdz pat 8. septembrim turpināsies Rīgā un reģionos, varēs noskatīties 20 izrādes. Skatītāji tiek aicināti atmest vērotāja lomu un piedzīvot pasauli caur otra pieredzi. "Homo Novus" pievērsīs uzmanību tēmām ārpus ierastā loka un mudinās aizdomāties par to, kā un kāpēc eksistējam šajā pasaulē, kā arī apzināties, ka visi esam savstarpēji saistīti un ka spēles noteikumus iespējams mainīt.
Ar Santu Remeri un Artūru Čukuru runājam par to, kur atrodas teātris, par to, kam būtu jānotiek, lai nepazustu teātra daudzveidīgajā piedāvājumā, kā arī par to, kāpēc Igora Stravinska "Svētpavasaris" turpina suģestēt arvien jaunas mākslinieku paaudzes.
Anna Marta-Burve: Festivāla kontekstā ievēroju kādu zīmīgu frāzi... Tad nu jautāšu tā: kam jūsu dzīvē jānotiek, lai jūs savā ikdienā teiktu: "Šī ir mana mīļākā diena!"
Santa Remere: Varu izstāstīt stāstu, kas tā ir par frāzi. Tas ir Kirila Ēča teikums, ko pagājušā gadā, kad viņš ar scenogrāfu kolektīvu "Grāfienes" brauca uz Prāgas kvadriennāli, katru dienu sev teica ceļā: "Šī ir mana mīļākā diena!" Tā ir frāze, ko saki sev kā apņemšanos dienas sākumā. Tu nevari paredzēt, kāda tā būs, bet nodomā: es esmu gatavs tagadnei, es esmu gatavs šodienai, esmu gatavs tam, kā būs, un es paļaujos uz sevi, saviem draugiem, savu kolektīvu, ka reaģēsim un būsim responsīvi, lai kāda arī nebūtu situācija. Man liekas, tāda ir arī šodienas realitāte: katru dienu mums pienāk jaunas ziņas, un kurš tām vairs var izsekot, kurš tam visam var sagatavoties? Bet tas, ko mēs varam spēcināt sevī, ir tas muskulis, ka šī ir mana mīļākā diena, un es to dzīvošu.
Patiesībā šeit ieskanas arī minorīga nots:
pirmoreiz šo teikumu, kas parādās plakātā un arī uz kataloga vāciņa, uzrakstījām dienā, kad no mums bija aizgājusi Zane Kreicberga – mūsu valdes locekle, un mēs nesapratām, kā uz to reaģēt. Zaudēt draugu un zaudēt tuvu kolēģi ir kas tāds, kam neesi gatavs nekad... Un tad "Grāfienes", jaunās paaudzes scenogrāfienes, teica: "Mēs iesim un rakstīsim: "Šī ir mana mīļākā diena!" Mēs sapulcēsimies, un Zane būs ar mums...
Jo festivāla formāts ir tāds, ka klāt ir arī tie, kuru nav klāt.
Artūrs Čukurs: Santa visu pateica ļoti precīzi un skaidri... Man šis teiciens ir aktuāls kopš pagājušās vasaras, kurā daudz laika pavadīju kopā ar Kirilu, un man tas bija pielipis jau pirms festivāla. Domāju, ka ikdienā nav jānotiek nekam ārkārtējam vai īpašam, vienkārši vajag atcerēties, ka šī mana mīļākā diena.
Vai jums šī frāze arī pirms Kirila Ēča bija tāds kā motivējošs teikums, ko sev teikt? Vai tomēr to uztvērāt un par to domājāt citādāk?
Santa Remere: Nezinu, vai es to biju lietojusi, bet šis teikums man palīdzēja noformulēt kaut kādas idejas par teātri un skatuves mākslu, ko esmu ik pa laikam atkārtojusi arī citās šī festivāla brošūrās – ka
teātris ir tas, kas notiek tagad; tajā ir svarīgs klātbūtnes un šībrīža moments, un kā festivāla sauklis tas vēlreiz uzsver to, ka teātris notiek tagad, tagad, tagad, tagad, tagad...
Festivāls notiks jau divdesmito reizi, un šogad īpaši vēlaties pievērsties attiecībām starp mākslinieku, skatītāju un mākslas darbu. Kāpēc šogad tieši šāds kāds akcents?
Santa Remere: Man jau šķiet, ka tas ir diezgan klasisks "Homo Novus" akcents – ļaut satikties mākslas darbam, vietai, videi, māksliniekam un skatītājam, un skatītāja lomu arī vienmēr novērtēt – ka viņš ir līdzdalībnieks, līdzveidotājs, ar savu perspektīvu; viņš redzēto projicē uz sevi. Proti, tas, ko tu redzi, tas nav par dzīvi, bet par tevi, atsaucoties uz Oskaru Vaildu. Tas nebeidz būt aktuāli un mēs
nebeidzam aicināt uz festivālu visdažādākos cilvēkus, visdažādāko publiku – kļūt par izrāžu līdzdalībniekiem un līdzveidotājiem. Tas ir arī demokrātijas princips. Un man šķiet, ka demokrātijas šeit nevar būt par daudz.
Artūrs Čukurs: Varu tikai tev piekrist! Tas, ko tu, Santa, saki – ka teātris notiek šeit, šeit un šeit, un nekad nekur citur – teātris nav teksts, kustība, darbība, telpa vai mākslinieks. Teātris ir satikšanās, un tikai konkrētajā brīdī, telpā un laikā varam būt kopā un tas var notikt ar mums. Mēs varam kaut ko kopā piedzīvot. Tā ir kaut kāda kopīga pieredze.
Artūr, jūs festivālam esat sagatavojis izrādi "Putekļu Rīga. Pilsētas smalko daļiņu katalogs", kas 29. un 30. augustā būs skatāma uz viesnīca "Riga Islande Hotel" 10. stāva terasē. Kā jūs pats lūkojaties uz ikdienas nepamanāmajiem sīkumiem, detaļām? Kā tas, jūsuprāt, ietekmē mūsu pasaules uztveri? Un vai ietekmē, ja mēs to teorētiski neredzam?
Artūrs Čukurs: Jā gan, mana izrāde ir par ļoti, ļoti smalkām daļiņām pilsētā; par dažādām pilsētas daļām un tās vissmalkākajām daļiņām. Tās ir tik smalkas, ka tās nevar redzēt, nevar dzirdēt, un man šķita interesanti pievērsties tieši šim neredzamajam pilsētā, kurā es dzīvoju jau vairāk nekā 12 gadus, un mēģināt uz savu ikdienu, savu dzīvi, visu, kas tajā notiek, paskatīties no cita skatupunkta. Jo
teātris jebkurā gadījumā ir par skatīšanos. Skatīšanos citādi. Savos darbos mēģinu atrast kādas lietas sev līdzās, kaut kādas materialitātes struktūras, kuras it kā ir pierastas un pašsaprotamas, bet vienlaikus – ja tu tās noķer un ļauj sev pabūt ar tām kopā, tās tevi maina: maina tavu skatienu un tavu perspektīvu, [uz pasauli] ļaujot paraudzīties pavisam citādi.
Vismaz uz to brīdi, kamēr rit izrāde, ja ne arī pēc tam.
Santa Remere: Tu saki, ka teātris ir par skatīšanos. Man gribētos teikt, ka teātris ir gaisā. Tas ir tas, kas notiek tajā brīdī – tā ir kaut kāda elektrība, kas ir gaisā, kaut kas, kas tur tā kā rodas, bet ko nevar aprakstīt...
Artūr, kur un kā notiks jūsu izrāde?
Izrāde notiks Ķīpsalā. Sapulcēsimies uz viesnīcas jumta terases, skatītājiem un klausītājiem tiks izdalītas austiņas, un vienlaikus viņi varēs vērot mākoņus un pilsētu no neierastāka skatupunkta, iedziļināties kādos tās punktos un satikt lietas, kas visu laiku ir gaisā; satikt citus cilvēkus, satikt mani, satikt manu perspektīvu, manu stāstu un ļaut manai perspektīvai, manai trajektorijai, satikties ar viņu trajektoriju.
Santa Remere: Festivālā mums ir divi "gaisa darbi". Man šķiet ļoti interesanta doma, ka gaiss ir tas, ko mēs nepamanām, ko pieņemam par pašsaprotamu, un pamanām kā esošu tikai tad, kad tas ir sasmacis, sabojājies. Man liekas, ka tur ir paralēle ar attiecību klimatu, kultūras klimatu un visu citu – tik daudzas lietas mēs pieņemam par pašsaprotamām un pamanām tās tikai krīzes brīdī. Tas attiecas uz dažādiem līmeņiem, dažādiem ēteriem.
Vairāk – audioierakstā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X