No 6. septembra līdz 12. oktobrim dažādās Rīgas kultūrvietās ar deviņu daudzveidīgu senās mūzikas notikumu programmu izskanēs Rīgas Vēsturiskās mūzikas un dejas festivāls, pulcinot mūziķus no Latvijas, Lietuvas, Nīderlandes, Francijas un Itālijas. Festivālu rīko Rīgas Senās mūzikas centrs, kurš jau 10 gadus ir starptautiskā rezidenču projekta Eeemerging partneris

Senās mūzikas centra vadītāja un producente Aija Dimza un dziedātāja Ieva Sumeja viesojās LR3 "Klasika", lai iepazīstinātu ar festivāla viesiem un atklātu gaidāmo koncertos.

Aija Dimza: Šis ir festivāls, kas satiekas pamatā ar Rīgas klausītājiem, jo nav noslēpums, ka mums ļoti bieži koncerti notiek Bauskā un Bauskas pilī. Tagad Rīgā piedāvājam ļoti daudzveidīgu, krāšņu programmu, kurā vairākas reizes būs iespēja dzirdēt mūsu pašu baroka orķestri “Collegium Musicum Riga”. Būtiskākais ir tas, ka

mēs esam Baltijā vadošais profesionālais kolektīvs, kurš izmanto tikai un vienīgi vēsturiskos instrumentus vai to kopijas, un mūsu mērķis ir tuvoties tikai un vienīgi šim vēsturiskajam atskaņojumam.

Ansamblis “La Capriola” no Lionas Francijā būs tie, kas atklās šo festivālu. Pašlaik viņi jau nedēļu dzīvo Bauskas pilī. Viņiem ir radošā rezidence, gatavojot, manuprāt, ārkārtīgi interesantu un skaistu programmu, kas veltīta Venēcijas Svētā Marka katedrālei un komponistiem, kas šajā katedrālē strādājuši. Slavenākais vārds, protams, ir Monteverdi, bet noteikti ne vienīgais.

1. oktobrī būs unikāla iespēja dzirdēt Latvijas klausītājiem labi pazīstamo blokflautistu Ēriku Bosgrāfu kopā ar “Collegium Musicum Riga” Marijas Magdalēnas baznīcā. bezmaksas koncertā. Baha mūzika vienmēr neatstāj vienaldzīgu. Būs Bosgrāfa pārlikumi vijoļkoncertiem blokflautas izpildījumā.

Festivāla noslēguma koncertā satiksies “Collegium Musicum Riga” ar kamerkori “Austrums”. Mums sadarboties ar amatierkori ir netipiskāka pieredze, bet patīk tieši tas, ka “Austrums” ir samērā neliels sastāvs, kas ir atbilstoši senās mūzikas dziedāšanai, jo nav 30-40 cilvēku, kas īsti neatbilst tradīcijai. Atskaņosim Grauna oratoriju “Jēzus nāve” jeb “Der Tod Jesu”, kas ir 18. gadsimtā Vācijā visbiežāk atskaņotā pasija.Tā tiks atskaņota ar oriģinālo Stendera tekstu latviski, kas arī 18. gadsimtā rakstīts - senā druka, pieraksta veids. Solisti būs brīnišķīgi mākslinieki - soprāns Monta Martinsone, soprāns Anete Viļuma, baritons Artis Muižnieks un, protams, diriģents Māris Kupčs.