Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) rīkotais mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels", kas šogad risināsies no 9. līdz 14. martam, ar savu nozīmību sniedzas ārpus akadēmijas sienām un ir viens no gada nozīmīgākajiem laikmetīgās mūzikas notikumiem.

"Festivālam ir zināms rāmis, kas katru gadu ir nemainīgs, bet saturs, ar ko tas tiek aizpildīts, izņemot dažas permanentas lietas, ir mainīgs. Līdz ar to man pašam to organizēt joprojām ir ļoti interesanti, un arī saturs, ko piedāvājam, manuprāt, ir gana interesants," atzīst festivāla idejas autors un mākslinieciskais vadītājs, komponists Rolands Kronlaks.

Viņš arī uzsver: "Tas ir ļoti interesants process – gan tas, kā veidojas mūsu idejas par to, kādam jābūt festivālam, gan arī tas, kas mums pēkšņi tiek piedāvāts un kā mēs atrodam kopsaucējus, lai programmu izveidotu."

Festivālu 9. martā JVLMA Ērģeļu zālē atklās Latvijas mūzikas vidusskolu Pirmā laikmetīgās kamermūzikas interpretu konkursa "Skat(!)logs" laureātu koncerts, kurā skanēs mūzika, kas sarakstīta pēdējā pusgadsimta laikā. Koncertā būs iespēja dzirdēt ne tikai tādu meistaru kā Sofijas Gubaiduļinas un Jura Karlsona darbus, bet arī kādu speciāli konkursam radītu jaundarbu.

"Skat(!)loga" idejas autore ir jaunā komponiste Evija Skuķe.

"Tā ir brīnišķīga ideja – rīkot šādu kamermūzikas interpretu konkursu, kurā tiktu iesaistīti vidusskolu audzēkņi, tik agrīnā vecumā jauniešus pievēršot laikmetīgajai mūzikai. (..)

Domāju, ka neapstāsimies tikai pie šī viena konkursa, un arī Evija nezaudēs degsmi šo konkursu rīkot," stāsta Kronlaks.

Šogad festivāls izcelsies ar vairāku ASV mākslinieku piedalīšanos – no Omahas universitātes Nebraskā ieradīsies dzīvā laika notācijas mūzikas komponists un interprets Sets Šefers (Seth Shafer), savukārt no Kalifornijas Mākslu institūta "CalArts" viesosies pat divas spilgtas mākslinieces – par fenomenālu un bezbailīgu pianisti dēvētā Vikija Reja (Vicki Ray) un ekstravagantā eksperimentētāja un improvizatore, vokāliste Karmina Eskobara (Carmina Escobar).

"Sets Šefers ir viesis, kurš pie mums nonācis ilgstošas apmaiņas programmas rezultātā starp Nebraskas Universitāti un Mūzikas akadēmiju – uz turieni braucis Jānis Puriņš un Indriķis Veitners, no mūzikas tehnoloģijām – Krišjānis Geidāns. Sets Šefers ir mūzikas tehnoloģiju apmaiņas kategorijā, un man liels prieks par to –

tas, ko Sets dara, un tas, pie kā viņš strādā un kādā līmenī to dara, ir neparasti un tehnoloģiski advancēti. Pirmkārt, tā ir reāllaika notācijas lieta – pat neesmu īpaši saskāries ar citiem piemēriem.

Tā ir ļoti interesanta lieta. Būtībā tas ir algoritmisks process, kurš ne tikai rada elektroniskas skaņas, kas būtu ierasta prakse, bet arī ģenerē materiālu, kas mūziķim jānospēlē – viņam būtībā jālasa no lapas tas, ko viņš redz datora ekrānā. Protams, tas nav pilnīgi nejaušs process, ir noteikti paterni, pēc kuriem tiek spēlēts, bet datorsistēma ir jūtīga arī analizēt to, kas notiek spēlē, un ģenerē variantus. To, kā tas precīzi notiek, uzzināsim meistarklasēs, kuras Sets sniegs 6. un 9. martā."

Vairāk šeit!