Šodien, 29. jūnijā, sākas 22. starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi”, kas norisināsies līdz 2. jūlijam. 14. jūnijā restorānā “Kaļķu vārti” notika festivālam veltīta preses konference, kurā piedalījās gan organizētāji, gan programmas mākslinieki un atbalstītāji. Inta Zēgnere piedāvā reportāžu no tās.

***

“Esam priecīgi, ka šogad festivālā mums ir īpašs projekts – piecas džeza leģendas uz vienas skatuves,” festivāla preses konferencē uzsvēra tā mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns. “Diez vai vēl būs iespēja vienā koncertā kopā redzēt Billy Cobham, Randy Brecker, Bill Evans, Linley Marthe un Nils Lan Doky. Festivāla programmā būs arī jaunie talanti – “Riga Jazz Stage” laureāti Valentina Fin, Paula Saija, Domo Branch, un interesanti, ka Domo Latvijas Radio 1. studijā arī ierakstīs savu pirmo soloalbumu. Jauna  vieta šogad festivālā ir “Riga Jazz Lounge”, kas atradīsies viesnīcā “Radisson Blu Latvija” un kur būs labskanīga, džezīga kluba atmosfēra.”

Preses konferencē piedalījās arī Itālijas Republikas vēstnieks Latvijā Alesandro Monti. “Šis ir nozīmīgs festivāls, un Itālijas vēstniecībai ar to ir jau ilgstoša sadarbība,” viņš teica. “Džeza mūzika ir kā tradīcija, kas savieno mūsu valstis. Mums ir ļoti talantīgi mūziķi un mēs labprāt atbalstām viņu dalību šajā festivālā. Gaidu viņu uzstāšanos festivālā un novēlu arī citiem to izbaudīt.”

“Mēs allaž ar prieku esam sadarbojušies ar festivālu “Rīgas Ritmi”, lai palīdzētu atvest uz Rīgu talantīgus amerikāņu māksliniekus,” savukārt bilda festivāla arīdzan ilggadējā sadarbības partnera – ASV vēstniecības Latvijā – kultūras atašeja Airisa Vilija. “Festivālam šobrīd ir ļoti liela nozīme, jo pasaulē ir nemierīgi laiki. Mums ir jāatceras svinēt to, kas mums ir. Šogad mēs svinam arī Latvijas un ASV diplomātisko attiecību simtgadi, un festivālam “Rīgas Ritmi” ir nozīmīga vieta mūsu valstu draudzīgajās attiecībās.”

Atsevišķu festivāla “Rīgas Ritmi” sadaļu – “Jersika Stage” skatuvi – kūrē vinila plašu izdevniecības “Jersika Records” vadītājs Mareks Ameriks. “Prieks, ka jau otro gadu “Jersika Records” būs pārstāvēta festivālā “Rīgas Ritmi” ar savu skatuvi,” viņš uzsvēra. “Tur uzstāsies gan leibla mākslinieki, gan topošie leibla mākslinieki, gan mūziķi, kuru mūzika mums šķiet saistoša. Koncerti notiks mākslas centrā “Noass”, kas atrodas uz baržas, un AB dambī varēs rasties sajūta par īstu brīvdabas festivālu pļavā pie ūdens.”

“Ar festivālu “Rīgas Ritmi” mums ir jau sena sadarbība,” teica viens no festivāla māksliniekiem – grupas “Very Cool People” vadītājs Elvijs Grafcovs. “Uzstājāmies festivālā uzreiz pēc pirmā albuma izdošanas 2009. gadā un joprojām neesam pārspējuši rekordu disku skaitam, ko pārdevām pēc viena koncerta. Toreiz tika pārdoti 250 diski un tas mums deva iespēju ierakstīt nākamo albumu! Pandēmijas laikā Māris ierosināja mums uztaisīt kopprogrammu ar Aiju Andrejevu, ko arī prezentējām festivālā, bet tagad programmu “Vudstokas renesanse” spēlējam jau visā Baltijā un rudenī izdosim albumā. Un arī šoreiz pēc festivāla ierosinājuma būs atkal jauna programma kopā ar Paulu Saiju. Sanāk, ka jaunas un trakas idejas prezentējam tieši festivālā “Rīgas Ritmi”!”

“Mūsu jaunajā koncertprogrammā būs iekļautas iezīmes gan no džeza, gan no fankmūzikas,” piebilda dziedātāja Paula Saija. “Vairāk koncentrēsimies tieši uz fanka ievirzi un nedaudz varbūt pat popmūziku. Programmā būs dziesmas gan ar maniem, gan kopā ar grupu tapušiem tekstiem angļu un latviešu valodā.”

“Ļoti vēlos pateikt paldies ASV vēstniecībai, paldies Itālijas vēstniecībai, paldies mūsu māksliniekiem un paldies žurnālistiem, kuriem ir dzīva interese par mūsu festivālu,” rezumēja festivāla direktore Diāna Briežkalne.

Festivālā “Rīgas Ritmi” šogad uzstāsies džeza grandu supergrupa “Modern Standards Supergroup” ar Billy Cobham, Randy Brecker un Bill Evans sastāvā, globālās mūzikas apvienība “Ayom” no Portugāles, amerikāņu dziedātājs Clark Beckham, grupa “Very Cool People” ar dziedātāju Paulu Saiju, britu dziedātājs, multiinstrumentālists Xantoné Blacq, Domo Branch, Valentina Fin, Daniele Mammarelle un daudzi citi mākslinieki.

Galvenie festivāla koncerti notiks Rīgas Doma dārzā. 30. jūnijā tur uzstāsies “Modern Standards Supergroup” un “Very Cool People” kopā ar Paulu Saiju, bet 1. jūlijā – Clark Beckham un “Ayom”. Dubultkoncertu sākums plkst. 20.00. Biļetes vēl nopērkamas interneta servisā aula.lv. 

Festivāla zvaigznes pasniegs arī publiskas meistarklases Latvijas Radio 1. studijā. 30. jūnijā ar džeza mūzikas studentiem un citiem interesentiem tiksies dziedātājs Clark Beckham, bet 1. jūlijā – grupas “Ayom” līdere Jabu Morales. Meistarklašu sākums plkst. 10.30 un tās iespējams apmeklēt bez maksas, iepriekš piesakoties e-pastā info@rigasritmi.lv.

(Teksts - rigasritmi.lv)