"Klasikas" studijā viesojas laikmetīgā cirka festivāla "Re Rīga!" radošais direktors Mārtiņš Ķibers - festivāls no 15. līdz 20.augustam norisināsies Dzegužkalnā un Rīgas centrā, piedāvājot raibu pašmāju un ārzemju mākslinieku izrāžu un priekšnesumu programmu.

Rūta Paula: Festivāls notiks jau astoto gadu. Kas īsti ir "Re Rīga!"?

Mārtiņš Ķibers: Cirks jau ir mazliet brīnums, un tad mums tā doma bija - re, kāds brīnums! Tā arī radās nosaukums.

Festivāls notiek jau astoto gadu, un pirmo impulsu mums deva lielprojekts "Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta", 2013. gadā sākās jau tā pirmie lielie notikumi. Arī mēs iekļuvām šajā apritē. Ja iepriekš biju saistīts ar dažādu notikumu režiju, producēšanu, mūzikas pasākumiem, bija arī muzikāls naktsklubs, cirks man atvēra pilnīgi jaunu pasauli - tas ir kaut kas tāds... Tieši laikmetīgā cirka neverbālā stāsta forma uzrunā īpaši spēcīgi. Ja iepriekš strādāju pie nišas projektiem, cirks uzrunā pilnīgi visas auditorijas, tautības. Un tas notiek bez kompromisa -  nevis meklējot popkultūru, bet pasmejoties par sabiedrību.

Humors ir klātesošs, bet visvairāk, protams, mani fascinē, ka tiek nojaukti stereotipi par cilvēka iespējām - piemēram, par to, ko var izdarīt ķermenis.

Katru gadu augustā "Re Rīga!" tad arī notiek - lielāks, mazāks, kā nu kuru gadu mums ir finansējums. Cilvēku atsaucība bija tā, kas deva enerģiju un motivāciju to visu turpināt arī pēc 2014. gada.

Un kāds tas ir šogad - lielāks vai mazāks?

Bijuši arī lielāki, bet šis gads ir īpaši grūts un sarežģīts saistībā ar ārkārtas situāciju iepriekš un arī šībrīža situāciju. Bet ar cirku ir tā: mums bijušas daudzas attālinātas sapulces ar kolēģiem ārzemēs - esam nonākuši pie vienota secinājuma, ka cirku diemžēl nekādi nav iespējams parādīt attālināti, digitāli. Klātesamība ir ļoti nepieciešama, tāpēc labi, ka Latvijā situācija mazliet uzlabojusies -

Baltijas valstis ir tāda kā miera osta kopējā pasaules trakumā.

Bet vienalga - esam šobrīd mazliet uztraukušies par pirmajām dienām, kad festivāls risināsies Rīgas svētku ietvaros: par 15. un 16. augustu Dzegužkalnā ir kaut kādi signāli, ka šie pasākumi varētu nenotikt, bet mēs centīsimies, lai notiktu - vajag sekot mums sociālajos tīklos, mājaslapā, arī Rīgas svētku informācijaas kanālos būs visa iespējamā informācija par izmaiņām. Tā ka ceram, ka viss notiks, mākslinieki brauc. Laikmetīgajam cirkam raksturīgi tas, ka kolektīvs, piemēram, ir no Francijas, bet viens mākslinieks tajā ir no Kanādas, divi - no Itālijas, divi - no Vācijas. Sekojam visiem noteikumiem, mums ir sadarbība ar Gulbja laboratoriju, kas uzreiz veic testus, māksliniekiem iebraucot.

Loģistika, rīkojot festivālu, nekad nav bijusi tik sarežģīta. Mazliet ir tāda kā neziņa... Tajā pašā laikā cirks noteikti ienāks pilsētā, un man liekas, ka tā ir ļoti noilgojusies pēc kaut kā priecīga un jauka.

Tāpat mēs saglabāsim visus iespējamos noteikumus, lai būtu distances ievērošana.

Vairāk un plašāk - ierakstā.