Ventspils koncertzāles "Latvija" atklāšanā pirmatskaņojumu piedzīvos Raimonda Tigula oratorija "Jūras grāmata", kurai libretu rakstījusi Nora Ikstena. "Klasika" šo skaisto notikumu piedāvās izbaudīt tiešraidē.

Vaicāts, kādi bijuši nosacījumi, saņemot šo pasūtījumu, komponists neslēpj - nosacījumus izvirzījis sev pats: "Apsvērumi bija vienkārši. Lielais notikums ir koncertzāles atklāšana un instruments, kas atrodas koncertzālē. Koncertzāle apbūvēta apkārt ērģelēm - instrumentu karalienei, kā savulaik teicis Mocarts. Tāpēc pirmā ideja bija, ka darbu sākšu ar grandiozu ērģeļu ievadu, uzreiz parādot šī instrumenta iespējas un bagātīgo skanējumu."

Komponists arī stāsta, ka oratorijas nosaukumu abi ar Noru Ikstenu izdomājuši jau pirms diviem gadiem. "Kopā ar Noru veidojām arī manu iepriekšējo apjomīgāko darbu "Dod, Dieviņi", ko pirms desmit gadiem atskaņoja Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un "Sinfonietta Rīga". Šoreiz abi apvienojāmies darbā ar nosaukumu "Jūras grāmata", ko atskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un Iveta Apkalna. Būs arī Intars Busulis, kurš, tāpat kā es, ir Ventspils Mūzikas vidusskolas audzēknis, un pievienosies arī Ventspils kolektīvi - kamerkoris un sieviešu koris "Venda", bet Māris Sirmais visus šos kolektīvus diriģēs.

Domāju, ka skanējums būs grandiozs."

Norai Ikstenai ir savs stāsts par Ventspili, varētu teikt – tāds ārpusnieka stāsts, bet kā ar Raimondu Tigulu, kurš Ventspilī mācījies un vairākus gadus šeit pavadījis?

"Tās bija 80. gadu beigas, 90. gadu sākums, un mans Ventspils laiks sakrita ar Latvijas atdzimšanu," stāsta komponists. "Tie bija spilgti notikumi ne tikai Ventspilī, bet arī valstī kopumā, un arī man kā pusaudzim dzīve tikai sākās. Šis laiks palicis atmiņā ar ļoti piesātinātiem notikumiem.

Tad nāca posms, kad uz Ventspili braucu retāk, taču katru reizi, turpbraucot, mani pārņēma tādas īpašas sajūtas...

Ar Noru ir citādi, viņa ir Ventspils Rakstnieku mājas patronese, un pirms vairāk nekā desmit gadiem ar viņu iepazināmies Rakstnieku mājā "netālu" no Ventspils - Gotlandē, kurp es biju devies ar mūzikas projektiem, bet Nora brauca rakstīt grāmatu par Imantu Ziedoni "Nenoteiktā bija". Abi esam uz viena viļņa. Kādas nelielas korekcijas veicu libretā, bet lielos vilcienos viss palicis tā, kā iecerējām."

Vairāk un plašāk šeit!