Šobrīd (no 13. līdz 16. maijam) Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) viesojas baroka vijolniece no Šveices Mereta Liti (Meret Lüthi), kuras meistarklases Rīgā palīdzējusi organizēt klavesīniste, JVLMA docētāja un šobrīd arī Senās mūzikas katedras vadītāja pienākumu izpildītāja Ieva Saliete.

Viņas abas ilgus gadus ir kolēģes ansamblī "Les Passion de l’Ame", un "Klasikas" studijā aicinātas, lai parunātos par mūziku, darbu ar studentiem un 16. maijā akadēmijā gaidāmo koncertu "Apgaismības laikmeta mūzika Rīgā un Berlīnē".

Visupirms apsveicam Meretu Liti ar balvas "Zelta lociņš" iegūšanu. Pamatojumā teikts: "Par iespaidīgo ideju bagātību un valdzinošajām programmām kopā ar ansambli "Les Passion de l'Ame" vairāk nekā 15 gadu garumā." 

Mereta stāsta, ka Latvijā viesojas jau trešo reizi: 2014. gadā, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, Mereta ar ansambli piedalījās Johana Sebastiāna Baha Svētā Mateja pasijas atskaņojumā, 2019. gadā viņa bija viešņa Senās mūzikas festivālā, bet nu pienākusi kārta meistarklasēm. Šīs pāris dienas viņai bijušas ļoti noslogotas! Sarunā noskaidrojam, vai atšķirīgas ir metodes, ar kādām viņa māca savus audzēkņus ikdienā Bernes Mākslu universitātē un - satiekoties ar studentiem tikai uz dažām dienām meistarklasēs. Mereta Liti arī atklāj, kas ir pats svarīgākais, ko viņa vēlas nodot jauniešiem šajā īsajā brīdī.

Līdz ar to, ka Latvijā Mereta Liti vada individuālās nodarbības un arī baroka orķestra spēles praksi, kad ansamblī apvienojušies mūziķi, kuri cits citu arī tik labi nepazīst, noskaidrojam, kā viņa palīdz jauniešiem satuvināties mūzikā.

Taču kam pieder ideja koncerta programmu balstīt uz divām pilsētām - Rīgu un Berlīni? Ieva Saliete atbild, ka tā piederot viņai. Visus trīs komponistus - Kārli Filipu Emanuelu Bahu, Johanu Gotfrīdu Mītelu un Ernstu Vilhelmu Volfu - saista viens izdevējs.

Visbeidzot - pāris atslēgas vārdu attiecībā uz Apgaismības laikmeta mūziku 18. gadsimtā, kas palīdzētu klausītājiem to uztvert, kā arī mazliet par Meretas temperamentu un viņas vijoles lociņu kolekciju...