Mazinoties ar Covid-19 saistītajiem ierobežojumiem un atsākoties koncertdzīvei, operas mīļotājus gaida atkalredzēšanās ar Aleksandru Antoņenko, Marinu Rebeku, Jāni Apeini, Perīnu Madefu, Sonoru Vaici un Andreasu Baueru-Kanabasu četru koncertu ciklā "Kopā", kas izskanēs Latvijas skaistākajās pilīs un muižās.

Pirmo koncertu, kas veltīts Latvijas mediķiem, jau 16. jūlijā varēs baudīt gan klātienē, gan tiešraidē, bet jau šobrīd "Klasikas" studijā tiekamies ar koncertcikla idejas autori - jauntapušā SIA HDPD Productions & Dreams valdes locekli Dainu Markovu, kura neslēpj:

"Šis ir no pilnīgas nulles sācies projekts un milzīgs eksperiments - man pašai interesē, kā tas viss notiks..."

Cikla "Kopā" pirmais koncerts notiks 16. jūlijā Rīgas pilī sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju. Tas būs veltīts Latvijas mediķiem pateicībā par pašaizliedzīgo darbu Covid-19 pandēmijas laikā. Uz koncertu klātienē tiks aicināti tikai medicīnas darbinieki, kurus uzrunās Valsts prezidents Egils Levits un viņa dzīvesbiedre Andra Levite, bet uzstāsies tenors Aleksandrs Antoņenko un pianists Reinis Zariņš.

Lai šo koncertu varētu baudīt pēc iespējas vairāk mediķu un sabiedrība kopumā, ikviens interesents Latvijā un pasaulē to bez maksas varēs noskatīties tiešraidē 16. jūlijā pulksten 19.00 LMT Viedtelevīzijā, lietotnē "LMT Straume" un "Facebook".

Koncerta audioierakstu veiks Latvijas Radio 3 "Klasika".

Uz nākamajiem trim koncertiem klātienē un tiešsaistē būs iespējams iegādāties biļetes. 31. jūlijā Rundāles pilī notiks pasaulslavenā soprāna Marinas Rebekas koncerts, 14. augustā Melngalvju namā koncertēs baritons Jānis Apeinis un soprāns Perīna Madefa, 27. augustā Jelgavas pilī – viena no Latvijas publikas iemīļotākajām operdziedātājām Sonora Vaice, ciklu noslēgs Andreass Bauers-Kanabass ar koncertu 17. septembrī Mazajā ģildē Rīgā.

***

Rūta Paula: Daina, jūs esat šī cikla idejas autore, producente... Kā radās doma par šādu ciklu, un kāda ir tā ideja?

Daina Markova: Ideja radās pašā smagākajā, visklusākajā, visnoslēgtākajā krīzes brīdī. Kad pavīdēja doma, ka koncerti varētu notikt tiešraidēs, piezvanīju savai kolēģei no Operas laikiem Ilzei Sprancmanei, lai apjautātos, ko dara mūsu izcilie solisti - kā viņi pārdzīvo šo laiku, un varbūt mēs kaut ko varam paveikt kopā.

Lai tas viss būtu interesanti vizuāli skatāms, ienāca prātā doma, ka koncerti varētu notrisināties Latvijas skaistākajās pilīs, kas tiešraides formātā būtu interesantāk.

Katrs solokoncerts notiktu mazā formātā ar nelielu dalībnieku skaitu - tikai solists ar koncertmeistaru. Ilze sāka interesēties, un patiešām - biju neizsakāmi priecīga, ka šai idejai atsaucās Aleksandrs Antoņenko, Marina Rebeka, mūsu pašu Jānis Apeinis ar savu dzīvesbiedri Perīnu Medofu, mūsu Sonora Vaice un Andreass Bauers-Kanabass no Vācijas, kuru Latvijas skatītāji iemīļojuši kopš Latvijas Nacionālās operas iestudējuma "Fausts". Vērsāmies arī pie mūsu pilīm - pie Rundāles pils, kas bija ļoti atsaucīga, arī pie citām koncertu norises vietām - Melngalvju nama, Mazās ģildes un - arī pie Rīgas pils, un tieši šīs sadarbības rezultātā izveidojās arī cikla atklāšanas pasākums sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju.

Nosaukums "Kopā" ir tāds ļoti ietilpīgs...

Jā, jo šim jēdzienam gan šajā laikā, gan vispār ir īpaša nozīme - it kā mēs neesam kopā, jo mums jābūt katram atsevišķi, taču mēs esam kopā ar savām ģimenēm. Arī darīšana ir kopā - gan mūzika, gan mūsu vēsturiskais, skaistais mantojums, gan cilvēki, kas šo visu padara iespējamu - tas ir milzīgs kopums: restauratori, muzeju un piļu vadība, mūsu brīnišķīgie mūziķi, un visbeidzot mūzika ir tā, kas savieno visu milzīgo kopumu un ļauj justies būt kopā.

Klasiskā mūzika kā sociāls process.

Man šķita ļoti svarīga arī doma, ka visu laiku rit cīņa par to, ka mūzika, māksla un kultūra kopumā - tas ir kaut kas īpašiem gadījumiem, drusku lieka, īpaša greznība, bet - nē! Cikla kotekstā mana doma ir parādīt, cik ļoti tas darbina arī ekonomiskus procesus - ka cilvēki brauc uz pilīm un redz visu tur ieguldīto darbu, bet mūzika šajā gadījumā ir iniciatore pievērst uzmanību tam, ka kopā izdarītais ir kaut kas īpašs. Prieks, ka process uz priekšu rit diezgan raiti.

Šis projekts reizē būs gan reāls, gan virtuāls, pie tam pieejams ļoti plašai auditorijai. Tas ir ar daudzām pievienotajām vērtībām. Kāds būs šo koncertu formāts, kam tas būs pieejams un kā tālāk aizies tautās?

Pašā sākumā formāts bija iecerēts kā tiešraides koncerti, jo nebija nekādu ziņu, ka publika varētu pulcēties klātienē. Tagad ir ekskluzīva iespēja ierobežotam klausītāju skaitam būt klāt arī koncertā, kas, protams, ir lieliski gan māksliniekiem, gan publikai, lai radītu koncerta atmosfēru.

Katrs koncerts būs skatāms visā pasaulē, nopērkot digitālās tiešraides biļeti, un ierobežotam skatītāju lokam - arī šeit uz vietas Latvijā.

Pirmais koncerts, pateicoties mūsu sadarbības partnerim LMT, kā arī Valsts prezidenta kancelejai, būs skatāms bez maksas LMT Straume kanālā un arī Facebook, bet koncertā klātienē Valsts prezidents aicinās tos medicīnas darbiniekus, kuri Covid-19 krīzes laikā bija vissarežģītākajos darba apstākļos - kuriem bija jāpieņem lēmumi par to, kā mēs dzīvosim, kā ierobežosim šo vīrusu; tiem, kuriem pateicoties, Latvija pandēmijas ziņā salīdzinoši ir daudz labākā situācijā. Kā trāpīgi saka pianists Reinis Zariņš, tas ir brīnišķīgi, ka šajā koncertā satiksies mūziķi, kuri kopj garu, un medicīnas darbinieki, kas rūpējas par miesu, un šī tikšanās būs ļoti nozīmīga arī viņiem, māksliniekiem, jo tas būs viens no pirmajiem koncertiem, kuros klausītāji būs klātienē. Domāju, ka tas būs skaists un emocionāls brīdis.

Vairāk un plašāk - ierakstā.