Sestdien, 10. jūlijā, pulksten 20 Riņģu saiešanas namā Blomē skanēs Klusās mūzikas koncerts "Stikls. Skaņa. Dievnams", par kuru pirmdienas "Neatliekamajā sarunā" plašāk vēsta tā rīkotāji Andrejs Grimms un Paula Ābele.

Dažādu kultūru domātāji uzdevuši sev jautājumu "kas kustina pasauli?", atklājot katrs kādu pirmelementu. Te, protams, mūžsenie gaiss, zeme, uguns, ūdens, kuriem seko koks un metāls, taču nu jau kultūras plūdumu iespaido arī nafta un plastmasa, un dažus gadus tūkstošus - arī stikls.

Stikls ir ielaidis cilvēka miteklī gaismu, ļāvis iepazīt tālu un tuvu, neapbruņotai acij neredzamu realitāti un savā trauslajā, stingajā precizitātē radījis arī jaunas skaņu iespējas.

Latgales mūzikas instrumentu meistars, tembrālo iespēju meklētājs Aleksandrs Maijers, Līvānu stikla mākslinieces Ingas Salmiņas iedvesmots, radījis unikālu, izskata ziņā ksilofonam līdzīgu skaņu rīku stikla lamelafonu. Nelielajam, vizuāli neuzkrītošajam instrumentam piemīt brīnumains, apburošs tembrs, kuru var nosacīti salīdzināt ar ķīnieši stikla harmoniku vai zvaniņiem, taču tieši šādi skanoša otra instrumenta pasaulē nav.

Tā nu Klusās mūzikas koncertā šogad SKANĒS STIKLS. Piedaloties perkusionistam, bungu un dūdu grupas "Auļi" dibinātājam Mikum Čavartam un ģitāristam, Valdorfskolas orķestra vadītājam Andrejam Grimmam, stikls rotāsies gan skaņā, gan arī senā dievnama koku lapotnēs, gaismas staru iedzīvināts. Mūzikas vizualizācijas, izmantojot krāsainu stiklu un kristāla traukus, radīs Paula Mare. Jāpiebilst, Maijera gatavoto skaņu rīku arsenāls ietver simtiem dažādu stabuļu, māla putnu, kā arī vargānus, kalimbas, dažādas perkusijas un lielākus instrumentus: Latvijas Radio korim veidoto māla lamelofonu un Prāgas Scenogrāfija kvadriennālei radīto milzu mūzikas kasti (music box). Savus pašdarinātos instrumentus Aleksandrs pats arī spēlē.

Stikla stāstā atšķirīgu nodaļu atklās Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvartets, kurā vienosies četras spēcīgas personības - Aleksejs Bahirs (vijole), Raimonds Melderis (vijole), Arigo Štrāls (alts) un Ainārs Paukšēns (čells). Mūziķu sastāvs īpašu publikas uzmanību izpelnījies ar savu kaislīgo tango programmu, taču Riņģos skanēs noteikti un daudzšķautņaini kā stikls fakturētie amerikāņu minimālista Filipa Glāsa skaņu raksti, igauņu filosofiskā skaņraža Arvo Perta muzikālās pārdomas un populāru kordziesmu autora Raimonda Tigula instrumentālās noskaņu kompozīcijas. Šī būs pirmā reize, kad Klusās mūzikas koncertā piedalās profesionāli augstākās raudzes klasiskās mūzikas zinātāji.

Vīrišķo mūziķu kompāniju atsvaidzinās Zane Šmite (balss, vargāns) un Ilze Grunte. Abas augušas līdz ar patiesāko latviešu dziesminieku tradīciju, dziļākajiem folkloras slāņiem un dažādu tautu etniskajiem elementiem. Zane zināma kā īpaši suģestējošas, skaidras balss dziedātāja. Viņas mūziķes veidolu raksturo agrīnie "Iļģi", pasaules mūzikas grupa "Rīsa zvejnieki", trio "Šmite, Kārkle & Cinkuss", kā arī tradicionālās dziedāšanas pasniegšana Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Ilze Grunte pavadījusi gandrīz ikkatru vērā ņemamu dziesminieku, - sākumā ar ģitāru, kurai vēlāk pievienojušās blokflauta, ukulele, tagad arī indiāņu stīgu instruments čarango un ķeltu arfa. Uz skatuves Ilzi vienmēr var pazīt pēc cepurītes un mierīgā, nosvērtā spēles stila.

Tāds šogad Klusās mūzikas koncerts Blomē, pie Riņģu saiešanas nama sestdien, 10.jūlijā, pl.20.

Taču pirms tam, jau pulksten 17.00, tiks atklāta mākslinieces, stiklafona iedvesmotājas Ingas Salmiņas stikla darbu izstāde, kura iemirdzēsies vakara gaitā dažādās gaismās. 17.30 mākslinieces vadībā sāksies meistardarbnīca lieliem un maziem, kurā katram būs iespēja griezt un apgleznot stiklu, izveidot savu vitrāžu, ko pakarināt mājas logā. Bet 19.00 saiešanas namā notiks neformāla saruna, stāstījums par stiklu mūsu dzīvē, atklājot ne mazums intriģējošu faktu un izmantojot dažāda vecuma cilvēkiem interesantus uzskates materiālus.