Ik gadu Orķestris "Rīga" augustā klausītājus aicina uz klasiskās mūzikas koncertiem Rīgas Domā.

Trijās augusta otrdienās Doma baznīcas plašajā akustikā izskanēs mūzika pūšaminstrumentiem un ērģelēm. Sadarbībai šajā gadā Orķestris "Rīga" aicinājis virkni diriģentu, ērģelnieku un solistu, tostarp gaidāma atkalsatikšanās ar diriģentu Aināru Rubiķi.

Šovasar klausītājiem tiks piedāvātas trīs kontrastainas mūzikas programmas – "Bahs, Bēthovens, Brāmss", "Bahs, Šūberts, Šūmanis" un "Bahs, Mendelszons, Mālers" –, Orķestrim "Rīga" sadarbojoties ar diriģentiem Aināru Rubiķi un Gunti Kuzmu, ērģelniekiem Ilzi Reini, Lieni Andretu Kalnciemu un Jāni Pelši, kā arī solistiem – dziedātāju Eviju Martinsoni un saksofonistu Aigaru Raumani. Tās izskanēs Rīgas Domā 4., 11. un 25. augustā.

Par visu plašāk intervijā Ilzei Mednei stāsta Orķestra "Rīga" galvenais diriģents Valdis Butāns un dziedātāja Evija Martinsone.

***

Ilze Medne: Augusts ir laiks, kad Orķestri "Rīga" varam dzirdēt kādā īpašā koncertvietā - Rīgas Domā. Šie koncerti jau notikuši gadiem ilgi - Valdi, vai jūties apguvis šīs koncertvietas brīnumu un maģiju apguvis?

Valdis Butāns: Domā vienmēr ir īpaša sajūta.

Pirmkārt, Rīgas Domam ir unikāla akustika, kas dažreiz palīdz, dažreiz ne tik ļoti, bet katrā ziņā te ir specifiska spēles vieta. Man personīgi šeit patīk - gan diriģēt, gan klausīties atbilstošu mūziku.

Man gribētos cerēt, ka tādi būs arī trīs mūsu koncerti, kas tiešām jau kļuvuši tradicionāli. Sevišķi beidzamo piecu, septiņu gadu laikā šis formāts ir ļoti skaidri izkristalizējies, ka orķestris muzicē kopā ar kādu viesmākslinieku - labu solistu vai vairākiem, un saspēlējas ar Rīgas Doma ērģelēm. Arī šis gads nav izņēmums. Trijos koncertos būs trīs dažādi ērģelnieki, un arī katrā no koncertiem būs kāds pieaicināts mākslinieks, ar ko mēs labprāt sadarbojamies. Šāds formāts izveidojies tāpēc, ka parasti augusts ir izteikts tūrisma sezonas laiks, kad cilvēki Rīgas Domā labprāt grib paklausīties gan mūziku, gan apskatīt dievnamu - vitrāžas un arhitektūru, un tad nu mēs sniedzam abas iespējas.

Evij, un kādas ir tavas attiecības ar Rīgas Domu? Kā tu to savulaik iepazini - vispirms kā klausītāja vai vispirms kā dziedātāja?

Evija Martinsone: Esmu no tiem, kuri stāvējuši milzumgarās rindās, lai tiktu uz Ineses Galantes koncertiem Rīgas Domā. Tas ir mans pirmais iespaids par Rīgas Domu.

Pēc tam esmu dziedājusi arī koncertos, lielākoties ar ērģelēm, balkonā; bijuši arī brīnišķīgi Baha "Ziemassvētku oratorijas" un Hendeļa "Mesijas" atskaņojumi Andra Veismaņa vadībā, taču bijusi arī tikšanās ar Orķestri "Rīga". Un man liels prieks, ka atkal varam tikties un vienoties kopīgā dziesmā...

Kā tas ir - dziedāt Rīgas Domā?

Nenoliedzami, tur ir savi noteikumi, ņemot vērā augsto velvējumu un ļoti īpašo atbalsi. Ir tāds saplūšanas moments - tad varbūt jāizvēlas mazliet lēnāki tempi vai lēnāki skaņdarbi.

Vēl arī aukstums - pat vasarā, kad ārā ir pat ļoti karsts, kājas ir ledainas. Bet balss šeit jūtas labi.

Rīgas Doms ir viens no skaistākajiem, burvīgākajiem, lielākajiem dievnamiem. Tas ir liels gods - dziedāt Rīgas Domā.

Vairāk un plašāk - ierakstā.