Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" aicina uz Ineses Galantes fonda jaunā projekta Viva Latvija pirmo koncertu, kurā kopā uzstāsies unikālā soprāna īpašniece, operdziedātāja Inese Galante un pianisma jaunā zvaigzne Daumants Liepiņš.

Viņiem pievienosies Ineses Galantes talantu konkursa laureāti, kuri jau spilgti pieteikuši sevi pasaulei - Latvijas Nacionālās operas un baleta solists, tenors Artjoms Safronovs un jaunais baritons Daniils Kuzmins.

Ceturtdienas "Neatiekamajā sarunā" plašāk par šo skaisto notikumu stāsta pati Inese Galante un dziedātājs Artjoms Safronovs.

"Ideja atnāca diezgan nejauši," atzīmē Galante. "Sakarā ar to, ka visi bijām kā ieslodzītie, jo sēdējām pa mājām, dzīvokļiem un nekur nevarējām ne braukt, ne iet un dzīve bija stipri mainījusies, saņēmu interesantu zvanu no daktera Rafaela Čiekura, kurš strādā ātrās palīdzības komandā. Viņš vienmēr ļoti silti, ar mīlestību izturas pret mani, pats ir ļoti šarmants un jauks, un viņš teica - būtu ļoti pareizi un patīkami, ja es savu slaveno Kačīni "Ave, Maria" veltītu ne tikai viņa brigādei, bet arī visiem ārstiem, pacientiem, un tiem, kuri strādā tādā dīvainā, neparastā laikā.

Pēc pirmās profesijas arī es esmu mediķe, un skaidrs, ka mani tas uzreiz uzrunāja... Sēžot Vācijā ar savu ģimeni, sākām domāt, kā lai to īsteno.

Jo es esmu Vācijā, pianists Andrejs Osokins, ar kuru gribēju to ierakstīt, atrodas Latvijā, bet mans kolēģis, ļoti labs saksofonists, ar ko mēs daudz uzstājamies, iesprūdis Portugālē... Tas bija uzdevums, kurš bija jārisina. Pagāja kāds laiciņš, un pamazām, pamazām mēs to salikām kopā.

Man tas nebija ikdienas darbs - ar mikrofonu ausī; visu laiku bija jādzird un jāklausās, kas notiek, bet mēs to ierakstījām," stāsta dziedātāja un atgādina, ka šis skaņdarbs ļuvis ļoti populārs pēc viņas pirmā kompaktdiska "Debija" - tas aizgājis pasaulē un tauta sākusi meklēt šī darba notis.

"Man zvanīja pat no La Scala bibliotēkas, jo visi pēkšņi sāka dziedāt Ave Maria!

Tātad kaut kas tur ir tāds, kas iedarbojas un ietekmē cilvēka dvēseli. Tas bija kā spēriens. Un no tā visa ienāca prātā jauka doma, ka tas varētu būt jauns projekts - akcija Viva Latvija.

Doma ir tāda: lai visiem, kuriem pietrūkst mūzikas, skatuves, koncertu, operizrāžu, kuri pieraduši pie tā visa kā pie maizītes un piena, būtu dvēselei kaut kas tāds, kur viņi var pastāstīt par sevi, par savām jūtām, par to, kā viņi šo laiku pavada -

ne visi dzīvo ideālos apstākļos, ne katram ir blakus radi, draugi un mīļi cilvēki.

Mēs visi bijām izkaisīti pa visu pasauli. Tagad gribas visus saliedēt kopā, lai pateiktu, ka mēs visi sēžam vienā laivā, domājam viens par otru, dodam spēku, spārnus, labu omu, un visi esam kā viena ģimene.

Tas ir ļoti svarīgi - sajust plecu, draudzību, siltumu un to, ka kāds par tevi domā un gādā. Un tu vari izpausties no sirds. Tas bija domāts gan par Latvijas iedzīvotājiem, gan arī par mūsu "importa" viesiem, jo

savulaik, kad sāku braukāt pa visu pasauli, cilvēki prasīja - kur ir tā Latvija, kur ir tā Rīga?

Līdz tam biija tikai Miša Maiskis, Gidons Krēmers, Mariss Jansons, Filips Hiršhorns. Kad man jautāja - jums visi tādi, atbildēju - vēl labāki...

Un viens otrs, kurš ar šaubām bija šeit atbraucis, jau pēc pirmās dienas, ko viņš pavadīja Latvijā, prasīja, kad jūs atkal mani sauksiet? Ak, kas par zemi, ak, kas par cilvēkiem, ak, kas par publiku...

Tāpēc arī radās ideja, ka mēs visi varētu iedot pozitīvu noskaņu. Sadzirdēt, ko otrs domā un saka un ka viņš ir mūsu bariņā...."

Dziedātāja arī sajūsminās par "Lielo dzintaru". "Šī zāle ir ļoti, ļoti laba - tur ir ļoti laba akustika, ēka ir pievilcīga, Liepāja man nav sveša, diezgan daudz šeit esmu dziedājusi. (..) Jau sešus gadus rīkojam Ineses Galantes talantu konkursu, un gribam publiku iepazīstināt ar mūsu nākotni. Jaunajiem solistiem gribam dot spēku. Vēlamies viņiem parādīt, kas viņus gaida, ko nozīmē lielā skatuve un nopietna publika. Ļoti vēlamies, lai nāktu arī emocijas no zāles brīdī, kad uz skatuves uznāk jauni, skaisti, daudzsološi, talantīgi mūziķi. Gribas, lai Latvijas vārds skan pasaulē. Tas jau ieņem savu vietu ar to, ka visi saka - o, tik neliela zeme, un tik daudz talantīgu cilvēku. Man gribas, lai tas turpinātos, lai viņi varētu konkurēt pasaulē.

Jo pasaule ir maziņa, bet konkurence - ļoti liela."