"Neatliekamās sarunas" laikā skan ieraksti no otrdien notikušās preses konferences Nacionālajā teātrī, kurā teātra direktors Ojārs Rubenis rezumē pagājušajā sezonā paveikto un ieskicē jaunās sezonas plānus.

Teātra direktors atklāj, ka Latvijas Nacionālā teātra 99. sezonā paredzēti 14 jauniestudējumi. Pirmais no tiem pirmnizrādi piedzīvos jau 14. septembrī - tas būs režisores Ingas Rogas iestudējums "Klūgu mūks", kura pamatā ir Ingas Ābeles lieliskais romāns.

Tāpat šoruden teātra apmeklētāji Lielajā zālē varēs izbaudīt režisora Vladislava Nastavševa izrādi "Trīs māsas. Refleksija", bet Jaunajā zālē 22. novembrī notiks Georgija Surkova iestudētās izrādes "Dziļā, skumjā jūra" pirmizrāde.

No 6. decembra Lielajā zālē būs skatāma Valtera Sīļa izrāde "Cilvēki, lietas un vietas", savukārt Aktieru zālē no 7. decembra teātris piedāvās Jāņa Znotiņa iestudējumu "Ganiņš".

Jauno gadu Nacionālais teātris iesāks ar Gadumijas koncertu, kā arī izrādēm "Apsolu" un "Art", kuru pirmizrādes paredzētas janvārī. Viestura Kairiša iestudētās "Salomes" pirmizrāde notiks 1. februārī, savukārt 15. februārī pirmizrādi piedzīvos Ināras Sluckas iestudējums "Tas pasaules gals".

No 8. marta teātrī varēsim skatīt Elmāra Seņkova jauniestudējumu "Kalniņš pret Kalniņu", bet no 15. marta tiks izrādīta Toma Treiņa "Dūja". Sezonu teātris noslēgs ar Ināras Sluckas jauniestudējumu "Man 30 gadu" 24. maijā, kā arī Valtera Sīļa izrādi "Mežainis" 31. maijā.

Aizvadītajā sezonā teātrī kopumā nospēlētas 617 izrādes. No tām visvairāk spēlēta Vladislava Nastavševa iestudētā luga "Asins kāzas". Tāpat teātra skatītājiem īpaši patikušas izrādes "Sieviete", "Veiksmes stāsts", "Zvani Žurkai 112" un "Mīla zem gobām".

Savukārt par Latvijas Nacionālā teātra aizvadītās sezonas labākajiem aktieriem teātra žūrija atzinusi Daigu Gaismiņu un Arturu Krūzkopu.

"Man šķiet, ka Nacionālā teātra Lielā zāle arvien vairāk nonāks pie situācijas, ka mums tajā būs jāstrādā uz megaprojektiem, koncertprojektiem un šoviem, lielām jaudas izrādēm. Savukārt tad, ja gribēsim saskatīt aktieri un viņa individuālo pienesumu, arvien vairāk gribēsim viņu redzēt tuvlānā.

Izrāžu skaits, ko spēlējam, ir tāds "nepanesamais esības vieglums" - tas pārsniedz jebkuras normas gadā, un daudzās izrādes ir tieši uz mazo zāļu rēķina.

Izrādes tajās ir vienmēr izpārdotas - toskait "Antigone", "Zilā", "Ezeriņš". Jo skatītājam gribas intimitātes zonu un sajūtu, ka aktieris nāk tieši pie viņa."

Ojārs Rubenis uzskata, ka teātra pērnā sezona aizvadīta samērā labi. Kopumā teātri apmeklējuši 161 311 skatītāji. Viņaprāt, pozitīvi vērtējams arī teātra aktieru trupas papildinājums: jaunajā sezonā uz Nacionālā teātra skatuves kāps Kārlis Reijers, Igors Šelegovskis, Ilva Centere un Madara Bore.

Un vēl viena svarīga ziņa. 99. sezonā pacelts aktieru atalgojums!

Ja pagājušajā gadā vidējā aktiera alga bija 800 eiro, tad tagad vidējais aktieru atalgojums ir aptuveni 880 eiro.