Devītā Starptautiskā festivāla "Čello Cēsis" atklāšanas koncertā 22. septembrī izskanēs franču čellista Gaspāra Klausa (Gaspar Claus) un dziedātāja, dāņu indie popa apvienības Efterklang solista Kaspera Klausena (Casper Clausen) rezidences laikā Koncertzālē "Cēsis" tapusī programma "Čells un balss. Claus&Clausen". Ar abiem māksliniekiem jau šobrīd tiekamies "Klasikā".

Viņu sadarbībā ir kaut kas liktenīgs. Gaspārs dzimis Francijā, karstā 1983. gada vasaras dienā un kļuvis pazīstams ar savu muzikālo zinātkāri un atvērtību eksperimentiem, ko izspēlē uz sava čella, bet Kaspers dzimis Dānijā, aukstā 1982. gada ziemas naktī un galvenokārt nodarbojas ar mūziku apvienības Efterklang sastāvā.

Pirmais iemesls, kas mudināja abus mūziķus sadarboties, protams, ir viņu vārdi, kas līdzinās viens otram tiktāl, ka prātam dabiski rodas kārdinājums viņus sajaukt. Abu kopīgais draugs, režisors Vincents Mūns bija tas, kurš abus iedrošināja uzsākt kādu kopprojektu. Likteņa kopā savesti, Klauss un Klausens 2015. gada februārī devās uz Portugāli, lai ierakstītu albumu Claus & Clausen. Rezultāts bija ārkārtīgi noslēpumains muzikāls vēstījums, atrauts no mūsu laika un ārpus jebkura konkrēta mūzikas žanra.

Abi mūziķi atkal ir satikušies – šoreiz festivālā "Čello Cēsis". Uzsākuši muzikālos meklējumus un kopradi Latvijā, festivāla atklāšanā Gaspars un Kaspers klausītājiem dāvās iespēju piedzīvot pavisam unikālas programmas pirmatskaņojumu!

Ieva Zeidmane: Kaspers jau pērnvasar viesojies Latvijā kopā ar savu grupu Efterklang, tagad atkal būsiet Cēsīs!

Kaspers Klausens: Šoreiz būšu mazliet ilgāk. Pagājušajā reizē tā bija tikai viena diena, šoreiz būsim te līdz pat sestdienai.

Gaspar, bet jūs Latvijā esat pirmoreiz, vai ne?

Gaspārs Klauss: Jā, šī ir pirmā reize vispār Baltijas reģionā.

Jūsu pirmais kopdarbs bija 2015. gadā, kad ierakstījāt albumu "Klauss un Klausens". Kā satikāties un kā sākāt muzicēt kopā?

Gaspārs: Kuru stāstu stāstīsim?

Ieva: Ir vairāki?

Gaspārs: Jā, ir.

Tad katrs vienu.

Gaspārs: Patiesībā mēs pat uzrakstījām stāstu par to, kā iepazināmies, un tas ir albumā. Tā ir neliela pasaka, jo mums ir tik līdzīgi vārdi - viņu sauc Kaspers, es esmu Gaspārs, viņam uzvārds Klausens, es esmu Klauss. Abi nodarbojamies ar mūziku, esam vienā vecumā.

Kaspers: Tu esi vasaras bērns, es - ziemas bērns.

Gaspārs: Tu darbojies naktī - esi kā vampīrs.

Kaspers: Man patīk būt nomodā vēlu. Bet Gaspāram patīk agri celties.

Gaspārs: Mēs to visu atklājām, jo devāmies turnejās ar mūsu tā brīža projektiem. Bet

mums ir kopīgs ļoti, ļoti labs draugs Vincents Mūns - viņš veido filmas. Viņš smējās, ka viņam esot divi draugi - ar līdzīgiem vārdiem un mums ESOT jāsatiekas. Tā nu mēs 2015.tajā gadā satikāmies Lisabonā, kopā nebijām nospēlējuši nevienu pašu mūzikas skaņu, bet radījām nakts albumu. Nākamajam jābūt dienas albumam!

Kaspers: Jā, mums vajadzētu vairāk strādāt dienas laikā! Bet tas bija nakts darbs - pirmais albums, ko radīju, pārcēlies uz Lisabonu. Gaspārs tur ieradās 2015. gadā, tūlīt pēc tam, kad es biju pārcēlies tur uz dzīvi. Kādam manam draugam bija ierakstu studija, kuru varējām izmantot. Nekad agrāk ne ar vienu citu tā nebijām darījuši - pati pirmā reize, kad muzicējām kopā, arī bija ieraksta nakts.

Gaspārs: Jā, pirmo reizi muzicējām kopā ar ieslēgtu ieraksta pogu! Tas bija kādā pamestā ēkā, kas reiz piederējusi karaliskajai ģimenei. Nams gadiem ilgi stāvējis tukšs, mēs bijām augšstāvā, viss tur bija nekārtīgs un nolaists, iztīrīta bija tikai tā viena telpa ar lieliem logiem un skatu uz upi. Tas bija kaut kas maģisks.

Bija arī spoki?

Gaspārs: O, jā, spoki vienmēr ir ar mums. Mēs taču esam Gaspārs un Kaspers - zināt to mazo, jauko spociņu Kasperu?! Mēs tieši šurpbraucot mašīnā runājām, ka katrs savā dzīvē esam ierakstījuši visai daudz albumu kopā ar dažādiem mūziķiem.

Kaspers: Un tev ir arī sava ierakstu izdevniecība!

Gaspārs: Jā, esmu arī ierakstu producents. Un šis albums ir vienīgais, ko klausos mājās, pats sava prieka pēc. Tas albums man šķiet ļoti īpašs.

Kaspers: Man ir līdzīgi. Ierakstu studijās esmu pavadījis daudz laika, lai radītu mūziku, lai to ieskaņotu. Bet šo albumu mēs kopā izveidojām ļoti īsā laika posmā. Un es joprojām šo albumu klausos un izbaudu tā, it kā tas būtu kāda cita mūziķa veikums. Tā negadās bieži. 

Saruna teksta formātā pilnā apjomā drīzumā būs lasāma Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.