Rīgas kamerkora "Ave Sol" 50. jubilejas gads noslēgsies ar muzikāli vērienīgu un daudzveidīgu koncertu "Esi sveicināta, saule!", kas 2. novembrī pulksten 18.00 skanēs Latvijas Universitātes Lielajā aulā un LR3 "Klasika" tiešraidē. Par koncertu, kora vēsturi, šodienu un nākotni "Klasikai" stāsta abi kora diriģenti – Andris Veismanis un Jurģis Cābulis, kā arī ilggadējā dziedātāja Laura Tumase.

Vai Jurģis Cābulis, kurš šajā kompānijā pārstāv jaunāko paaudzi, maz zina, ko nozīmē tāds zīmīgs vārds kā "bagātināšanās"? "Tur jābūt konkrētai atbildei, vai ne?" smejas diriģents. "Droši vien, ka nē..."

Tikām Laura Tumase labprāt piepalīdz ar šīs mīklas atminēšanu: "Bagātināšanās bija viens no Imanta Kokara iemīļotajiem teicieniem – mēs bieži bagātinājāmies pirms koncerta ar kopā sanākšanu un iedziedāšanos, došanos uz skatuvi un arī pēc koncerta tieši tāpat."

Andris Veismanis "Ave Sol" diriģents ir kopš 2013. gada, taču vēl brāļu Kokaru laikā bijis tā dziedātājs. "Bija ierasts, ka Imants Kokars visus savus audzēkņus, kas prata dziedāt, aicināja korī, un tā bija liela goda izrādīšana dziedātājiem, jo koris bija ļoti slavens, salīdzinoši ar citiem koriem tolaik bieži brauca uz ārzemēm," pauž Veismanis. Viņš uzskata – ja nebūtu koru kustības, ko 60. gadu beigās izveidoja "Ave Sol", arī tik plaša kormūzikas spektra parādīšanās 90. gados nebūtu bijusi iespējama."

Koris, kas noteica toni 

Valda uzskats, ka "Ave Sol" bijis koris, kas noteica kormūzikas toni vismaz bijušās Padomju Savienības teritorijā. "Bijušās Padomju Savienības teritorijā pilnīgi droši," apliecina Veismanis. "Pie tam domāju, ka tās dažas izraušanās reizes, kad "Ave Sol" tika uz ārzemēm, Imantam Kokaram ļāva bagātināt repertuāru, izpildījuma tradīciju, Kokars sāka mainīt kora skaņu un paņēmienus, īpaši vecklasikā. Tā bija jauna skola."

Tikām Jurģis Cābulis uz "Ave Sol" atnācis gandrīz vienlaikus ar Andri Veismani – šķiet, 2013. gadā. "Tas man bija liels pagodinājums no Andra puses – nākt strādāt kopā ar viņu," neslēpj Cābulis. "Atnācu uz šejieni kā students. To, ka "Ave Sol" vēsture ir ļoti bagāta un tas ir ļoti nozīmīgs latviešu kormūzikā, esmu apzinājies vienmēr. Daudz esmu par to lasījis un interesējies, diemžēl nav bijusi iespēja dzīvē redzēt Imantu un Gido Kokarus diriģējam "Ave Sol". Droši vien tas nav iespējams - darīt to, ko "Ave Sol" darīja pirms 30 vai 40 gadiem, un droši vien tas arī nav vajadzīgs, bet tas, kas šobrīd pēdējos sešos gados notiek korī "Ave Sol", ir mērķtiecīga virzīšanās pasaules klases skaņas un profesionālā virzienā. Dziedam arvien sarežģītāku mūziku un spējam to darīt."

Vairāk un plašāk šeit!