"Klasika" uz sarunu aicinājusi Ēbelmuižas teritorijas apkaimju biedrības vadītāju Normundu Leitlandu, kurš aicina uz Ēbelmuižas konferenci, kas 28. jūlijā notiks Pārdaugavas Mūzikas un Mākslas skolā Graudu ielā 59. Tās sākums – pulksten 9.
Sarunas gaitā pieskaramies Ēbelmuižas ēkas tapšanai un tās vēsturei, ko iespaidojuši pasaules kari; runājam par neparasto dabu, kurā ienācis cilvēks, kā arī par dižozolu, kas muižas parkā aug jau aptuveni piecsimt gadu... Vēl pievēršamies konferences viesiem un lekotriem, akcentējot muzikālos priekšnesumus.
***
Ēbelmuiža (Ebelshof) agrāk bija Pierīgas "sēta", kas no Rīgas centra atrodas apmēram piecus kilometrus uz dienvidiem. Vieta nosaukta tirgotāja un vecākā Rīgas melngalvja Joahima Ēbela (1756-1823) vārdā, kurš šo īpašumu nopirka 1799. gadā.
Šī vieta tika izveidota dabas ainavā ar kāpu veidojumiem, ietverot dabas pērles - līdz divdesmit metriem augstās kāpas, mežu un ūdeņus.
Ēbels izveidoja parku ar paviljonu, dārza māju, siltumnīcu, augļu dārzu, dīķi ar kanāliem, cita starpā tika iestādīti reti svešzemju koki un krūmi, dārza augi un skulptūras: tādējādi izveidojās 19. gadsimta dārza un parka arhitektūras un ainavisma mākslas darba ansamblis, un Ēbelmuiža kļuva par iecienītu Rīgas sabiedrības atpūtas un ekskursiju vietu.
1871. gadā netālu no Ēbelmuižas, gleznainajā kāpu austrumu nogāzē, tika izveidota Seifenbergas (Ziepniekkalna) kapsēta - Lielā kāpa, augstākā Ziepniekkalna kāpa ar kapu kopām.
20. gadsimta sākumā reljefā starp kāpu ainavu un Ziepniekkalna kapsētu tika uzceltas privātmājas, koka ēkas ar individuāliem dekoratīviem elementiem, tostarp Eiropā retākā veida elementiem.
Pirmos postījumus Ēbelmuižas teritorijai un privātmājām nodarīja Pirmais pasaules karš, taču no 1920. gada līdz Otrā pasaules kara beigām Ēbelmuižas parks bija kultūras zona ar savu vidi Rīgas zaļajā pilsētvidē.
Pēc Otrā pasaules kara 1956. gadā tika izveidoti Masu kapi ar vairāk nekā 15 000 Otrā pasaules kara kara upuriem - Brāļu kapi Graudu ielā tieši pie Ēbelmuižas privātmājām, kāpu ainavas un Ziepniekkalna kapiem.
Desmitgadēs pēc Otrā pasaules kara parks bija maz kopts, taču parka elementi, piemēram, parka dīķis un kāpu ainava bija iedzīvotāju godāta un tika izmantota kā atpūtas vietas ziemā un vasarā.
Pagājušā gadsimta 80. gados vietējie iedzīvotāji protestēja pret daudzdzīvokļu māju celtniecību tieši uz vēsturisko Ēbelmuižas privātmāju zemes gabaliem, kas celti 1902. gadā. Kopumā tika uzceltas četras daudzstāvu dzīvojamās ēkas, kas pēc tam izraisīja sekas - atsavināšanu, īpašnieku izraidīšanu un vairāku Ēbelmuižas privātmāju iznīcināšanu. Tika iznīcināts arī vēsturiskais dīķis un Mākslas tempļa daļas.
2005. gadā blakus Ēbelmuižas kungu mājai tika uzbūvētas piecas dzīvojamās mājas, iznīcinot dārza centrālo daļu, kā arī atsevišķus konstruktīvos vēsturisko būvju elementus Ēbelmuižas parkā.
2022. gada nogalē tika nodibināta Ēbelmuižas teritorijas apkaimes biedrība: viens no galvenajiem tās mērķiem ir vēsturiskās Ēbelmuizas parka ansambļa rekonstrukcija un restaurācija.
Iecerēta kāpu ainavas atjaunošana Ēbelmuižas teritorijā un Rīgas pilsētas botāniskā centra izveide ar vēsturiskām augļu koku šķirnēm, savvaļas un vēsturisko rožu šķirņu kolekciju, vēsturiskās floras un faunas bioloģiskās daudzveidības aizsardzību un kopšanu, privātmāju arhitektūras saglabāšana un atjaunošana.
Ēbelmuižas kultūrtelpa nozīmē divu gadsimtu vēsturi!
Lielo ieceru sākuma ceļā Ēbelmuižas teritorijas apkaimes biedrība rīko konferenci ar prezentācijām no Vācijas, Nīderlandes un Latvijas.
***
LEKCIJAS
RONALDS KLĀRKS (kopš 2022. gada bijušais Herrenhauzenas dārzu direktors)
INESE EBELE (Dobeles Augļu institūta vadītāja, Latvija)
ARTURS LAPIŅŠ (arhitekts, PhA, Arhitektoniskās izpētes grupa SIA, Latvija)
MĀRTIŅŠ MINTAURS ( Dr.Hist., Latvija)
VILEMS ZĪLEMANS (Het Loo pils dārza un parka galvenais dārznieks, Nīderlande)
MARLENE WELLER (Mendelszona biedrība Berlīnē)
DMITRIJS ŠČEGOLEV (Demoskopija, vispārīgi)
NORMUNDS LEITLANTS (Ēbelmuižas teritorijas apkaimes biedrība)
MUZIKĀLIE PRIEKŠNESUMI
NORA LŪSE (klavieres, DR.art.)
PROF. VENTIS ZILBERTS (klavieres, J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors)
MARLENE WELLER (Mendelszona biedrība Berlīnē)
Lekcijas norisināsies angļu valodā; tiks sagatavots kopsavilkums latviešu valodā.
* Paziņojuma par Ēbelmuižas konferenci Rīgā literārais teksts ņemts no periodiskā izdevuma "Nozīmes no Baltijas dzīves" 1. numura (2023)
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X