12. janvārī Mazajā ģildē programmā “Baroque opera gala” orķestris “Collegium Musicum Riga” un diriģents Māris Kupčs baroka komponistu operu ārijas atskaņos kopā ar dziedātājiem no Lietuvas un Latvijas. Balsu parādē piedalīsies soprāni Monta Martinsone, Viktorija Majore, Ieva Sumeja, Anete Viļuma un Elīna Šimkus, baritons no Lietuvas Arūns Maļuks (Arūnas Maliukas), kā arī soprānists Rūdis Cebulis.

Montu Martinsoni un Rūdi Cebuli uz sarunu aicināja Ieva Zeidmane.

Baroka orķestris Collegium Musicum Rīga 2025. gadā atzīmēs nozīmīgu jubileju - 20 gadus, kopš orķestra muzicēšanas praksē tiek izmantoti tikai vēsturiskie instrumenti vai to kopijas. Ko jums kā dziedātājiem nozīmē muzicēt kopā ar šādiem instrumentiem? Tas kaut ko maina?

Monta Martinsone: Jā, protams, tas maina skanējumu. Tas maina apziņu, kā skanēja un kā skan baroks. Kad dziedi ar orķestri, kas spēlē vēsturiskos instrumentus, un salīdzini to ar orķestri, kas spēlē mūsdienīgus instrumentus, tās ir divas atšķirīgas lietas. Tas ir tas baroka gars, kas ir senajos instrumentos.

Rūdis Cebulis: Interpretācijā šis vēsturiskais sastāvs pilnīgi paver jaunus apvāršņus.

Monta Martinsone: Tās ir krāsas. Baroka instrumenti ir ļoti krāsaini. Tie neskan plakani, tie  ir pilnskanīgi.

Ko jūs gaidāt no jaunā gada?

Rūdis Cebulis: Daudz jaunu projektu, kā jau jebkurš mūziķis. Man gaidāmi dažādi ar seno mūziku saistīti koncerti. Bet šis koncerts būs viens no nozīmīgākajiem. Izmantoju visas iespējas, kurās redzu, ka varu attīstīties, kurās varu izveidot jaunus kontaktus, meklēt, atrast. Izmantoju tiešām katru iespēju.