6. novembrī SPORTA 2 kvartāla Lielajā zālē ar 1998. gadā izveidotās vokālās grupas “Anima Solla” koncertu tiks atklāts Rīgas A Cappella festivāls, kura moto šogad ir "Jaunās kora skaņas".
Programma “Uguns vārdi” ir astoņu mūsdienu latviešu komponistu jaundarbu programma par uguns tematiku. Iedvesmu latviešu tautasdziesmās raduši Rihards Dubra, Andris Dzenītis, Andris Kontauts un Selga Mence, bet oriģināldzejai pievērsušies Ģirts Bišs, Sniedze Prauliņa, Andris Sējāns un Renāte Stivriņa. Sadarbībā ar izdevniecību “Musica Baltica” darbi ierakstīti mūzikas albumā, ko papildinās arī jaundarbu nošu grāmata.
Programmas atskaņojumam vokālās grupas sastāvā apvienojušās sešas dažādu laika posmu “Anima Sollla” dziedātājas. Sarunā par koncertu, ierakstu un jaundarbiem - vokālās grupas “Anima Solla” mākslinieciskā vadītāja Mārīte Puriņa un ansambļa dalībniece Justīne Savitska.
“Sadarbība ar katru komponistu ir bijis nozīmīgs posms “Anima Solla” radošajā attīstībā,” norāda Mārīte Puriņa. “Anima Solla” ir uzsākusi savu ceļu profesionālas vokālas vienības statusā, un “Uguns vārdi” ir pirmais projekts, kurā apvienojušās sešas dažādu laika posmu vokālās grupas dziedātājas.
“Anima Solla” gars visas vieno cauri gadiem. Mēs ļoti priecājamies, ka šādā sastāvā, kādā nekad pirms tam neesam dziedājušas, varējām ierakstīt albumu “Uguns vārdi”, kurā apkopota mūsdienu latviešu komponistu mūzika, oriģinālmūzika ar tautasdziesmu un latviešu dzejnieku vārdiem.
Protams, ja ir albums, tad ir arī prezentācija un koncerts, un mēs priecājamies, ka mums atkārtojas sadarbība ar Rīgas A Cappella festivālu. Man ļoti patīk viņu jaunais sauklis - jaunās kora skaņas, un man šķiet, ka mēs tam piestāvam, jo mums būs daudz pirmatskaņojumu un jaunas kora skaņas, jauna, interesanta mūzika, interesanti komponisti, ļoti dažādi. Vienojošais elements, protams, ir šī uguns tematika, kas ir arī albuma un koncerta nosaukumā - “Uguns vārdi”.
Uguns ir pāri visam. Tā ir dzīvības devēja un ņēmēja, siltums un posts. Es sapratu – mēs dziedam par sevi, viss koncerts ir par mums, jo sieviete ir tā, kas atbild par uguni – uguns sargāšanu, savaldīšanu, neizlaišanu ārpus rāmjiem.
Tikpat mainīga, cik uguns, tik mainīgas, karstas, dažādas un dzirksteļojošas esam arī mēs. Jā, šoreiz uguns stihijā redzam sevi, savu sievietes dabu.”
Justīne Savitska: Man šķiet, ka “Anima Solla” ir sava skaņa. Ir bijis tā, ka klausos ierakstu, kurā neesmu piedalījusies, klausos savu balsi, un man šķiet, ka es tur dziedu. Zinu, ka tur nepiedalos, bet man šķiet, ka tā ir mana balss. Dziedātāji, kuri ir dziedājuši ilgāku laika posmu, varbūt šo skanējumu saglabā un pārējie pielīdzinās, apvijas ap to skaņu. Tā ir mana teorija.
Mārīte Puriņa: Katram ir savs skaņas ideāls, un, protams, arī man ir mans skaņas ideāls, to cenšos kultivēt un veidot.
Nepietiek sapulcināt kopā profesionālus dziedātājus un “rīt būs koncerts” - nekādā gadījumā. Kā meitenēm saku - ja neesat to sāls pudu kopā apēdušas un ilgas stundas pavadījušas mēģinājumos un kopā dziedājušas, nekā nebūs.
Tas ir kopā pavadītais laiks un vienota izpratne par skaņas ideālu. Un nav tā, ka vienmēr “Anima Solla” vienādi skan, jo ar katru dziedātāju maiņu vienmēr mazlietiņ kaut kas mainās, bet pamats tomēr paliek. Kā Justīne saka, to var atpazīt pēc mūsu skaņas. Es patiesībā ar to ļoti lepojos.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X