8. aprīlī kultūras pilī "Ziemeļblāzma" kopīgā koncertprogrammā "Gaiss un Gaisma" uz skatuves satiksies trīs talantīgas un radošas latviešu mūziķes - flautiste Madara Behmane, pianiste Ruta Birzule un koklētāja Sanita Sprūža.

Gaiss un gaisma - kaut kas tverams un netverams, sajūtams un apburošs, tajā pašā laikā neizzināts, bet nepieciešams. Tāpat arī instrumenti - kokle, flauta un klavieres - jaunas saskaņas un iespējas. "Muzicējot kopā, vēlamies parādīt, cik mēs un mūsu instrumenti esam dažādi, bet savā unikalitātē lieliski papildinām viens otru, atklājot jaunas latviešu mūzikas vēsmas," uzsver mūziķes.

"Esam pazīstamas jau krietni sen," stāsta pianiste Ruta Birzule. "Sākumā visas bijām kursabiedrenes Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, bet vēlāk studējām Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Īpaši jau abas ar Madaru esam bieži muzicējušas. Kad rudenī viņa atgriezās no studijām Nīderlandē, nolēmām: sadarbība jāatjauno!" Domāts - darīts. Abas meitenes uzrunājušas koklētāju Sanitu Sprūžu, un jau decembrī Latvijas baznīcās izskanējis koncertu cikls "Gaismas skaņās", kur Ruta gan spēlējusi ērģeles, ne klavieres. Tieši rudenī arī nolēmušas iestudēt latviešu komponistu mūzikas programmu, kurā būtu iekļauti gan vairāki jaundarbi, gan jau zināmu skaņdarbu pārlikumi un aranžējumi.

Programmā "Gaiss un Gaisma" skanēs tikai un vienīgi latviešu mūsdienu komponistu mūzika. "Tas mums visām šķita aktuāli - iepazīstināt klausītājus ar to, kas mūsu mūzikā notiek šobrīd," teic Ruta.

Programmā lasāmi deviņu autoru vārdi. Annas Veismanes skaņdarbs "Cerības un ilgas" tapis 2012. gadā, iedvesmojoties no Evitas Sniedzes grāmatas "Leģendas par ilgām". Madara un Ruta to bija iecerējušas atskaņot jau tūlīt pēc sacerēšanas, bet Madara aizbrauca studēt uz Nīderlandi un darbs tā arī palika nerealizēto ieceru plauktiņā.

Savukārt jaunās komponistes Jevgēnijas Fedorenko skaņdarbs Message in the Bottle rakstīts speciāli šim koncertam. "Savulaik Jevgēnija uzrakstīja opusu "Rudens metamofozes" manai koklei un vibrofonam, kurā iepazina abu instrumentu piedāvātās iespējas. Man un viņai toreiz bija ļoti interesanti," atceras Sanita Sprūža.

Savukārt 8. aprīļa koncertprogrammas nosaukums patapināts no Anitras Tumševicas opusa un, kā atzīst meitenes, ļoti labi atbilst koncerta koncepcijai. Darbs, kurš līdz šim eksistējis vairākās versijās, nu pārlikts arī speciāli šim sastāvam. Koncertā skanēs vēl viena Anitras kompozīcija - "Spāņu mežģīnes", kas sākotnēji rakstīts klavierēm solo. Komplicēta darba rezultātā tapusi aranžija, kurā odziņu netrūks.

Nākamā autore - Kristīne Ojala: koklētāja, aktīva māksliniece, kura ļoti daudz raksta tieši koklei - gan solo, gan ansambļiem, mēģinot koncertkokli parādīt jaunās, mūsdienīgās skaņās. Koncertā skanēs opuss Calendula, kurā ietvertas netradicionālas kokles spēles tehnikas.

Vēl programmā dzirdēsim Gundegas Šmites, Riharda Dubras un Imanta Zemzara mūziku. Sanita atklāj, ka programmas koncepcija bijusi Rutas Birzules rokās, jo brīdī, kad formulēta koncerta ideja, viņa rakstījusi maģistra darbu par latviešu laikmetīgo mūziku flautai un klavierēm.

"Šis koncerts noteikti uzskatāms par radošu izaicinājumu, kurā publika varēs novērtēt kokles krāšņās iespējas. Ļoti ceram, ka šis koncerts vienlaikus būs iedvesmojošs arī mūsu komponistiem rakstīt speciāli šādam sastāvam," prāto Sanita un neslēpj, ka iejusties šādā sastāvā ar skaņo flautu un vēl skanīgākajām klavierēm nav viegli. "Kokle ir kluss, bet ļoti interesants instruments ar dažādām skaņveides iespējām. Kolēģēm jāpiedomā, ka nedrīkst pārāk skaļi izpausties... Bet Adventes koncertos jau gāja vēl grūtāk, jo ērģeles taču ir vēl skaļākas..."

Mūziķes neslēpj, ka mēģinājumos bez skaļiem smiekliem un humora, gluži tāpat kā bez radoša gara un fantāzijas, neiztikt. Adventes koncertiem viņas pašas turklāt veidojušas arī aranžijas, bet Ziemassvētku korāļu apdarēs aizrāvušās tiktāl, ka pat dziedājušas un spēlējušas gan bungas (Ruta), gan īru stabulīti (Madara).

Īsas vizītkartes

Madara Behmane pēc bakalaura grāda iegūšanas JVLMA maģistrantūras studijas turpinājusi Māstrihtā. Šobrīd līdztekus kamermuzicēšanai pasniedz flautas spēli Engures mūzikas skolā.

Sanita Sprūža absolvējusi JVLMA, studiju laikā savus muzikālos apvāršņus paplašinot ERASMUS apmaiņas programmas ietvaros Jana Sibēliusa Mūzikas akademijā Somijā. Šobrīd pasniedz kokles spēli Latgales priekšpilsētas mūzikas un mākslas skolā. Viņas pārziņā - gan koncertkokle, gan etnogrāfiskā kokle.

Ruta Birzule absolvējusi JVLMA gan kā pianiste (bakalaura grāds), gan koncertmeistare (maģistra grāds); šobrīd strādā par koncertmeistari gan JVLMA, gan Rīgas 6. vidusskolā. Aktīvi uzstājas arī kā ērģelniece.