Gadumijas priekškars Latvijas Nacionālajā operā vērsies sešos svētku koncertos, kuros uzmirdzēs solistu balsis, uguņos orķestris un neizpaliks arī pārsteigumi: afrikāņu baritons Tando Zvane un mazais kalējpuika Kristers Mediņš! Ar viņiem un LNO galveno diriģentu Mārtiņu Ozoliņu tiekamies "Neatliekamajā sarunā".

SVARĪGI! 29. decembra koncertu "Klasika" aicina baudīt tiešraidē!

“Vecgada koncerti – tie vienmēr ir svētki. Mums kā māksliniekiem laiks starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu ir arī īpaši saspringts, taču neatņemama šī laika sastāvdaļa ir arī gaišums, prieks, gaidas.

Melnais darbs parasti jau paveikts pirms svētkiem, un vienīgais satraukums ir par atrašanos uz skatuves, jo mēģinājumos apstākļi ir gluži citādi.

Turklāt šeit ir ļoti daudz emociju, kas tipiskas tikai šiem koncertiem," atzīmē diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Šoreiz Vecgada koncertos notikusi atteikšanās no pārlieka raibuma komponistu izvēlē. Kas mudināja pievērsties tieši Mocartam un Štrausam? "Par Štrausu vienmēr zemapziņā bijām domājuši, tikai viņa darbus ir diezgan grūti realizēt. Tagad skatījāmies, kas varētu būt tikpat dzirkstošs cik Štrauss. Izvēlējāmies Mocartu. Programma ir žanriski krāsaina un stilistiski dažāda. Sākot ar Mocarta nopietnākiem opusiem un beidzot Štrausa gaišo un vieglo mūziku."

Līdzās pašmāju solistiem koncertos klausītājus un kolēģus sajūsmina tenors Tando Zvane no Svazilendas. "Viņš ir viens no Belvederes konkursa dalībniekiem – ļoti atraktīvs, ar izteiktu skatuvisko šarmu. Ceru, ka visas dienas būs formā, jo neviens no mums nezina, kā jūtas cilvēks, kurš nav pieredzējis ziemu," teic Ozoliņš.

Taču koncertā būs arī citi pārsteigumi.

Štrausa "Kalēju polkā" uz skatuves redzēsim komponista Jēkaba Mediņa brašos pēctečus – mazmazdēlu, LNOB orķestra sitaminstrumentālistu Ernestu Mediņu un viņa sešgadīgo dēliņu Kristeru, kuram šī ir debija uz Operas skatuves. Puikas rīcībā ir pavisam īsts āmurs, ar kuru ņipri tiek uzsists pa kalēja laktu!

Kristers, kurš ir Jēkaba Mediņa mazmazmazdēliņš, jau otro gadu mācās Rīgas Doma kora skolas sagatavošanas klasītē, un solista lomā nonācis gluži negaidot. Apstākļu sakritības dēļ zēns kādu dienu nav aizgājis uz bērnu dārzu, bet ar tēti atnācis uz mēģinājumu Operā.

"Pauzē diriģents nāca ar mums, mūziķiem, konsultēties, kā varētu Štrausa "Kalēju polku" uztaisīt par "odziņu". Ieraudzīja, ka Kristers sēž blakus... Līdz ar to, ka puika mācās Doma kora skolā, šaubu nebija – viņš to varēs izdarīt! Nu, re - neaizejot uz dārziņu, tiek uz Operas lielās skatuves," smej Kristera tētis Ernests.

Vaicāts, kurus no aizejošā gada notikumiem gribētos īpaši akcentēt, Mārtiņš Ozoliņš min visus jauniestudējumus. "Katrs bijis ar savu garšu un garoziņu. Priecājos ne tikai par lieliem notikumiem, bet arī mazajiem, kā arī mūsu solistu debijām un varēšanu. Man pašam bijuši svarīgi notikumi ārpus Operas sienām – Pučīni festivāls, Dziesmu svētki. Liels prieks par mūsu Operas kori, kurš vienmēr ir ar radošu degsmi, arī orķestra varēšana ir tādā līmenī, ka varam spēlēt kvalitatīvas un brīnišķīgas izrādes, kuru skaits gadā ir liels – vairāk nekā 200 izrāžu!"