No 12. līdz 19. septembrim jau deviņpadsmito reizi notiks Liepājas ērģeļmūzikas festivāls. Kā ierasts, galvenā notikumu vieta būs Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāle, taču festivāls notiks arī Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē un Mārtiņa Lutera ev. luteriskajā baznīcā.

Neskatoties uz to, ka pēdējā brīdi nācās mainīt programmu, atsakoties no māksliniekiem, kuriem būtu jāmēro ceļš no valstīm ar augstu koronavīrusa Covid-19 saslimstību, šajā gadījumā – no Krievijas un Francijas, pateicoties latviešu un lietuviešu mūziķu atsaucībai, festivāla rīkotājam – nodibinājumam Via Cultura – tomēr izdevies izveidot programmu ar pieciem brīnišķīgiem koncertiem, par kuriem plašāk vēsta festivāla mākslinieciskā vadītāja Dace Bluķe.

Ieva Zeidmane: Ar festivālu esat saistīta jau no tā otrā gada, un esat atzinusi, ka tā jums ir nonākšana pilnīgi citā vidē, jo darba process tā norises brīdī tiek pārcelts uz baznīcu. Jūs gaidāt rudens sākumu ar pārcelšanos uz baznīcu?

Dace Bluķe: Jā, tā ir gan, lai arī beidzamos pāris gadus vairs neesmu šī festivāla producente un tāpēc fiziskā būšana baznīcās ir mazāka. Bet protams - tā ir baznīcu iepazīšana, jo sanāk sastrādāties gan ar baznīcas mācītājiem un draudzi, gan dežurantēm un draudzes ērģelniekiem - baznīcas cilvēku loks ir gana plašs, ar kuru nākas sastrādāties. Šogad tās ir trīs Liepājas baznīcas, kurās notiks koncerti, un vienmēr ir prieks rudenī atkal tajās atgriezties.

Gadu gaitā festivālā ir bijušas visas iespējamās formas - dažnedažādi žanri, dažādi sastāvi. Šogad jums nācās žonglēt un meklēt risinājumus vīrusa diktēto noteikumu dēļ, tomēr jums ir izdevies izveidot visai krāšņu festivāla programmu.

Jā, izdevies tīri cienīgi... Bet mēs tiešām žonglējām, jo divus koncertus ar krievu un franču māksliniekiem nācās atcelt. Pavasarī atcēlām arī vasaras festivālu, un tad nu gaidījām - likās, ka paliek labāk, tomēr situācija ar vīrusu Krievijā paliek aizvien sliktāka un sliktāka, bet franču mākslinieki paši atteicās braukt. Neskaidrības dēļ un arī tāpēc, ka noteikumi tik strauji mainās un tu nevari māksliniekam pateikt - būs tā vai savādāk, nolēmām no šiem koncertiem atteikties un burtiski augusta vidū vēl meklējām, ar ko varam tos aizvietot. Šos divus koncertus galu galā arī ļoti veiksmīgi aizvietojām. Jāsaka ļoti liels paldies mūsu bijušajiem un ļoti labajiem sadarbības partneriem - Larisa Carjkova atsaucās ļoti ātri. No Lietuvas mūsu festivālos vairākkārt uzstājusies dziedātāja Gunta Gelgote - prasīju, vai viņas pūrā nav kāda skaista programma ar kādu lietuviešu ērģelnieku, un Gunta piedāvāja koncertu ar Bali Vaitkusu - šībrīža lietuviešu ērģelnieku ērģelnieku, kurš vada ērģelnieku asociāciju... Izskatās, ka būsim izsprukuši sveikā, jo Lietuva šonedēļ vēl ir "zaļajā sarakstā".

Iepriekšējos festivālos pa kādam koncertam izskanējis arī ārpus Liepājas - Kuldīgā, Rucavā. Šogad centrējaties uz Liepāju?

Jā, šogad esam centrējušies uz Liepāju, kas saistīts ar neskaidro situāciju un finansējumu. Būtu diezgan neprātīgi prasīt pašvaldībai līdzfinansējumu, ja pat īsti nevaram pateikt, ka noteikti kaut ko rīkosim... Līdz ar to koncentrējāmies uz Liepāju, kur mums ir gan Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējums, gan Liepājas pašvaldības finansējums, un, sēžot ar Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāju un izrunājot visus šaubīgos momentus - ko varam un ko nevaram, nolēmām, ka tomēr kaut kādā formātā varam strādāt.

Vairāk un plašāk - ierakstā!