No 2. jūnija līdz 9. augustam Rīgas Sv. Pētera baznīcas Gaiļa zālē skatāma audiovizuāla instalācija “Latvijas kultūras alfabēts”, kas tapusi, atzīmējot Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju 100. gadadienu, kas iekļauta UNESCO svinamo gadadienu sarakstā.
 
Septiņas lielākās Latvijas valsts kultūras institūcijas – Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Mākslas akadēmija, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitāte un Latvijas Nacionālā opera Latvijas simtgades zīmē svinēja dibināšanas simts gadu jubilejas. Atzīmējot Latvijas nacionālo kultūras, izglītības un zinātnes institūciju 100. gadadienas, tās tika iekļautas UNESCO svinamo gadadienu sarakstā un izveidota audiovizuāla instalācija “Latvijas kultūras alfabēts”.

Izstādes idejas autore ir māksliniece Krista Burāne, izstādes dizainu un scenogrāfiju veidojis Rūdolfs Baltiņš sadarbībā ar operatoru Daini Juragu un skaņu režisoru Arti Dukaļski. Izstādē ietverti septiņi informatīvie stendi, iepazīstinot ar katru no institūcijām.

Centrālais izstādes elements ir grāmata “Latvijas kultūras ābece”, kuras autores ir Krista Burāne un Laila Burāne, bet ilustrators – Reinis Gailītis.

Izstāde tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Izstādi kā daļu no Latvijas valsts simtgades programmas rīkoja UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Pastāvīgo pārstāvniecību UNESCO, lai suminātu septiņas nacionālās kultūras, izglītības un zinātnes institūcijas, kas dibinātas 1919. gadā un kuru intelektuālais devums laika gaitā ir veidojis Latvijas kultūras identitāti.

Izstādes eksponēšanu nodrošina Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi.

Krista Burāne atklāj, ka pirmā vieta, kur izstāde bijusi aplūkojama Latvijā, bijis Latvijas Universitātes Akadēmiskā centra Dabas mājā Torņakalnā, pēc tam izstāde paviesojās Siguldas "Devonā", bet šobrīd nonākusi Pēterbaznīcā. "Par to es ļoti priecājos - vieta ir ērti pieejama cilvēkiem, jo gan Parīze, gan Torņakalns bija ļoti specifiskas vietas ar specifisku auditoriju, lai arī ieinteresētu, bet tagad visi, kuri ir Rīgas centrā, var apmeklēt Gaiļa zāli, atšķirt "Ābeces" gaiļa titullapu un pasēdēt 20. gadsimta sākuma solos un padomāt par to, kas tad ir Latvijas kultūras alfabēts, no kādiem jēdzieniem un vārdiem sastāv tas pamats, ar ko mūsu tauta dzīvo."

Krista Burāne šim projektam savu roku pielikusi no visām pusēm. Arī pati ideja, ka Latvijas alfabētam jāiedzīvojas tieši šādā veidā, nākusi tieši no Kristas. "Mani uzrunāja Latvijas UNESCO pārstāvniecība, aicinot veidot notikumu saistībā ar septiņu Latvijas nacionālo institūciju simtgadi," atceras Krista. "Un tad, domājot par to, kas apvieno visas septiņas ļoti nozīmīgās, bet vienlaikus arī atšķirīgās institūcijas, sapratu, ka tas ir kultūras pamats, un, ja runājam par pamatu, tad nāk prātā alfabēts, un alfabētu mēs mācāmies ābecē.

Šī patiešām ir tāda ideja, kas piedzimst, un tu vienkārši vēderā jūti, ka - jā, ir.

Un ar to arī tālāk jāstrādā, jo mums nebija daudz laika. Man bija tikai nedēļa, lai izdomātu, un tajā brīdī, kad sajutu, ka šis ir kas tāds, ar ko iespējams strādāt un ko ir iespējams tālāk attīstīt, daudz nešaubījos. Uzreiz to piedāvāju gan UNESCO, gan arī Kultūras ministrijai, viņi teica - jā, un tālāk jau mēs ar ideju iepazīstinājām gaviļnieces - proti, institūcijas."

Vairāk un plašāk - ierakstā.