8. aprīlī Rīgas Sv. Jāņa baznīcā gaidāms koncerts "Latvijas Radio koris un čella meditācija", turklāt Latvijas Radio kora diriģenta statusā debitēs Kaspars Ādamsons. "Klasikas" studijā tiekamies gan ar viņu, gan jaundarba autoru Jēkabu Jančevski.

Visupirms jautājums Kasparam: vai viņš maz atceras pirmo reizi, kad stāvējis kora priekšā? "Visticamāk, tas būs bijis kādā no vidusskolas klasēm, kad strādāju pie tēta kora kā kormeistars Latviešu Biedrības namā - nu jau būs kādus padsmit gadus atpakaļ. Taču spilgti atceros arī gatavošanos vidusskolas eksāmenam, kad bieži stājos kora "Austrums" priekšā," stāsta Kaspars, kurš kopš tā laika paguvis uzkrāt pamatīgu diriģēšanas pieredzi un stājies pat Dziesmu svētku kopkora priekšā. 

Nu viņš pirmo reizi stājies pie Latvijas Radio kora diriģenta pults. Vai patiesi vēl aizvien ir debitanta sajūta? "Tāda iekšējā dzinuļa, pirmreizīguma sajūta pārņem ikreiz, strādājot ar jebkuru jaunu kolektīvu, jebkurā projektā.

Taču strādāt ar Latvijas Radio kori ir īpaši...

Un, lai gan mūsu ceļi šad un tad jau ir krustojušies, šī tiešām ir pirmā reize, kad, gatavojot atsevišķu koncertprogrammu, tiekamies aci pret aci visas nedēļas garumā," teic diriģents.

Vaicāts, kādi ir viņa novērojumi un vai patiesi Latvijas Radio koris var un spēj visu, diriģents prāto: "No Radio kora patiesi var prasīt ļoti daudz - protams, var diskutēt, kas tad ir tas "viss". Tomēr šī kora iespējas ir ļoti plašas un lielas. Pamatu jau dziedātāji ielikuši pagājušajā nedēļā, bet šodien, pirmajā mēģinājumā, panācām ne tikai tehniski, bet arī mākslinieciski augstas lietas. Ar lielu izaicinājumu un interesi domāju par to, kas notiks turpmākajās dienās un kāds būs rezultāts Jāņa baznīcā. Šobrīd katru mirkli cenšos pavadīt, dodoties uz priekšu..."

Un nu - vārds Jēkabam Jančevskim: "Pēdējā laikā sakritis, ka daudz rakstāmās mūzikas, bet beigu galā šķiet, ka veiksmīgi izdevās pielikt punktu. Tas, ko vienmēr man gribas sagaidīt - īpaša ideja, īpaša intonācija. Kā esmu novērojis - ja man nav īpašā kodola, kur pieķerties, ir grūti darbu veidot, jo nepamet sajūta, ka viss, ko daru, ir muļķīgi vai nepareizi. Bet - atliek notikt vienam mirklim, kad rodas intonācija, ideja, faktiski jebkas, rodas kodols, un darbs aiziet. Ceru, ka arī šei to kodolu izdevās atrast. Vismaz pašam tas tā šķiet..."

Balsi Jēkabs uzskata par itin parocīgu instrumentu, jo pats daudz laika aizvadījis koru vidē.

Jēkaba un Kaspara ceļi savulaik krustojušies kora "Sōla" radošajās gaitās. Jaundarbu Jēkabam pasūtinājis tieši Kaspars, lai gan koncerta idejas autors un iniciators ir Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava. Sarunā abi mūziķi atklāj, kā rit darbs pie programmas iestudējuma, kad vēlamās lietas kļūst reālas. Kaspars arī neslēpj, ka jaundarbu atskaņot allaž ir īpašs izaicinājums un aizraujošs process.

Vai Jēkabs Jančevskis piedalās arī mēģinājuma procesā? "Nu, protams!

Esmu cilvēks ar izteiktu iniciatīvu - vienmēr gribu iesaistīties, un pieņemu, ka dažkārt varētu kļūt arī kaitinošs... Bet man gribas būt klāt. Tāda nedaudz naiva sajūta, ka gribas kontrolēt, palīdzēt, rast risinājumu.

Man patīk piedalīties, jo darbs noteikti piedzimst divas reizes - mājās pie nošapīra un iestudēšanas procesā. Pirmatskaņojums varētu būt trešā piedzimšana," - tā komponists, kurš neslēpj, ka ir neiespējami simtprocenstīgi noķert, kas tevi iespaido. "Mūzika vienkārši rodas, un īpaši nevari apjaust, kāpēc. Šajā gadījumā man bija interesanti un pagodinoši rakstīt Radio korim, kuru esmu vienmēr apbrīnojis. Otrs Iedvesmas avots bija Viljama Šekspīra dzejas rindas, kuras atradu gluži nejauši, šķirstot citātus. Vēlāk izrādījās, ka tās ir no "Romeo un Džuljetas". Tik skaistas, apcerīgas... Jo labi zinu: ja nebūs teksta, kas mani uzrunā, arī rezultāts mani neapmierinās."

Visbeidzot, Kaspars Ādamsons atklāj, kālab par koncerta centrālo figūru izvēlēts 20. gadsimta norvēģu klasiķis Knuts Nīstets (1915-2014), kurš savā daiļradē apliecina dziļu interesi par senās mūzikas krāšņumu un tās bagātības radoši savij ar mūsdienu skaņu mākslas  iespējām.

Līdz ar norvēģu meistara opusiem, kuru atskaņojumā piedalīsies arī jaunais čella spēles talants Kristaps Bergs, Latvijas Radio koris atskaņos arī vairāku latviešu komponistu opusus – Ērika Ešenvalda un Ārija Šķepasta emocionāli nospriegotās kompozīcijas, Andra Dzenīša diptihu korim.