13. septembrī festivāla "Čello Cēsis" noslēgumā izskanēs pirmais no grupas DaGamba koncertiem, uzsākot plašāku Latvijas koncerttūri. Tās nosaukums - Bach goes to Iran.

Stilīgā apvienība DaGamba uz čella spēli lūkojas ar mūsdienīgu populāru skatienu. Grupas sastāvā ir DaGamba izveidotāji - čellisti Valters Pūce un Antons Trocjuks, kuriem pievienojies arī pianists Dainis Tenis un irāņu perkusionists Hamidreza Rahbaralams. Viņi paši saka – tas ir roks, pops, klasika un world music no Bēthovena līdz Led Zeppelin. Nule kā klajā nācis viņu albums Recycled, un Cēsu koncerts būs viens no tvarta prezentācijas turnejas lielajiem notikumiem.

Tulkojumā no itāļu valodas da gamba nozīmē – pie kājas. Latviešiem, kā zināms, arī raksturīgs šis teiciens, turklāt vairākās nozīmēs. Taču šīs vārdkopas sakne meklējama faktā, ka čella priekštecis, kuram nebija izveidota kāja, tiek dēvēts tieši tā - viola da gamba...

Kā sākusies stilīgās muzikālās apvienības kājošana? "Ar dažiem tas notika ļoti ātri – ar Antonu abi sākām kājot jau piecu sešu gadu vecumā,” smejas Valters Pūce. "Bet grupa gan izveidojās 2011. gadā, turklāt viss sākās kā eksperiments: gribējām aizvest čellmūziku uz vietām, kur tas vēl nebija skanējis: savienojām čellu ar hiphopa mūziku, roku, iemācījāmies daudz ko jaunu, izdevām albumu… Pirms tam ar Antonu spēlējām arī Melo M, bet gribējām uzzināt, ko vēl var izdarīt ar čellu...”

Kad pirms gada ziņkārīgajiem zēniem pievienojies arī Dainis Tenis un Hamidreza, viss gājis tik strauji, ka šovasar puiši debitējuši Glāstonberijas festivālā, bet šoruden dosies plašā Latvijas turnejā...

Valters Pūce, starp citu, Cēsīs jau muzicējis, uz skatuves kāpjot kopā ar Gabrielu Prokofjevu, paša Sergeja Prokofjeva mazdēlu. "Toreiz pat iedomāties nevarēju, ka viens no galvenajiem DaGamba skaņdarbiem būs viņa vectētiņa mūzika no baleta "Romeo un Džuljeta"… Tiesa, Gabrielam to vēl neesmu rādījis...”

Valters teic, ka doma pārveidot klasisko mūziku mūsdienīgā versijā viņiem bija jau sen. Kad pievienojās Dainis un Hamidreza, repertuārs ātri vien salicies pa plauktiņiem un nu rezultējies albumā. Bet interneta vietnē Youtube publiskotā Karla Orfa Carmina Burana aranžija bijusi tā, kas Glastonberijas festivāla rīkotājus pamudinājusi puišus uzaicināt piedalīties festivālā, kam sākotnēji puiši pat nav noticējuši. Bet fakts paliek fakts - viņi tur bijuši un muzicējuši, saņemot uzaicinājumu tur piedalīties arī nākamgad.

"Vispirms vajadzēja sarast ar to domu - ka brauksim," stāsta Valters. "Uzstāties Glastonberijā bija gluži citādi, jo turieniešiem bijām balta lapa, un tieši tāpēc bija ļoti interesanti vērot klausītāju reakciju. Sapratām, ka šī festivāla publika ir ļoti izglītota! Tā tikai izskatās, ka ir dubļi, alkohols, hipiji, miskaste viskautkur, bet, kad skan mūzika, viņi lieliski saprot, ka tas ir Mocarts, Prokofjevs vai Radiohead...."

DaGamba šovasar piedalījusies arī festivālā Positivus.  "Spēlējām 15 000 plašai auditorijai, kopā ar Sinfonietta Rīga, Normundu Šnē un kori Juventus - sapratām, ka klasika kļūst aizvien populārāka. Cilvēki izjūt vajadzību pēc klasiskās mūzikas akadēmiskā skanējuma! Jā, varbūt mazliet pamainīta, bet - cilvēki to vēlas dzirdēt," teic Valters 

Tiesa gan, klasiskā čella spēle grupā DaGamba reizēm pārvēršas līdz nepazīšanai. "Īstenībā jau mēs savus intrumentus neplēšam. Mēģinām pieturēties pie pareizās spēlēšanas paņēmieniem, jo tikai tad čells pa īstam skan. Jā, izskatās agresīvi, bet... Natālija Gūtmane, piemēram, Šostakoviču spēlē tieši tāpat kā mēs Led Zeppelin. Bet spēlēšana stāvus ir daļa no ekspresijas. Atļaujamies to, ko iekšēji jūtam. Neierobežojam savas izpausmes rāmītī."

Tikām Hamidreza, kurš par savām mājām sauc Latviju, stāsta, ka Irānā skan ļoti dažāda mūzika un klausītāji it labi pazīst gan Bēthovenu, gan Mocartu. "Bet man ļoti tuva arī tā mūzikas izpratne, kas raksturīga Latvijā."

Viņš atklāj, kādus instrumentus spēlē: senākais no tiem ir 8000 gadu senais dafs, bet odo saknes ir Āfrikā. Latvijā Hamidreza ticis pie daudziem skolēniem un interese par viņa sniegtajām stundām nudien ir milzīga. Pat Glastonberijas festivālā viņš vadījis pāris meistarklašu!

Kāds sakars DaGambas dzimšanai ar TV šovu "Radīti mūzikai", kādās Latvijas pilsētās puiši uzstāsies turnejas ietvaros un kādu intrigu slēpj tūres noslēgums koncertzālē Palladium, klausieties raidījumā!