20. jubileju šopavasar svin Rīgas Doma kora skola (RDKS).

Jau 30. aprīlī plkst. 16.00 notiks absolventu fotoportretu izstādes atklāšana RDKS 1. stāva gaitenī, bet plkst. 18.00 – pirmizrāde Adriānas Rozes filmai (kinoteātrī Forum Cinemas). Savukārt 1. maijā Lielajā Ģildē plkst. 14.00 notiks koncerts-ģenerālmēģinājums, bet plkst. 18.00 - jubilejas lielkoncerts, kurā skanēs skaņdarbi no klasikas līdz džezam. Dzirdēsim arī Uģa Prauliņa jaundarbu, kas ir īpašs veltījums skolai 20 gadu jubilejā. Jubilejas koncertu tiešraidē pārraidīs arī “Klasika”.

Marutas Rubezes izvaicāta, par Rīgas Doma kora skolas jubilejas pasākumiem “Neatliekamajā sarunā” stāsta skolas direktora vietas izpildītāja Sarmīte Andžāne.

Gluži tāpat kā skolas dibināšanas gadā iestādītā ābelīte, kura laika gaitā sakuplojusi un bagātīgi nes augļus, salapojusi arī RDKS mācību programma. Sarmīte Andžāne atklāj, cik daudzpusīga tā ir: līdztekus mūzikas priekšmetiem tiek apgūts arī pilns pamatizglītības kurss, un īpašu sajūsmu audzēkņos raisa sporta nodarbības: “Nedod dies’, ja izkrīt sporta stundas: puses skolas staigā apvainojusies,” smej skolas vadītāja, taču tūlīt kļūst nopietna: “Grūti viņiem ir! Bet profesija un vidējā izglītība ir divi vērtīgi ieguvumi.”

Starp citu, jubilejas koncertā piedalīsies arī RDKS bigbends. Tas darbojas jau otro gadu un kļuvis par brīnišķīgu iespēju saliedēt dažādu kursu audzēkņus.

Lai gan Rīgas Doma kora skolā valda absolūta dzimumu līdztiesība, meiteņu tomēr ir vairāk: iestājeksāmeniem mazās dāmas allaž esot sagatavojušās čaklāk…

Pati Sarmīte Andžāne iepriekš strādājusi Siguldā un ir diplomēta vēsturniece. “Neesmu mūziķe pat ne bērnu skolas līmenī, tas laikam ir unikāls gadījums,” smaidot stāsta skolas vadītāja un slavē Jāņa Erenštreita nopelnus skolas izveidošanā: “Kad kārtība jau iedibināta un visi zina, kā un ko darīt, nav jau grūti pa priekšu grozīties….”

Runājot par Adriānas Rozes veidoto dokumentālo filmu “Skaņdarbs korim, klavierēm un fizikai”, kas tapusi kā īpašs projekts saistībā ar skolas jubileju, Sarmīte neslēpj: “Filmas ideja sākotnēji bija cita – gribējām palielīties, kā mūsējie veido kultūrvidi, bet iznāca citādi. Bet labi! Tie, kas filmu noskatījās jau šodien, staigāja ar apgarotām sejām un mazām skumjām, jo izvēles ceļš nudien nav viegls.”

“Skaņdarbs korim, klavierēm un fizikai” ir muzikāla dokumentālā filma par izvēli sekot aicinājumam vai talantam, un tā ir vispārcilvēcisks stāsts, kas būs interesants arī jebkuram ar skolu nesaistītam cilvēkam, iedvesmojot caur pozitīvo piemēru. Filmas darbība risinās Rīgas Doma kora skolā un seko tās audzēkņu ikdienai, kuri atšķirīgos veidos izdzīvo un pieņem lēmumus par savu nākotni, vai arī bezrūpīgi bauda bērnību. Talantīgajai, bet intravertajai Līvai jāizvēlas starp kordiriģēšanas vai kompozīcijas studijām Mūzikas akadēmijā, bet paškritiskais pianists Artūrs atrodas radikāla lēmuma priekšā – vidusskolā turpināt mūzikas izglītību vai arī izvēlēties eksaktās studijas? Jo viņš ir pirmais un pagaidām vienīgais RDKS audzēknis, kurš ieguvis 2. vietu Latvijas fizikas un matemātikas olimpiādē… Tālab filma ir atgādinājums, ka talants ne vienmēr ir cilvēka aicinājums, un izvēle par labu vienam vai otram ir mūžsens jautājums.

“Mūsu sapnis varētu būt laba koncertzāle, ērta sporta zāle un nevainojama dienesta viesnīca skolas audzēkņiem, taču mērķis mums ir ļoti konkrēts: gribētos vidusskolas programmas paplašināt ar papildspecialitātēm, lai audzēkņi absolvētu skolu divās specialitātēs, pasaulē un tirgū izejot ar plašākām iespējām sevi realizēt,” par tuvākajām un tālākajām skolas iecerēm intervijā "Klasikai" vēsta Sarmīte Andžāne.