Sabiedrisko mediju gada balvas "Kilograms kultūras 2019" fināla balsojums ir noslēdzies, un jau 15. februārī tiks paziņoti laureāti.

Ceremonijas norisi pulksten 21.25 tiešraidē piedāvās Latvijas Televīzija, Latvijas Radio 3 "Klasika" un sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Portālā LSM.lv no pulksten 20.30 būs skatāma arī tiešraide no ceremonijas sarkanā paklāja.

Bet par to, cik karstas bijušas žūrijas diskusijas un kādas novitātes gaidāmas šī gada ceremonijā, intervijā "Klasikai" stāsta balvas "Kilograms kultūras" žūrijas vadītāja Ieva Rozentāle un žūrijas pārstāve Henrieta Verhoustinska, kuras pārziņā šogad ir arī ceremonijas scenārijs.

Gan Latvijas Radio, gan Latvijas Televīzija pēc labākās sirdsapziņas cenšas atspoguļot, informēt un stāstīt par notikumiem kultūrā. Cik objektīvi un pilnīgi to iespējams izdarīt? "Man gribas būt optimistei un teikt, ka procentus astoņdesmit mēs aptveram," uzskata Henrieta Verhoustinska. "Jautājums, protams, ko mēs saucam par kultūras notikumiem. Pieļauju, ka visās Latvijas nomalēs notiek dzejas lasījumi, "underground" mūzikas koncerti un citi vienreizēji pasākumi – tos gan mēs reizēm pat apzināti necenšamies aptvert. Bet no tiem, kas izziņoti oficiālajās afišās, kādus astoņdesmit procentus patiesi aptveram, jo žūrijā esam daudzi. (..) Paldies Dievam, ka kultūras dzīve visos līmeņos un izpausmēs ir intensīva, vienkārši oficiālās lietas ir tās, ko vieglāk ieraugām. Lai gan īstenībā ir ļoti interesanti, jo arī alternatīvā kultūras dzīve, kas netiek izziņota ar relīzēm un neparādās mājaslapās vai kultūras afišās, arī ir uzmanības vērta. Tur jādomā, kā mēs par to varam uzzināt."

Henrieta Verhoustinska uzsver, ka tieši tāpēc žūrijā iekļauti arī jauni cilvēki. "Piemēram, Justīne Savitska no Latvijas Radio, kura ik pa laikam piedāvā alternatīvākus kultūras notikumus nekā mēs, "vecie klasiķi", esam pieraduši. Taču tur bieži ir problēmas ar notikumu kategorizāciju," skaidro Verhoustinska. "Mums ir deviņas kategorijas, kuras jau tikušas papildinātas, piemēram, "Mantojums" nāca klāt mazliet vēlāk; tāpat mums ir jauna kategorija "Kultūrvieta". Un tad ir problēmas ar "plauktiņiem", jo balva kultūras notikumus saliek konkrētos plauktiņos, un aizvien biežāk parādās tādi kultūras notikumi, kuri tajos negrib iekļauties. Varētu būt, ka vienā brīdī vienkārši atsakāmies no kategorijām kā tādām, izvēloties tikai izceļamo notikumu skaitu."

Šķiet, aizvadītajā gadā atmiņā vairāk palikuši strīdi par teātra kategoriju un literatūru. Par ko tas liecina?

"Kāds gudrs cilvēks man teica, ka tieši gaume ir tas, par ko ir vērts strīdēties, un tas ir laikam arī tas, ko mēs darām šajās sapulcēs," pasmejas Verhoustinska.

Savukārt kategorija, kas šajā gadā piepildīta mazāk, ir kategorija "Notikums". "Jā, vienā balsojumā no trim notikumu neizvirzījām vispār, tāpēc finālā mums ir divi notikumi, nevis trīs. Tas liecina par to, ka lielo un saviļņojošo notikumu, kādu netrūka pagājušajā jeb simtgades gadā, šogad bijis mazāk," atzīmē Henrieta Verhoustinska.

Tieši Henrietas pārziņā šogad pirmo reizi ir arī apbalvošanas ceremonijas scenārija veidošana. "Līdz šim balvas norisē esmu piedalījusies dažādos veidolos – gan kā ceremonijas vadītāja un žūrijas locekle, gan kā viesu redaktore. Šoreiz esmu scenārija autore, un man gribējās, lai mazliet izkāpjam no mūsu kultūras burbuļa, kultūru ievietojot plašākā kontekstā – piemēram, kā kultūra reaģē uz mūsu vēstures sāpīgajiem punktiem vai pasaules globālajām problēmām.

Piemēram, ceremonijas vadītāju vidū ir Toms Bricis, kurš nav no kultūras vides, bet ir laika apstākļu speciālists, meteorologs un laika ziņu redaktors Latvijas Televīzijā. Caur viņu mēs pieskarsimies tādām karsti diskutētām lietām arī kultūras cilvēku vidū kā klimata pārmaiņas."

Ideja par laika un kultūru prognožu apvienojumu simpatizē arī Ievai Rozentālei: "Man ļoti patīk, ka procesā šoreiz iesaistās ne tikai tas mazais pulks, kas vērtē, domā un akumulē "Kilograma kultūras" ceremonijas ideju, bet plašāks televīzijas cilvēku loks – arī savos raidījumos ievelkam dažnedažādus kolēģus, kas sēž pie blakus galdiem. Toms Bricis ir vienkārši brīnišķīgs, interesants un aizraujošs laika ziņu vēstītājs, un kooperācija starp laiku un kultūru man šķiet ļoti dabīga! Šobrīd arī ikdienā daudz runājam par ekoloģiju, klimatu un laiku, brīnāmies par to, kas notiek ar mums, tāpēc abas šobrīd tik neprognozējamās jomas – laiks un kultūra – labi sasaucas tieši šajā gadā."

Vairāk un plašāk šeit!