8. oktobrī klajā nācis ilgi gaidītais filosofijas žurnāla "Tvērums" ceturtais numurs par tēmu "Kontrole" – tas ir  reālpolitikas piemēriem un sociālām aktualitātēm bagātākais "Tvēruma" numurs līdz šim.

"Klasikas" studijā tiekamies ar žurnāla galveno redaktoru Tomu Babincevu, mākslinieci Adelīnu Kalniņu, kā arī vienu no rakstu autoriem - Rūdi Bebrišu.

Notikumiem pasaulē mainoties tik strauji un krasi, arī žurnāls septiņu mēnešu tapšanas laikā piedzīvojis neskaitāmas transformācijas, aptverot arvien plašāku jautājumu loku un izgaismojot kopīgo un atšķirīgo nesenās vēstures varas un kontroles piemēros, lai beidzot iegūtu savu pāsreizējo, vislabāko formu. Darbs ar žurnāla tekstiem sākās neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, tādēļ žurnālā reflektēts gan par kara atspoguļojumu mediju telpā, gan par autoritārām ideoloģijas praksēm un valodas ierobežojumiem, gan par problēmām, kas attiecas uz pieminekļu politiku. Vienlaikus žurnālā aplūkotas ar karu nesaistītas tēmas, kā sīkdatnes jeb "cepumiņi" (cookies) un digitālās pasaules attiecības ar brīvo gribu, Covid-19 pandēmijas laikā piedzīvotie pulcēšanās ierobežojumi, pieklājības un lamāšanās definīciju nenoteiktība, discipilnārās varas dzimumiskie aspekti, kā arī bēgšana no brīvības jeb psiholoģiskais slogs, ko uzkrauj autonomija. 

"Kontroles" numurā par šīm tēmām un to atzariem iespējams lasīt Danielas Zālītes, Aurēlijas Džordanas Auzeres, Jāņa Gaņģa, Dāvja Kaspara Sproģa, Lauras Jasmanes, Sofijas Annas Kozlovas, Rūda Bebriša, Elīnas Vendijas Rībenas, Naura Prikšāna un Patrīcijas Marijas Keišas rakstos. Žurnāla pielikumā ir iespēja iepazīties arī ar jaunāko sērijas "Vadlīnijas centīgam Valdniekam" publikāciju – Egīla E. Zābela "Efektīvas disciplinārās pārvaldes instrukcija".

Žurnāla maketu veidojusi māksliniece Adelīna Kalniņa, kas "Kontroles" numuram izvēlētos rakstus ietērpusi tēmai atbilstošā vizuālā noformējumā, piedāvājot netipisku un radošu risinājumu, reflektējot par birokrātisko kontroles prakšu vizuālo valodu. Tāpat māksliniece pievēršas arī redaktoru, cenzoru un lasītāju lomai teksta interpretācijā. Vāka dizainam savu "Kontroles" tēmas interpretāciju izstrādājis Mārtiņš Zutis, piedāvājot asociācijās balstītu vizuālās domāšanas vingrinājumu, kas pārbauda un paplašina žurnāla lasītāju izpratni par lasīšanu ārpus valodas.