"Klasikā" tiekamies ar vokālās grupas Latvian Voices dalībniecēm Lauru Jēkabsoni un Zani Stafecku, jo jau no 17. līdz 19. augustam Valmierā risināsies jau septītais grupas rīkotais a cappella mūzikas festivāls. Festivāls ik gadu pulcē ansambļu dziedātājus, mūziķus, pedagogus, individuālos interesentus un a cappella mūzikas cienītājus. 

Meistarklases, kā ierasts, vadīs Latvian Voices dalībnieki, īpašu vērību piešķirot tādiem tematiem kā radošums, mēģinājumu un iedziedāšanās process, skatuves brīvība, balss veselība, ķermeņa, prāta un balss savstarpējā harmonija. Īpašs akcents tiks likts uz vīrieša balsi. Arī visi festivāla viesmākslinieki un vieslektori šogad ir vīriešu balss īpašnieki: mūziķis un dziedātājs Shipsea; elpas un balss treneris Arturas Burke; dziedātāji no vokālajām grupām Midnight Five (Latvija) un ManSound (Ukraina), kuri dalīsies ar savu profesionālo skatījumu un personisko pieredzi ansambļu dziedāšanā.

Sarunā ar Lauru un Zani – gan par to, kāpēc festivāls notiek Valmierā un kālab šoreiz akcents likts tieši uz vīrieša balsi, kā arī par grupas aktivitāti meistarklasēs, festivāla viesiem un personīgo pieredzi meistarklasēs un festivālos.

***

Inta Pīrāga: Festivāls šoreiz būs īpatns tādā ziņā, ka meitenes visu organizē, bet piedalīsies tikai puiši, jo akcents tiks likts uz vīru balsīm… Tā, visticamāk, nav tikai jūsu kaprīze vai tam ir kāds konkrēts mērķis? Varbūt tas saistīts ar šībrīža situāciju Latvijā un pasaulē?

Laura Jēkabsone: Ļoti labs jautājums! Šī doma jau sēta pirms krietna laika… Pirmkārt jau tāpēc, ka braucot ārpus Latvijas robežām, redzam, ka meiteņu grupas ir mazākumā – vairāk ir a cappella vīru grupu, ko nebūt nevar teikt par Latviju. Otrkārt, Jāņa Strazdiņa pievienošanās grupai Latvian Voices arī sniegusi savu iedvesmas artavu. Bet treškārt – tieši tā: skatoties uz vīru koru kustību, mēs kā Latvian Voices ilggadējas dziedātājas sapratām, ka ir kaut kas jādara, lai iedvesmotu Latvijas zemo balsu īpašniekus dziedāt arvien vairāk. 

Patiesi: visiem svaigā atmiņā vēl mūsu Dziesmu svētki, kuros ar vīru balsīm patiešām bija, kā bija – domājot tieši skaitliskajā ziņā. Nav vairs vīru balsu grupa tik spēcīga, kā tas bija pirms gadiem trīsdesmit, piecdesmit un kur nu vēl senāk.

Zane Stafecka: Kopš vien sevi atceros – un man jau ir pāri trīsdesmit – tā tas bijis vienmēr. Tā bijusi problēma arī manā bērnībā.

Man ļoti patīk jūsu pieteikums šim festivālam: "Lai tava balss ar manējo satiktos un iemīlētos, mums ir kopā jādzied!" Un jūs pašas esat to visu savu mūžu arī darījušas.

Laura Jēkabsone: Jā, un šis citāts ir rindas no pavisam unikāla darba, ko grupa Latvian Voices radījusi kopā ar Jāni Šipkēvicu jeb Shipsea: tā ir "Latvian Voices" šīgada festivāla himna, kuras pirmatskaņojumu varēs dzirdēt jau pavisam drīz Valmierā. 

A cappella festivāls – tie nav tikai koncerti, ļoti liels uzsvars tiek likts arī uz nodarbībām, uz meistarklasēm, un tomēr – varbūt atgādināsiet, kādēļ laimīgā loze tā norisei kritusi tieši Valmierai, kur jūsu festivāls jau vairākus gadus tiek rīkots?

Laura Jēkabsone: Šis ir unikāls gads: ja Latvian Voices ir 14 gadu, tad festivālam – septiņi. Tātad puse! Un šī ir vienīgā reize, kad varam teikt, ka pusi no savas darbības esam veltījuši izglītībai – ar nākamo katru gadu būs arvien vairāk. Pats pirmais festivāls notika 2017. gadā Salaspilī. Pēc tam meklējām jaunu mājvietu festivālam, un Valmiera bija tā pilsēta, kura tobrīd bija dzirdējusi pilnīgi visas Latvian Voices programmas, kādas mums vien bija bijušas, un šai pilsētai vēl nebija gana – valmierieši gribēja mūs arī atbalstīt festivāla sakarā. Tā nu šī draudzība ir turpinājusies, nostiprinājusies, un man ir ļoti liels prieks, ka šogad visvairāk dalībnieku – interesentu, kuri mūsu meistarklasēs vēlas apgūt a cappella mūziku – ir tieši no Valmieras novada!

Piedalīšanās meistarklasēs parasti tiek izsludināta jau pirms festivāla: saprotu, ka interesentu šogad ir īpaši daudz un skaitliski visi soliņi būs piepildīti?

Zane Stafecka: Šogad tiešām tas mērogs ir ievērojami lielāks nekā citus gadus – kopumā ir 80 dalībnieku: gan ansambļu dziedātāji, gan arī individuālie interesenti, mūzikas pedagogi. Tā mums būs interesanta pieredze, jo sākām ar mazumiņu – šķiet, pirmajā gadā tie bija padsmit cilvēki, varbūt divdesmit. Un lūk, līdz kādam pulkam esam izauguši! 

Vairāk – audioierakstā.

***

Koncerti festivāla laikā:

17. augustā plkst. 19.00 Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā festivālu ar solo uzstāšanos atklās daudzpusīgi radošā personība Shipsea jeb Jānis Šipkēvics. Viņš darbojies neskaitāmos, žanriski daudzveidīgos projektos, tai skaitā bijis vokālās grupas Cosmos dalībnieks. Shipsea unikālais balss tembrs un diapazons apvienojumā ar viņam raksturīgo eksperimentālo orģinālmūzikas stilu spēj aizkustināt klausītājus gan Latvijā, gan ārpus tās.

18. augustā tradicionālo A Cappella nakti ar brīvdabas koncertu restorāna "Akustika" pagalmā plkst. 20.00 atvērs vokālā grupa Midnight Five. Grupā dzied pieci jauni mūzikas profesionāļi - Rīgas Doma kora skolas absolventi, kuri turpina izglītoties skatuves mākslās un savu dzīves ceļu jau ir cieši savijuši ar koru un vokālo ansambļu mūziku. Grupas repertuārā atrodams gan džezs, gan popmūzika, gan folklora, gan citi vārdā nenosaukti stili. Vakara turpinājumā par a cappella noskaņām rūpēsies DJ Straume.

19. augustā Valmieras Kultūras centrā plkst. 18.00 būs festivāla noslēguma koncerts divās daļās. Pirmajā daļā uz skatuves kāps festivāla rīkotāji – Latvian Voices – un visi šī gada meistarklašu dalībnieki. Koncerta otrajā daļā uzstāsies grupa ManSound no Ukrainas. Vokālais sekstets dibināts Kijivā 1994. gadā, un 2001. gadā All American Entertainment Awards apbalvošanas ceremonijā ManSound bija nominēta kā labākā vokālā grupa. Neraugoties uz kara apstākļiem, grupa nav pārstājusi savu skatuves darbību, tādējādi vēršot pasaules uzmanību uz Ukrainā notiekošo.