29. septembrī plkst. 18 ar koncertu "Karlsons. Ivanovs. Iespaidi" savu koncertsezonu atklās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Simfoniskais orķestris. Šajā koncertā pirmo reizi tiks pasniegta jaundibinātā JVLMA Starojuma balva. 

Gaidāmā koncerta programmas fokusā ir komponists, bijušais JVLMA rektors Juris Karlsons, kurš šogad atzīmē 75 gadu jubileju – simfoniskā orķestra atskaņojumā varēs dzirdēt komponista simfonisko darbu "Koana" un "Kafijas kantāti", bet programmu papildinās Jāņa Ivanova 21. simfonija. Orķestra skanējumu kuplinās solisti Laima Ratniece-Miltiņa (klarnete) un Mihails Pranovičs (klavesīns).

"Neatliekamajā sarunā" ar koncerta un simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju un diriģentu Kasparu Ādamsonu  pārrunājam Jura Karlsona simfoniskās mūzikas darbus, kas izskanēs orķestra koncertā: šai sakarā Kaspars stāsta par sastapšanos ar Jāņa Ivanova 21. simfoniju, sarunām ar Juri Karlsonu un neatbildētajiem jautājumiem, kas jārisina katram diriģentam, kas šo partitūru iestudē. Tāpat tuvāk iepazīstamies arī ar jaunajiem mūzikas profesionāļiem, akadēmijas studentiem un sezonas atklāšanas koncerta solistiem – klarnetisti Laimu Ratnieci-Miltiņu un klavesīnistu Mihailu Pranoviču.

***

Karlsons un Ivanovs – dažādi, bet saistīti

"Domājot par Juri Karlsonu un šī koncerta programmu, man prātā bija sasaiste ar viņa skolotāju Jāni Ivanovu, un, lai vēl vairāk pasvītrotu šo sasaisti, programmā iekļāvām Ivanova pēdējo – nepabeigto – simfoniju, ko pēc viņa nāves instrumentēja viņa skolnieks Karlsons. Abi gaidāmā koncerta repertuāra komponisti ir dažādu kompozīciju stilu un paaudžu pārstāvji, bet abus viennozīmīgi var uzskatīt par izciliem simfoniķiem un instrumentācijas meistariem," gaidāmā koncerta saturisko ievirzi atklāj koncerta un simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs, diriģents Kaspars Ādamsons. "Jura Karlsona pirms 20 gadiem radītais darbs "Koana" ir aktuāls arī mūsdienu pasaules tvērumā, tie ir jautājumi, kuriem mēs rodam katrs savu atbildi, piemēram – vai ir vajadzīgs karš, lai dzīvotu mierā. Otrs koncertā iekļautais jubilāra darbs "Kafijas kantāte" ir jaunākais komponista veikums, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja tikai pērn. Savukārt jau pieminēto Jāņa Ivanova 21. simfoniju es dēvētu par spilgtu simfonisko gleznu, nepabeigtu gleznu – tie ir eksistenciāli jautājumi, kas komponistam bija aktuāli viņa dzīves pēdējos mēnešos un kas šai simfonijai piešķir īpašu domu un saturu."

Balva jauno mūziķu iedvesmotājiem 

JVLMA Simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncertā pirmo reizi tiks pasniegta JVLMA Starojuma balva. To turpmāk reizi gadā iecerēts pasniegt Mūzikas akadēmijas mācībspēkiem un darbiniekiem, kuri ilgstošā laikposmā iedvesmojuši studentus un kolēģus tiekties uz izcilību, darot daudz vairāk nekā darba pienākums to ir prasījis, izstarojot enerģiju, iniciatīvu, gaismu, sirds siltumu, atbalstu. 

Starojuma balvas iniciators un idejas autors JVLMA rektors profesors Guntars Prānis. "Šis apbalvojums ir iespēja novērtēt un godināt brīnišķīgus kolēģus, kuri ir mūsu lielākā vērtība un bagātība," atklāj rektors. "Starojums fizikā ir enerģijas starveida izplatīšanās, izstarošana telpā. Tāpat mūzikas un skatuves mākslas izglītībā, kas ļoti saistīta ar kvalitāti un radošumu, ir tik svarīgi izstarot iedrošinājumu un iedvesmu, kas pēc tam var aizsniegt visplašāko auditoriju tuvu un tālu."