24. augustā plkst. 17:00 Latgales vēstniecības “Gors” Mazajā zālē festivāla "LNSO vasarnīca" ietvaros pasaules pirmizrādi piedzīvos komponista Edgara Mākena un režisora Ģirta Šoļa jaunā muzikālā izrāde visai ģimenei "Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju".

"Gana traks šis posms mums bijis, un tas trakums jau nevar aiziet, neatstājis pēdas," par izrādes tapšanu smaidot stāsta Ģirts Šolis.

Izrādes pamatā ir zviedru mūsdienu rakstnieces Barbru Lindgrenas asprātīgais un ēverģēlīgais piedzīvojumu stāsts "Loranga".

Zēns, vārdā Masarīns, kopā ar tēti Lorangu mitinās lauku mājās. Loranga nēsā halātu, un galvā viņam uzvilkts adīts tējkannas sildītājs ar ziedurakstu, viņš ir bērnišķīgs un bezatbildīgs bohēmists. Netālu malkas šķūnītī mitinās arī Masarīna neirotiskais vectēvs Dartanjans, kurš arvien izdomā sev jaunas kaites. Šī lieliskā trijotne dzīvo piedzīvojumiem pilnu dzīvi, ko palaikam nomaina pret darba meklējumiem, grēku nožēlošanu mūku tērpos vai citām izklaidēm. Piedzīvojumos piedalās atkritumu kaudzē dzīvojošā žirafe (kas apēd Lorangas un Masarīna gultas), apkārtējo namu iedzīvotāji, ievērojams skaits tīģeru, kas mājo šķūnī, un citas radības. Izrāde tiek veidota kā traku ainu virkne, kurā nav realitātes, ir tikai fantāzija.

"Jo trakums jau bieži ir arī aizraujošs," prāto Edgars Mākens, kuru sajūsminājis šis literārais darbs. "Tas ir brīnišķīgs, aizraujoši un brīvi uzrakstīts – tur nav nekādu robežu. Un tas arī mani paņēma."

Izrādē piedalīsies arī jaunie aktieri Māra Uzuliņa un Agris Krapivņickis, kā arī LNSO mūziķu ansamblis – flautiste Anete Toča, klarnetists un šī atskaņojuma vadītājs Guntis Kuzma, trompetists Jānis Porietis, trombonists Artūrs Bērziņš, akordeonists Artūrs Noviks un sitaminstrumentālists Edgars Saksons.

Vaicāts, kā izvēlējies instrumentāriju, Mākens uzsver: “Ļoti daudz iedeva literatūra – man uzreiz bija skaidrs, ka būs diezgan liels trobelis.

Jo šie instrumenti ir skaļi, un šajā gadījumā obligāti vajadzēja metālpūšamos. Arī Edgars Saksons raujas melnās miesās... Man jau šķiet, ka izdevies priecīgs un jautrs darbs. Un vēl viena lieta – bērniem domātā darbā vienmēr jābūt arī kam tādam, kas domāts pieaugušajiem. Un man šķiet, ka vecāki, kuriem ir zināmas mūzikas zināšanas, te atpazīs šo un to no mūzikas vēstures."

Izrādē piedalīsies arī jaunie aktieri – Māra Uzuliņa un Agris Krapivņickis. “Arī viņiem šis ir solis nezināmajā un kaut kas jauns, jo tā ir nopietna jaunrade – kaut ko veidot kopā ar dzīvu mūziku, pie tam ar lielu dalībnieku skaitu. Tas vienlaikus varbūt ierobežo, bet vienlaikus iedod arī uzdevumus radošai telpas izkārtojuma formai. Mums galvenā ideja bija strādāt pēc iespējas pēc pašu sajūtām – darbs ir mūsu refleksija uz Barbru Lindgrēnes darbu un visām darbībām un lietām, kas tur notiek," stāsta režisors Ģirts Šolis.

Vairāk un plašāk šeit!