11. maijā plkst. 20:00 Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” 75. jubilejas gada ietvaros sniegs koncertu kopā ar pasaulslaveno ērģelnieci – Elbas filharmonijas ērģeļu pavēlnieci Ivetu Apkalnu Māra Sirmā vadībā, ieskandinot Rīgas Domu.

Ar Ivetu tikāmies pirms dažiem mēnešiem, kad dzīvojām gan ērģelnieces apaļās jubilejas, gan Elbas filharmonijas atklāšanas gaidās. Šobrīd viņa vēsta par mūziku, kas skanēs 11. maija koncertā, par aizvadītajiem mēnešiem Elbas filharmonijā un gaidāmajiem koncertiem Volta Disneja zālē Losandželosā.

"Ja atskatāmies nesenā pagātnē, pagājis tikai nepilns pusgads - pirmkārt, pati esmu kļuvusi vecāka: toreiz "Klasikā" tikāmies saistībā ar manu 40. dzimšanas dienu. Bet vispār - neesmu pat īsti apsēdusies un sakārtojusi pa plauktiņiem to, kas šajā laikā noticis.

Joprojām vēl dzīvoju emocijās... Mutulis veļas uz priekšu, un turpinu visu, ko dzīve piedāvā, ņemt, uzņemt, strādāt un pārstādāt.

Taču derētu apsēsties ar vīna glāzi vientulībā un pārdomāt visu, kas piedzīvots un pārdzīvots," smaida Iveta.

Viņa arī neslēpj: "Visi Elbas filharmonijas atklāšanas koncerti, lielie pirmatskaņojumi, ērģeļu atkālšanas koncerts bija veiksmīgi, izņemtot faktu, ka ērģeļu atklāšanas dienā man pašai bija teju četrdesmit grādu temperatūra, taču koncertā neviens neko nemanīja un arī es pati ne..."

Februārī nospēlējusi četrus Pulenka koncertus, aizvadījusi vairākas ērģeļu prezentācijas, Iveta šobrīd gatavojas lielajai ērģeļu naktij, kas Elbas filharmonijā risināsies 17. jūnijā. "Tajā uzstāsies visi Hamburgas lielo baznīcu ērģelnieki, un man būs tā laime visu klausīties no malas. Taču jau 1. jūlijā - lielais koru maratons, tostarp Sing Along, kas kļuvis populārs arī Latvijā. No šīs nedēļas zināms arī viss nākamās sezonas repertuārs - arī tur mani gaida daudz skaista darāmā, ieskaitot lielo solokoncertu.

"Viss labā nozīmē gājis kā pa sviestu un turpina notikt, ērģeles skan arvien labāk," - tā Iveta Apkalna, kura drīzumā dosies koncertēt arī uz Ameriku.

Bet 11. maija koncerta programmā būs dzirdams franču mūzikas šarms - Gabriēls Forē, Luijs Vjerns un angļu elegance - Bendžamins Britens. Ivetas Apkalnas solo izpildījumā skanēs divi franču ērģeļmūzikas paraugi – virtuozi žilbinošā un svinīgā Šarla Marijas Vidora Tokāta no piektās ērģeļsimfonijas, kas ir viņas neatkārtojamās spēles firmas zīme daudzu gadu garumā un Sezāna Franka Heroiskais skaņdarbs no Trim skaņdarbiem ērģelēm.

Iveta Apkalna: "Šis ir diezgan rets gadījums, kad Rīgas Domā koncertā ērģelēm ar kori netiks atskaņota vācu mūzika - visi zinām, ka slavenais Walker instruments ir vācu romantiskās ērģeļbūves paraugs... Programma balstīta uz franču mūziku - starp citu, kad plānojām, nemaz nedomājām par vēlēšanām Francijā, bet tā nu ir sanācis - ļoti patriotiski... Skanēs arī angļu mūzika. Jā, repertuārs nav tas tipiskākais, ko var dzirdēt Rīgas Domā. 

Daudziem ērģelniekiem maldīgi šķiet, ka franču romantisko mūziku spēlēt Rīgas Domā nav tā veiksmīgākā izvēle. Taču gribu šim uzskatam oponēt! Domāju, ka arī Bahs te labi skan, tāpat kā franču mūzika, jo ērģelēm ir skanīgi mēļu reģistri. Ja pacenšas, var panākt farncisku skanējumu.  

Atgriešanās Rīgas Domā kopā ar kori “Latvija” ir būtisks notikums manā dzīvē un reizē arī liela dāvana, ko ļoti novērtēju. Man ir liels gods muzicēt kopā ar kori “Latvija” 75 gadu jubilejas koncertu programmas ietvaros.  Māris Sirmais, VAK “Latvija” un Rīgas Doms - labāku trīsvienību nespēju iedomāties, Ļoti ceru, ka divas atšķirīgas programmas kopā ar kori "Latvija" nebūs par iemeslu tam, lai nākamos desmit gadus nemuzicētu atkal. Trešā reize būs Hamburgā - 2018./2019. gada sezonā visi satiksimies koncertā Hamburgā."