Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) kopā ar diriģentu Andri Pogu februāra beigās dosies koncertturnejā uz Franciju, lai uzstātos Eksanprovansā, Mecā un Francijas sirdī – Parīzē.

Savukārt piektdien, 10. februārī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē ikviens interesents ir aicināts iepazīties ar daļu no tūres muzikālās programmas, klausoties Sergeja Rahmaņinova, Sergeja Prokofjeva un Pētera Vaska opusus koncertā "LNSO ceļā uz Franciju". Tūres ieskandināšanas koncertā solista lomā iejutīsies pianists Aleksandrs Malofejevs. "Klasika" piedāvās šī koncerta tiešraidi.

"Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris jau sesto reizi dosies koncertturnejā uz Franciju. Otro reizi uzstāsimies arī slavenajā Parīzes filharmonijas zālē. Skaidrojums  mūsu īpašajām attiecībām ar Franciju ir veiksmīgā sadarbība ar Francijas aģentūru Productions Internationales Albert Sarfati, kura aizsākās 2015. gadā ar ļoti veiksmīgu koncertu vēsturiskajā Elizejas lauku teātra (Théâtre des Champs Elysées) zālē. Savukārt pirmo reizi Parīzes filharmonijā uzstājāmies 2018. gadā. Bija liels gods pēc koncerta  saņemt  uzaicinājumu vēlriez atgriezties uz šīs skatuves.

24. februāra koncertā kopā ar LNSO un Andri Pogu uz skatuves būs arī izcilā latviešu ērģelniece Iveta Apkalna, kura atskaņos Pētera Vaska skaņdarbu Hymnus ērģelēm solo, kā arī kopā ar LNSO izpildīs Fantāziju un fūgu par korāli Ad nos salutarem undam leģendārā franču ērģelnieka Marsela Diprē (Marcel Dupré) aranžijā.

Francijas turnejas laikā sniegsim vēl divus koncertus – Eksanprovansā un izcilajā Mecas koncertzālē Arsenāls (Arsenal de Metz). Šajā laikā, kad orķestru turnejas pasaulē kļūst par arvien retāku parādību, esam ļoti priecīgi un gandarīti par iespēju pārstāvēt Latviju Eiropas mūzikas metropolē. LNSO Francijas tūre norisināsies ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu," komentē LNSO valdes locekle Indra Lūkina.

Lai plašāk ieskicētu turnejas ietvaros gaidāmo koncertu, "Klasikā" uz sarunu aicinām ērģelnieci Ivetu Apkalnu.

"Spēlējot Vaska, Lista un Prokofjeva mūziku, 24. februārī domas būs ļoti intensīvas," uzsver ērģelniece. "Ārkārtīgi atbilstoša mūzika tieši šim datumam. Pētera Vaska "Hymnus" izskanēs kā gaiša, pavasarīga himna, jau koncerta sākumā dodot cerību, ka debesis atkal būs mierīgas, ka atkal spīdēs saule, ka nāks pavasaris."

Vēl sarunā par to, kā Elbas Filharmonijā klausītāju pilnā zālē izskanējis latviešu mūzikas koncerts, kurā Iveta klausītājiem arī stāstījusi ne vien par Latviju, tās skaistajām baltajām jūrmalas smiltīm un priedēm, bet arī par mūsu zemes vēsturi. "Mums ir daudz vērtīgas, kvalitatīvas mūzikas, kam ir jāskan. Bet, protams, ļoti rūpīgi jāizvēlas skaņdarbi un jādomā, kādā secībā tos spēlēt."

Par krustmātes sajūtu, kāda radusies, Katovices koncertzālē Polijā ieskandinot jaunās ērģeles, un par Sinfonia Concertante, kas 17. februārī izskanēs Lježas Filharmonijā, atzīmējot 150 gadus, kopš pasaulē nācis beļģu ērģelnieks un komponists Jozefs Jongens. 

***

Pirmais LNSO tūres koncerts notiks trešdien, 22. februārī Lielajā teātrī Eksanprovansā (Grand Théâtre de Provence). Kopā ar LNSO un Andri Pogu uz skatuves kāps viens no mūsdienu pieprasītākajiem pianistiem Andrejs Korobeiņikovs. Klausītājiem tiks piedāvāts Pētera Vaska dziļas katarses pilnais darbs Musica serena. Skanēs arī Sergeja Rahmaņinova Otrais klavierkoncerts un Sergeja Prokofjeva mūzika no baleta “Romeo un Džuljeta”.

Piektdien, 24. februārī, LNSO dosies uz Parīzi, lai uzstātos Parīzes filharmonijas Pjēra Bulēza Lielajā zālē (Grande salle Pierre Boulez). Tur LNSO un Andri Pogu redzēsim uz skatuves kopā ar vienu no atzītākajām pasaules ērģelniecēm – Ivetu Apkalnu. Kopējā sadarbībā skanēs Franča Lista Fantāzija un fūga par korāļa Ad nos, ad salutarem undam tēmu. Francijas publiku gaida arī Pētera Vaska opusa Hymnus ērģelēm solo un Sergeja Prokofjeva baleta svītu "Romeo un Džuljeta: daļu atskaņojums.

Francijas tūre noslēgsies 25. februārī ar LNSO uzstāšanos Mecā. Arī šeit orķestrim un Andrim Pogam pievienosies harizmātiskais pianists Andrejs Korobeiņikovs, atskaņojot Pētera Vaska, Sergeja Rahmaņinova un Modesta Musorgska mūziku.

Daļu no tūres koncertprogrammas Latvijā būs iespējams noklausīties piektdien, 10. februārī, plkst. 19.00 Lielajā ģildē. Šeit Andra Pogas vadībā LNSO uzstāsies kopā ar jauno pianistu Aleksandru Malofejevu, programmā iekļaujot skaistākās akadēmiskās mūzikas pērles — Rahmaņinova Otro klavierkoncertu, mūziku no Prokofjeva baleta "Romeo un Džuljeta" un Pētera Vaska Musica serena.