30. septembrī Kazdangas kultūras, tūrisma informācijas un izglītības centrā klausītājiem būs iespēja dzirdēt indiešu sītaras virtuozu Subratu De, kura spēli papildinās dziedātāja un koklētāja Biruta Ozoliņa. Izcilā indiešu mūziķu solokoncerts notiks Latvijas Radio 1. studijā 5. oktobrī.
Sarunā ar Birutu Ozoliņu atklājam, cik līdzīga ir Indijas rāga un Latgales tautasdziesma, uzzinām par muzicēšanu ar visu savu tīro būtību, iedvesmas un mīlestības rašanu cits citā, kā arī to, kas notiek, kad satiekas divas dažādas pasaules.
Biruta Ozoliņa: Senie Latgales dziedājumi man visu mūžu bijis vistuvākais žanrs latviešu folklorā, un tik lieliski, ka
indiešu mūzika ir kā sēkla, un viņu stils ir kā paņemts šūpulī un izaudzēts, izteikts tālāk. Tas mani vienkārši fascinē.
30. septembrī Kazdangas kultūras centrā būs koncerts, kurā spēlēšu un dziedāšu savus latgaļu dziedājumus. Subrata spēlēs arī sītaru, un mēs mēģināsim veidot kopēju saskaņu. Mums pirms tam nebūs bijis ilgs laiks pamēģināt – tas būs tāds kā eksperiments. Mūsu sadarbība notiek jau četrus gadus. Iepazinu šo mūziķi, kad viņš bija Lielajā ģildē 2019. gadā. Biedrībai, kas to organizēja, uzrakstīju labu komentāru un viņš man atbildēja. Mums sākās sarakste, sākām apmainīties ierakstiem.
Viņš man kā guru, kā skolotājs deva padomus, lika sūtīt ierakstus, rakstīju uz viņa rāgām savus dziedājumus, aizsūtīju. Šāda veida mijiedarbība notiek un aug jau četrus gadus, un domāju, ka tas izveidosies ļoti interesanti.
Man ir ārkārtīgi liela cieņa un respekts pret šo cilvēku. Viņš tiešām ir pasaules līmeņa mūziķis, un ne tikai ļoti labi pārzina šo mūzikas stilu – viņš ir mūziķis jau vairākās paaudzēs, un viņa pirmais skolotājs bija viņa tēvs, kurš uzrakstījis grāmatu par Indijas klasisko mūziku.
Esmu arī profesionāla mūziķe – pianiste pēc izglītības, strādāju mūzikas skolā, mūzika ir mana ikdiena un mana būtība. Kad dzirdēju viņu koncertā, es momentā sajutu viņa mūziķa un cilvēka būtību. Vienalga, vai viņš spēlētu ērģeles vai būtu dzimis Filipīnās vai vēl kā savādāk – ja viņš spēlētu, es atpazītu šo būtību. To varu raksturot kā lielu godīgumu mūzikā, viņš ir absolūts altruists. Arī Indijā klasiskā rāga nav nemaz tik populāra kā, teiksim, popmūzika. Kad skatos ierakstus, nav tūkstošiem cilvēku, kas kopā sēž, meditē un klausās.
Šī ir ļoti izsmalcināta mūzika, virsotņu mūzika.
Jāuzkāpj diezgan augstā virsotnē pašam - caur savu pieredzi, gaumi, izpratni par lietām. Un tur mūzika tevi sagaidīs. Ja cilvēks mīl rāgu, tas ļoti lielā mērā raksturo viņa dabu, būtību un raksturu. Ja viņš mīl meditāciju, tas uzreiz kaut ko nozīmē.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X