4. jūlijā, ebreju genocīda upuru piemiņas dienā, Rīgas ebreju kopienas namā Skolas ielā 6 notiks bezmaksas koncerts “Priekšnojauta”, kurā uzstāsies orķestris I Solisti Aquilani (Itālija) diriģenta Olivjē Holta vadībā. Programmā: Aleksandra Tansmana “Triptihs”, Karla Amadeja Hartmaņa Concerto funebre un Bēlas Bartoka Divertisments.

Ar muzeja “Ebreji Latvijā” direktoru Iļju Ļenski aicinām uz 4. jūlija piemiņas brīdi Gogoļa ielā 25 plkst. 12.00, priekšlasījumu Mazjumpravas muižā plkst. 14.00 (kā ar modernām tehnoloģijām pētīt holokausta vēsturi) un koncertu. 

Koncerts tiek rīkots sadarbībā ar 2002. gadā diriģenta Amorī di Klozela (Amaury du Closel) Strasbūrā dibināto Forum Voix Étouffées (“Apklusinātās balsis”), kas pēta un izplata Eiropas totalitāro režīmu, īpaši nacisma, aizliegto, apspiesto un nogalināto komponistu darbus. Forums uzskata, ka mūzika ir efektīvs līdzeklis, ar kura palīdzību var vēstīt par totalitāro režīmu vēsturi un sekām plašam auditorijas lokam. Piemiņas darbs ir jēgpilns tikai tad, ja tas ļauj mums izcelt no aizmirstības komponistus un skaņdarbus, kam būtu jānonāk — ja apstākļi veidotos citādi — pasaules mūzikas dzīves centrā.

Pirmā sadarbība ar Latviju notika novembrī, un toreiz skanēja Mečislava Veinberga mūzika. Tagad klausīsimies triju citu brīnumainā kārtā izdzīvojušu komponistu mūziku, un divi no koncerta programmā iekļautajiem opusiem tapuši 1939. gadā. Klausītāji tiek aicināti mēģināt iztēloties pasaules situāciju tobrīd un tādējādi piešķirt mūzikai papildu emocionālo nozīmi — kā jūtas cilvēks, kad viņam līdzās norisinās būtiski vēsturiski notikumi, faktiski pasaules grieži. 

Sarunā piesaucam arī aizmirstekļus, atgādinām paši sev, ka mūsu pagātne nedefinē mūsu nākotni, konstatējam, ka nedzīvojam emocionāli patīkamā laikmetā, un ar prieku uzklausām Iļjas Ļenska atziņu, ka darbs muzejā ļauj novērtēt Latvijas cilvēkus augstāk, nekā gaidīts.