25. martā Latgales vēstniecībā GORS pirmizrādi piedzīvos dainu kamermistērija "Es, karā aiziedams..." - audiovizuāls jaundarbs ar Gundegas Šmites mūziku, latviešu tautasdziesmu tekstiem, operatora un kinorežisora Aleksandra Okonova videorežiju un ansambļa Arcandela muzicēšanu. Ansambļa dalībnieki - dziedātāji Aiga Sprindža un Kārlis Saržants, vijolniece Liene Brence, akordeonists Māris Rozenfelds, pianists Rihards Plešanovs un kontrabasists Oskars Bokanovs.


Grieķijā dzīvojošajai latviešu komponistei Gundegai Šmitei iedvesmas avots darba tapšanā bijušas latviešu tautasdziesmas par kara situācijas ietekmētiem dvēseles stāvokļiem. Jaundarbs būvēts no etniskā augsnē sakņotiem oriģinālmūzikas motīviem un elektronikas.Gundega Šmite par jaundarbu: “Dainu kamermistērijā “Es, karā aiziedams” uzdodu neērtu, bet būtisku jautājumu – kurš no mums gatavs riskēt ar savu dzīvību un personisko laimi lielākas idejas vārdā?

Darbā ievīta ideja par varonību, kas var saplakt izdzīvošanas instinkta radīto baiļu priekšā. Par šiem jautājumiem latvietis domājis gadsimtiem. Daudzās latvju dainās runāts par cilvēciskajām vājībām, kas uzmutuļo brīdī, kad jauns vīrietis tiek iesaukts karā. Jauneklim blakus ir sieviete – māte, māsa, līgava –, un viņa skaudri reaģē uz karavīra aiziešanu un prombūtni. Kamermistērija nedod atbildi uz jautājumu, kurš mūslaikos gatavs ziedot sevi un kurš nē. Taču jaundarba muzikālais ierāmējums, kas zīmē mītisko kaļva (kalvja jeb kalēja) sievu, norāda uz kara ciklisko, mūžam atjaunojošo iedabu.”Operatora un kinorežisora Aleksandra Okonova vadībā mistērijas dzīvais atskaņojums ierakstu studijā tika filmēts ar 17 videokamerām. Režisora izvēlētā filmēšanas un montāžas metode skatītājam sniedz dzīva koncerta vērojuma iespaidu – viss ekrānā redzamais atbilst precīzi tam, kas attiecīgajā brīdī skan. Video veidots dalītā ekrāna tehnikā, radot melnbaltu attēlu kolāžas ar dažādu intensitāti. Saskaņā ar režisora ieceri galvenā loma šajā video ir mūzikai.

Kamermistērija 25. martā Rēzeknē tiks izrādīta kā laikmetīgs videokoncerts, ko veidojis jaunais kinorežisors Aleksandrs Okonovs. Pirmskoncerta sarunas ar radošo grupu vadīs mūzikas žurnālists Orests Silabriedis.