6. jūlijā vienā no lielākajiem Eiropas pasaules mūzikas festivāliem Rūdolštatē uzstājās grupa “Tautumeitas”. Viņu rīcībā izcilā laikā desmitos vakarā bija festivāla lielākā skatuve pilsētas Tirguslaukumā. Savukārt svētdien, 7. jūlijā, “Tautumeitas” sniedza tradicionālās dziedāšanas meistarklasi Vecajā rātsnamā.

Rūdolštatē “Tautumeitas” uzstājās šādā sastāvā: Asnate Rancāne, Laura Liepiņa, Aurēlija Rancāne, Annemarija Moiseja
un Kaspars Vizulis (perkusijas), Elvis Lintiņš (taustiņinstrumenti), Staņislavs Judins (bass).

Līdz šim Latvijas Radio Eiroradio festivālos ir piedalījies deviņas reizes: grupa “Rasa” 1991. gadā uzstājās Budapeštā, “Iļģi” 1993. gadā Lugānā, “Grodi” 1996. gadā Roskildē, “Laiksne” 1998. gadā Portorožā (Slovēnija), “Ārpus laika” 1999. gadā Dranuterā (Beļģija), “Rīsa zvejnieki” 2003. gadā Ferdē (Norvēģijā), “Pūces etnogrāfiskais orķestris” 2010. gadā Rūdolštatē un “Zarbugans” 2022. gadā Rūdolštatē.

Rūdolštates festivāls ir viens no lielākajiem un prestižākiem pasaules mūzikas festivāliem Eiropā. Tas jau vairāk nekā 30 gadu norisinās jūlija sākumā Tīringenes novada pilsētiņā Rūdolštatē.

Festivāla apmēri ir iespaidīgi: pilsētā darbojas 20 skatuves, uz kurām aptuveni 150 grupas un solomākslinieki sniedz vairāk nekā 300 koncertu, ko katru dienu apmeklē vismaz 25 tūkstoši skatītāju.

Pēdējos gados festivāla biļetes jau mēnesi pirms pasākuma ir izpirktas. Festivālā notiek arī koncerti, meistarklases, deju  sarīkojumi, kino vakari, sarunas un paneļdiskusijas, un visas norises ir ļoti labi apmeklētas.

2019. gadā Rūdolštates festivāla ietvaros notika arī Eiroradio folkfestivāls, kas līdz tam katru gadu bija noticis citā valstī. Katra EBU (Europe Broadcasting Union) dalībvalsts sūta uz Eiroradio folkfestivālu savu pārstāvi, visi festivāla koncerti tiek ierakstīti, un koncertu ieraksti pēc tam tiek izplatīti ar EBU starpniecību visām Eiropas sabiedriskajām raidstacijām kā arī Austrālijas, Japānas, Kanādas, Korejas un vairākām Ziemeļamerikas radiostacijām, kas ierakstus izmanto savās pārraidēs.
Prieks, ka “Tautumeitas” iekļuva arī šajā apritē.

“Neatliekamās sarunas” laikā tiekamies ar trim “tautumeitām”- Asnati Rancāni, Aurēliju Rancāni un Lauru Liepiņu. Pa vidu sarunai Gita Lancere un Orests Silabriedis uzdod jautājumu arī grupas menedžerei Kristīnei Kleinai.

Sarunā dziedātājas atklāj, ka "Tautumeitu" pamatvērtība un arī ilgtspējības atslēga ir mainība, jo ir jāmainās, lai pastāvētu.

Grupas vērtību skala un sirds nemainās, mērķis ir vienots, un tas vienmēr paliks tāds.

Šobrīd ansambļa sastāvu papildinājušas  divas jaunas meitenes – Annemarija Moiseja un Kate Slišāne, kas ir brīnišķīgās Upītes folkloras kopas dalībniece. Abas ir gados jaunas un ļoti entuziastiskas, un grupai noder viņu enerģija, satraukums un spēlētie jaunie mūzikas instrumenti.

Vaicātas par balss noturību, "Tautumeitas" atklāj, ka balss ir tik trausls instruments un nav nekādas garantijas. Tomēr grupai nav raksturīgs rokenrola dzīvesveids. Ir svarīgi, lai ķermenis būtu formā. Arī balsij nepieciešams regulārs treniņš. Lai arī dziedāt un dejot ir izaicinoši, tas arī trenē ķermeni un norūda, un ar laiku palīdz. Laba, stipra balss senos laikos bija pamatvērtība, kvalitāte, ko topošie precinieki meklēja, jo tas nozīmē, ka meita ir vesela, spēcīga. "Tautumeitas" mēģina to praktizēt arī mūsdienās: "Tā ir arī viena no mūsu misijām. Mēs gribam ilgi būt jaunas un ilgi saukties par tautumeitām!"