Latvijas Radio un Eiropas raidorganizāciju apvienība (EBU) šonedēļ rīko unikālu notikumu Latvijas mūzikas dzīvē - tikai ar diviem koncertiem Latvijā uzstāsies Eiroradio džeza orķestris (Euroradio Jazz Orchestra), kas ik gadu tiek īpaši veidots, apvienojot talantīgākos džeza mūziķus no EBU dalībvalstīm, kuri vēl nav sasnieguši 30 gadu vecumu.

"Neatliekamajā sarunā" klausieties reportāžu no Latvijas Radio I studijas, kas šobrīd kļuvusi par šī lielā notikuma mēģinājumu epicentru!

Uzklausām orķestra māksliniecisko vadītāju Māri Briežkalnu, tiekamies ar trim komponistiem, kuru kopīgais jaundarbs Baltic Vibes jeb "Baltijas vibrācijas" skanēs abos koncertos - Kirki Karju no Igaunijas, Daiņu Pulausku no Lietuvas un Kārli Vanagu no Latvijas, paviesojamies arī mēģinājumā, kur satiekam kontrabasisti Ketiju no Čikāgas un bundzinieku Lūkasu no Ņujorkas.

***

Igauņu pianistei un komponistei Kirkei Karjai jau bijusi sadarbība ar Latvijas Radio bigbendu: „Pirms trim četriem gadiem ar Kārļa Vanaga laipnu atļauju pabiju vienā no bigbenda mēģinājumiem, bet šīgada maijā Latvijas Radio bigbends Tallinā atskaņoja vienu no manām kompozīcijām.”

Kāda ir atšķirība starp Latvijas Radio bigbendu un Eiroradio džeza orķestri, mūziķe teic, ka atšķirības neesot pārāk lielas – lai gan Eiroradio orķestrī ir vecuma limits, abos muzicē labi mūziķi.

Interesanti, ka pie bigbenda vadības pults viņa stājas pirmoreiz: „Nekas tāds vēl nav bijis, lai gan esmu vadījusi desmit dalībnieku ansambli. Bigbendā spēlējošie mūziķi šobrīd dod man padomus. Esam no vienas paaudzes – man šobrīd ir divdesmit astoņi – , tāpēc nejūtu, ka būtu diriģente, un viņi – orķestranti: visi esam līdzīgi un sadarbojamies, lai rezultāts būtu pēc iespējas labāks.”

Taujāta, kāds vēstījums ir viņas kompozīcijai, Karja pauž šādu vēlmi: "Aiz katra nosaukuma slēpjas daudzas dažādas nozīmes. Gribētu, lai katrs klausītājs atrod ko savu."

Visbeidzot, vai Baltijas valstu džezam raksturīgs kas īpašs? Komponiste atbild noraidoši: „Domāju, ka nē. Šobrīd, kad ir tik daudz iespēju starptautiskai sadarbībai, visi esam pasaules pilsoņi. Protams, ja esmu Rīgā, Tallinā vai Viļņā, ir sajūta, ka esmu mājās. Tomēr neesmu pārliecināta, ka tādēļ manā mūzikā būtu kāds īpašs vēstījums.”

***

Arī Daiņus Pulausks, kuru labi pazīstam kā vienu no The Baltic Jazz trio dalībniekiem, runājot par savas mūzikas saturu, izvēlas būt mazliet noslēpumains: "Nav viegli runāt par to, kas ir mūzika – tā ir mana oriģinālmūzika; tas ir tas, kā es to saklausu un sajūtu. Šoreiz mūzika bija jārada lielajam orķestrim, bigbendam, un tā ir zināma specifika, jo parasti darbojos savā sekstetā, trio vai citos kamersastāvos, vai arī muzicēju viens. Tāpēc šis bija interesants process.

Protams, esmu rakstījis arī bigbendam, taču šajā gadījumā interesantākais ir fakts, ka sastāvu veido mūziķi, kas kopā līdz šim nav spēlējuši – ir satraukums, kā viņi manu mūziku sapratīs un atskaņos.

Lai gan mēģinājumu nav daudz, bigbendam jāapgūst triju komponistu darbi, arī Baltic Vibes, ko esam veidojuši kopīgi – katrs komponējām vienu atsevišķu daļu: kopīgi lēmām par tematismu, tempiem, par to, kāda būs dinamika, apmainījāmies ar nošu materiālu. Šķiet, ka viss būs kārtībā.

Kopīgajā kompozīcijā esmu izmantojis vienu senu tautasdziesmu, kuru jau esmu atskaņojis kopā ar lietuviešu slavenāko tautas dziedātāju Veroniku Pavilionieni, bet tagad to atskaņos bigbenda kontrabasiste, kura ir arī dziedātāja – man ir interesanti, kā viņa to sajutīs. Bet kopumā visa mana daiļrade ir ļoti saistīta ar folkloru: tagad sadarbojos gan ar Veroniku, gan folkloras ansambļiem. Kaut kādā veidā arī manā mūzikā tas atklājas.”

**

Latvijas Radio bigbenda vadītājs, sakspofonists un komponists Kārlis Vanags: "Piekritīšu Māra Briežkalna apgalvojumam, ka paša EBU džeza orķestra skatījumā  šis ir viens no pēdējo gadu labākajiem sastāviem. Lai cilvēki būtu motivēti darboties, Jābūt izaicinājumam, uz kuru tiekties.”

Vaicāts, kā jūtas viens no trim komponistiem, kuram uzticēts kopīgā skaņdarba fināls, Vanags saka tā: "Lai gan apkopoju idejas un ņēmu vērā, ka tās būs koncerta beigas, tā nekādā gadījumā nav sāncensība ar pārējiem. Katrs no mums ir ar savu raksturu un mūzikas rokrakstu. Arī skaņdarba daļas ir pietiekami kontrastējošas – taču viss saliekas kopā un veido vienotu veselumu.”

Vanags atzīmē, ka mūzika rakstīta speciāli šim pasākumam un tieši šim kolektīvam: "Tāda ir arī tradīcija, ka vai nudaļa vai visa programma ir jauna mūzika.”

Kārļa Vanaga kompozīcijas nosaukums ir "Dabas ritmi": "Tas ir mans skatījums, manas domas par mūsu valsti, mūsu dabu, mūsu cilvēkiem. Protams, mani izteiksmes līdzekļi ir džeza ritmi, bet, radot šo mūziku, tās bija domas, kas mājoja manā galvā."